Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Uygun kayıt motoru tercihi nasıl yapılır?
Merhabalar,

MySQL kullanarak çok gelişmiş aplikasyonlar geliştirmedim. Web tabanlı bazı projelerde tercih ettim. Anladığım kadarıyla MyISAM ve InnoDB adında 2 tane yaygın kayıt motoru bulunuyor. Hangisini tercih etmem gerektiğini, avantajlarını ve dezavantajlarını, yedekleme, import-export, raporlama, transaction hızı, işlem hacmi, oturum adedi gibi parametreleri hesaba katarsak, en uygun tercih hangisi olur? İhtiyaç duyulan veri büyüklüğü etkili bir unsur mudur?

Ek olarak bonus bir soru daha sormak istiyorum. Oracle'da yaşadığımız trigger sorunlarındaki veri kaçırma meselesini burada da yaşıyor muyuz?

Teşekkürler,
İyi çalışmalar.
(12-07-2017, Saat: 17:43)Abdullah Ilgaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar,

MySQL kullanarak çok gelişmiş aplikasyonlar geliştirmedim. Web tabanlı bazı projelerde tercih ettim. Anladığım kadarıyla MyISAM ve InnoDB adında 2 tane yaygın kayıt motoru bulunuyor. Hangisini tercih etmem gerektiğini, avantajlarını ve dezavantajlarını, yedekleme, import-export, raporlama, transaction hızı, işlem hacmi, oturum adedi gibi parametreleri hesaba katarsak, en uygun tercih hangisi olur? İhtiyaç duyulan veri büyüklüğü etkili bir unsur mudur?

Ek olarak bonus bir soru daha sormak istiyorum. Oracle'da yaşadığımız trigger sorunlarındaki veri kaçırma meselesini burada da yaşıyor muyuz?

Teşekkürler,
İyi çalışmalar.

Oracle dan kaçan genelde postgresql e yapışır Smile

“Do. Or do not. There is no try.”
Oracle da triggerden veri kaçırma derken veri kaybındanmı bahsediyorsunuz? oracle hiç kullanmadım böyle bir problemi olduğunu da bilmiyordum, meraktan soruyorum.
(12-07-2017, Saat: 17:48)masteryoda Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Oracle dan kaçan genelde postgresql e yapışır Smile

Hocam PostgreSQL'e geçen sene geçişleri başlattık. Enterprise uygulamalarımızın mevcut yoğunluğu SQLServer üzerinde. Butik, küçük, web taban, hızlı işler için MySQL kullanalım dedim, pişman etti. O açıdan soruyorum Smile

(12-07-2017, Saat: 18:21)esistem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Oracle da triggerden veri kaçırma derken veri kaybındanmı bahsediyorsunuz? oracle hiç kullanmadım böyle bir problemi olduğunu da bilmiyordum, meraktan soruyorum.

Oracle'ın yapısı diğerlerine nazaran daha farklıdır. Veri yazmak üzere oluşturulan triggerlar bazen işini yapamayabiliyor. Sürekli servis atmanız anlamına gelir. Özellikle yüksek adetli işlemlerde 10-15 gün gibi bir sürede başınıza gelebiliyor.
Yoğunluk olarak ne kadar bir yoğunluktan bahsediyoruz bilmiyorum ama "bazen işini yapamayabiliyor" derse biri bana, "yerim öyle veritabanını at çöpe gitsin" derim.
Firebird kullanıyorum bütün projelerimde. Çok çok büyük projeler değil, aynı anda yüzlerce kişi girip bağlanıp veri girişi yapmıyor ama, (10 yıldan fazla süredir diyebilirim) daha öyle bir sorunla hiç karşılaşmadım. Problem olduysa da genelde kod yazım hatasından dolayı oluyordur kalan hatalarda kullanıcı hatasıdır.
(12-07-2017, Saat: 18:48)esistem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yoğunluk olarak ne kadar bir yoğunluktan bahsediyoruz bilmiyorum ama "bazen işini yapamayabiliyor" derse biri bana, "yerim öyle veritabanını at çöpe gitsin" derim.
Firebird kullanıyorum bütün projelerimde. Çok çok büyük projeler değil, aynı anda yüzlerce kişi girip bağlanıp veri girişi yapmıyor ama, (10 yıldan fazla süredir diyebilirim) daha öyle bir sorunla hiç karşılaşmadım. Problem olduysa da  genelde kod yazım hatasından dolayı oluyordur kalan hatalarda kullanıcı hatasıdır.

Bahsettiğim hata kronik bir hata hocam. Bunu big data, veri analiz, veri madenciliği yapanlar daha çok yaşıyorlar. 100.000 stok kartının rutinde giriş, çıkış, güncelleme hareketleri olarak hesaplayabilirsiniz. Oracle zaten bu yüzden kendisini platform olarak pazarlıyor. BI modülü ile birkaç segmente hitap edecek bir ürün ortaya çıkartıp bu süreçten sonrasını da çözüm ortakları ile uyarlama adı altında uygulamanın temel sistemini hayata geçiren ve yöneten bilgi yönetim sistemleri oluşturuluyor.

Bir önceki yorumda belirttiğim gibi, SQL Server 2000 ile başlayan, 2005, 2008, 2012, 2014 Microsoft veritabanı kullanımımız 2016 ile yoluna devam ediyor ve bu zamana kadar yaşattığı sorunları sıralayacak olsak Oracle'ın eline su dökemez Smile Ancak zaman zaman müşteri veritabanı sunucusundan yada donanımdan kaynaklanan sorunlar neticesinde indeksleme, tablolarda kırılım ve içeriklerin hatalı oluşması gibi sorunlar olabiliyor ama binde, belki on binde bir desem yeridir. PostgreSQL'de de böyle bir sorun yaşamadık çok şükür.
PostgreSQL nin diğerlerine göre yavaş fakat oldukça kararlı olduğunu duymuştum birçok yerden, sayenizde teyit etmiş olduk o zaman Smile
(12-07-2017, Saat: 17:43)Abdullah Ilgaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Oracle'da yaşadığımız trigger sorunlarındaki veri kaçırma meselesini burada da yaşıyor muyuz?

Ben şimdiye kadar hiç Oracle kullanmadım. Ama Oracle gibi bankalar, devlet daireleri, borsalar, uluslar arası firmalar tarafından kullanılan dünyanın en ciddi veri tabanı programlarından birini böyle bir şeyle suçlarken sağlam kaynak göstermeniz gerekir.
(12-07-2017, Saat: 20:36)csunguray Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben şimdiye kadar hiç Oracle kullanmadım. Ama Oracle gibi bankalar, devlet daireleri, borsalar, uluslar arası firmalar tarafından kullanılan dünyanın en ciddi veri tabanı programlarından birini böyle bir şeyle suçlarken sağlam kaynak göstermeniz gerekir.

Oracle firmasının kendi web sayfasında yayınladığı bir içerik kaynak olarak yeterli olur mu? Huh

The Trouble with Triggers

ek: Oracle için meşhur bir kaynaktan daha içerik

Alıntı:When Should You Use Triggers?

Never. THE END.

Oh, is that answer too short for you? Need something longer? Yes, I confess that the main database I work with still has a number of triggers in it, and I know that that makes me sound hypocritical. But it is 15 years old, and sometimes it’s too much trouble to erase the fingerprints of past developers.

ek: Bankalar veya önemli gördüğünüz kuruluşlar belki API katmanı kullanıyor ve trigger'a ihtiyaç duymuyorlar. Bu arada ismini vermek istemem ama bildiğim 3 banka SQL Server, 1 tanesi PostgreSQL kullanıyor. Brezilya'da devlet kuruluşları Postgre'ye geçmiş. Bizde de e-devlet olarak bilinen turkiye.gov.tr uygulaması PostgreSQL altyapısına sahiptir.

son ek: Oracle'ı suçlamıyorum. Kendilerine başarılar diliyorum. Sadece yaşanılan soruna binaen MySQL'e dair sorduğum ek bir soruydu.
(12-07-2017, Saat: 20:58)Abdullah Ilgaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(12-07-2017, Saat: 20:36)csunguray Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ben şimdiye kadar hiç Oracle kullanmadım. Ama Oracle gibi bankalar, devlet daireleri, borsalar, uluslar arası firmalar tarafından kullanılan dünyanın en ciddi veri tabanı programlarından birini böyle bir şeyle suçlarken sağlam kaynak göstermeniz gerekir.

Oracle firmasının kendi web sayfasında yayınladığı bir içerik kaynak olarak yeterli olur mu? Huh

The Trouble with Triggers

ek: Oracle için meşhur bir kaynaktan daha içerik

Alıntı:When Should You Use Triggers?

Never. THE END.

Oh, is that answer too short for you? Need something longer? Yes, I confess that the main database I work with still has a number of triggers in it, and I know that that makes me sound hypocritical. But it is 15 years old, and sometimes it’s too much trouble to erase the fingerprints of past developers.

ek: Bankalar veya önemli gördüğünüz kuruluşlar belki API katmanı kullanıyor ve trigger'a ihtiyaç duymuyorlar. Bu arada ismini vermek istemem ama bildiğim 3 banka SQL Server, 1 tanesi PostgreSQL kullanıyor. Brezilya'da devlet kuruluşları Postgre'ye geçmiş. Bizde de e-devlet olarak bilinen turkiye.gov.tr uygulaması PostgreSQL altyapısına sahiptir.

son ek: Oracle'ı suçlamıyorum. Kendilerine başarılar diliyorum. Sadece yaşanılan soruna binaen MySQL'e dair sorduğum ek bir soruydu.

Paylaştığınız linklerin tamamını okumadım fakat gördüğüm kadarıyla trigger kullanımının genelde kaynak olduğu ve yakınıldığı karmaşadan bahsediyor. Yani siz bir tabloya bir işlem yaptığınızda sistemde siz farkında olmadan yapılan başka insertler, update'ler, deleteler hatta belki drop ya da daha başka şeyler. Doalyısıyla bu oracle'ın bir şey kaçırdığını göstermez, verdiğiniz linkte spesifik işaret ettiğiniz bir yer varsa orayı okuyup tekrar konuşalım ama yıllardır çok yoğun şekilde oracle kullanıyorum ve yazılım/tasarım hataları dışında bahsettiğiniz gibi bir sorunla karşılaşmadım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 7 MySql DAC Nasıl Kurulur mahone 1 635 08-10-2022, Saat: 22:09
Son Yorum: mcuyan
  Soru : MySQL Veritabanı' nda Explode İşlemi Nasıl Yapılır mad85 9 7.058 22-03-2018, Saat: 21:48
Son Yorum: uparlayan
  Not in yada Not Exists ile Kayıt silme mcuyan 4 3.874 25-12-2017, Saat: 22:47
Son Yorum: mcuyan
  MySQL configurasyon nasıl olmalı yhackup 15 14.672 01-10-2016, Saat: 20:57
Son Yorum: Kostebech
  SQL'i nasıl daha sade yazabilirim? TescilsizUzman 4 5.889 24-08-2016, Saat: 08:34
Son Yorum: TescilsizUzman

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi