Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TEdit Erişim Sorunu
Merhabalar,
Bir formum var, Formumu ScrollBox'umda gösteriyorum.
Combobox veya butonla ilgili sorunum yok ama edittextlere erişemiyorum bir şey yazamıyorum. sebebi ne olabilir.

Form1.Parent := ScrollBox1;
 Form1.Show;

aGzAkB.png

Edit : Tmemo 'da da durum aynı
Formun BorderStyle'ını bsNone yapıp deneyebilir misiniz?

Not: Bu gibi işler için TFrame kullanmak daha mantıklı. TForm başka sorunlar da çıkartabilir ve TFrame aslında bu tarz işler için hazırlanmış bir bileşendir.
There's no place like 127.0.0.1
Normal yollarla tanımlanan aForm: TForm1; şeklinde bir nesneden oluşturarak ekranda göstermeniz durumunda bir sorun yaşatmaz.

Burada yaptığınız şey tam olarak Run-time'da ScrollBox'ın içine oluşturduğunuz bir form mudur? Şayet iç form kullanacaksanız TFrame olarak kullanmanızı tavsiye ederim.
(13-07-2017, Saat: 17:10)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Formun BorderStyle'ını bsNone yapıp deneyebilir misiniz?

Not: Bu gibi işler için TFrame kullanmak daha mantıklı. TForm başka sorunlar da çıkartabilir ve TFrame aslında bu tarz işler için hazırlanmış bir bileşendir.

Evet ondan kaynaklı, Haklısın frame kullanayım ben.
(13-07-2017, Saat: 16:49)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar,
Bir formum var, Formumu ScrollBox'umda gösteriyorum.
Combobox veya butonla ilgili sorunum yok ama edittextlere erişemiyorum bir şey yazamıyorum. sebebi ne olabilir.

Form1.Parent := ScrollBox1;
 Form1.Show;

aGzAkB.png

Edit : Tmemo 'da da durum aynı

Tartışma konusu olmuştu hocam bir inceleyin isterseniz. http://www.delphican.com/form-icinde-for...trolu.html
kisisel_logo_dark.png
edittext ve tmemo'nun parentleri nedir?
(14-07-2017, Saat: 00:11)meko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: edittext ve tmemo'nun parentleri nedir?

pagecontrol > sheet1
sheet1'e panel koyarak
pagecontrol > sheet1 > panel1 olarak dener misiniz?
(13-07-2017, Saat: 17:13)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet ondan kaynaklı, Haklısın frame kullanayım ben.

Problemin kaynağı bulunmuş ve sanırım sorun çözülmüş ki yhackup daha sonra birşey yazmamış.

(14-07-2017, Saat: 09:12)meko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sheet1'e panel koyarak

Dolayısıyla buna gerek yok aslında. Ama madem yazdınız; bu şekilde de aynı sorunu yaşarsınız. Sorun Form'un Parent'ından kaynaklanmıyor. Sorun TForm'un yapısından kaynaklanıyor. Panel yada ScrollBox içindeki form'a gitmesi gereken pencere mesajları öncelikli olarak bu bileşenlerin bulunduğu Form tarafından "yakalandığı" için sorun çıkıyor.
There's no place like 127.0.0.1
(14-07-2017, Saat: 10:26)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(13-07-2017, Saat: 17:13)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet ondan kaynaklı, Haklısın frame kullanayım ben.

Problemin kaynağı bulunmuş ve sanırım sorun çözülmüş ki yhackup daha sonra birşey yazmamış.

(14-07-2017, Saat: 09:12)meko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: sheet1'e panel koyarak

Dolayısıyla buna gerek yok aslında. Ama madem yazdınız; bu şekilde de aynı sorunu yaşarsınız. Sorun Form'un Parent'ından kaynaklanmıyor. Sorun TForm'un yapısından kaynaklanıyor. Panel yada ScrollBox içindeki form'a gitmesi gereken pencere mesajları öncelikli olarak bu bileşenlerin bulunduğu Form tarafından "yakalandığı" için sorun çıkıyor.

Atraksiyona gerek yok normal form yapıp, parent atamadan create ettim.
Güya sheet1 içerisinde birden fazla aynı formdan açılabilsin istedimdi ileride ihtiyaç olursa hallederiz artık şimdilik ortaya bir şey çıksın bakalım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Cas Terazi Veri gönderimi Delphi sürüm sorunu KUNTAY 12 4.418 08-11-2023, Saat: 00:06
Son Yorum: berkan
  TCMB Kur Almada Explorer Sertifika Sorunu Adem Kurt 3 622 24-10-2023, Saat: 15:14
Son Yorum: RAD Coder
  program exe icon sorunu cvheneburi 9 2.832 19-10-2023, Saat: 15:04
Son Yorum: harunyl
  TThread.Synchronize çalışmama sorunu muratmutlu 3 636 10-10-2023, Saat: 12:16
Son Yorum: Tuğrul HELVACI
  FastReport detail tablo gösterim sorunu Frrst 12 1.808 14-07-2023, Saat: 17:10
Son Yorum: hi_selamlar

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi