Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gride Kayıt Eklensin Ama Veritabanına Eklenmesin?
Merhabalar;

Başlıktan da anlayacağımız üzere gride kullanıcı ürün ekleyecek ama bu ürünü veritabanından önce sanki önizleme gibiymiş gibi gride göstereceğim. Kullanıcı vazgeçince de temizleme işlemini yapacağım. Aklıma ilk olarak veritabanına eklesem ne olur diye düşündüm ama veritabanını fazla yormuş olurum dedim. (Çünkü kullanıcı her daim ekle-sil yapacak).

Özet olarak;
  Ben gridi bir önizleme aracı olarak kullanmak istiyorum. Sonra gride eklenen verileri kullanıcı kaydet butonuna basınca veritabanına kaydettirmek istiyorum? 

Herhangi bir bileşen önerisi var mıdır? Veya ipucu Smile 

Teşekkürler
İyi çalışmalar.
kisisel_logo_dark.png
TClientDataSet
Amatör Küme Bilgisayar Programcısı
FireDAC MemTable' ı
DevExpress MemData' sı mevcut işinizi göreceğini tahmin ediyorum.
O. Mert
(17-08-2017, Saat: 17:15)barutali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: TClientDataSet

Hocam herşey tamam tek sorun kaldı o da;

Ben bu kayıtları for döngüsü içerisinde tek tek mi veritabanına kaydedeceğim, yoksa bilmediğim özellik mevcut mu? Smile

(17-08-2017, Saat: 17:19)YBSUzmani Adlı Kullanıcıdan Alıntı: FireDAC MemTable' ı
DevExpress MemData' sı mevcut işinizi göreceğini tahmin ediyorum.

Hocam ClientDataSet ile aynı zaten hazır bileşen yerine Delphi'nin kendi bileşenini tavsiye ederim :Smile

NOT: FireDac Delphi'nin ama yine de ClientDataSet daha bir çekici Smile
kisisel_logo_dark.png
Sorunu for döngüsüne sokarak halletim. Teşekkürler Smile
kisisel_logo_dark.png
memory table kullandıysan for döngüsü yerine while do deneyebilirsin.
dataset.first;
while not dataset.eof do
begin
.
.
.
 dataset.next;
end;
Döngüye sokmadan ApplyUpdates gibi metodu kullanarak yapabiliyorduk sanırım.. Emin değilim araştırmak lazım..
Amatör Küme Bilgisayar Programcısı
(17-08-2017, Saat: 17:15)barutali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: TClientDataSet

TClientDataSet ile değişiklikleri muhafaza edip, en son veritabanına yazmaya giderken güncellenen verileri döngüye alarak işlemi yapabilirsiniz. Bunu bir temp tablo gibi düşünün. Kayıtları oraya yapacaksınız, işlemin sonunda götürüp istediğinizi yapabilirsiniz. N-tier mimari öncesi tüm projelerimde CDS kullanmıştım.
İşin aslı (BDE'de de var olan) FireDAC temelli DataSet bileşenlerinde CachedUpdates özelliğini True yaparak açarsanız dilediğiniz işlem otomatik olarak devreye girecektir. Eğer değişiklikler onaylanacaksa ApplyUpdates, iptal edilecekse CancelUpdates metodunu çağırmak yeterli olmaktadır. İyi çalışmalar.
Hepinize ayrı ayrı teşekkürlerimi iletiyorum. CDS ile ApplyUpdates yollarını denemeye çalışıyorum.

Saygılarımla,
İyi çalışmalar.
kisisel_logo_dark.png

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Veri Tabanına Kontrollü Kayıt Yaptırma bünyamin68 15 618 08-03-2024, Saat: 00:06
Son Yorum: TuncayDelphi
  JSON Verilerini Veritabanına Kaydetmek kajmerantime 6 695 03-11-2023, Saat: 15:05
Son Yorum: kajmerantime
  WebBrowser Pdf Kayıt Etme sadoal351 1 552 11-07-2023, Saat: 12:39
Son Yorum: delphiman
  DBGrid de Birden Fazla Kayıt Seçmek. OZCANK 12 3.258 07-07-2023, Saat: 15:31
Son Yorum: emre
  Kayıt Bulundu Uyarısı Mikdad 24 3.421 21-03-2023, Saat: 13:37
Son Yorum: Mikdad

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi