Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UniGUI'ye Genel Bakış
Merhaba,
Bu konuda bir kaç proje bitirmiş biri olarak müsaadeniz olursa bende bir kaç yorum yapmak istiyorum. 
En mantıklısı ve en doğrusu makina (düşük seviyeli) veya platform diline daha yakın olanıdır. Bu dili de biz çoğu zaman anlamıyoruz. Yüksek seviyeli hatta çook yüksek seviyeli (son derece görsel olacak, mümkünse kod yazmadan yapabileceğimiz vb.)  diller bizi daha çok cezbediyor. Kısa sürede daha hızlı proje geliştirerek, hem zamandan tasarruf ediyoruz hem de iş gücümüzü azaltıyoruz. 
Fakat araya protokoller (diğer seviyeler veya katmanlar) girdikçe iş aslında kolay görünse de arka plandaki çalışma prensibi işi yavaşlatıyor. VCL nesnelerin dll'ler içine gömülerek web uygulamalarında referans mantığıyla çağrılması gibi. Referans sayıları arttıkça veya bir referansın diğer bir referansı temel alması da bir çok harici dosyanın IIS tarafından yönetilmeye çalışılması, arka planda garbage collection'ın kendi kafasına göre (belli periyotlarla bir çalışma mantığı vardır belki ama ben ne zaman çalıştığını, hangi bellek hareketine göre aktif veya pasif olduğunu kestiremiyorum) çalışması, Volkan (vkamadanhocamın tabir ettiği yavaşlıkların en büyük sebebi olabilir.
Devexpress VCL kod geliştirme konusunda (algoritma, mantık, düzen, syntax vb) kendisini ispatlamış, son derece kullanışlı ve görsel nesnelere sahip. VCL'de kullanıyoruz bir sıkıntı yok. Volkan hocamın da belirttiği gibi .Net'te çok yavaş. Geliştirdiğim basit bir uygulamada önce Devexpress (VCL'den aşina olduğum için) component setlerini kurumsal olarak aldık ve kullandık.
Fakat proje küçük olmasına rağmen bir çok sıkıntılar yaşadık. Tabi o zamanki 10 versiyonu idi. Şu an 16 versiyonu mevcut, bu sorunlar giderilmiş de olabilir. 
Sözün özü Telerik kullanmaya başladık, oldukça da hızlıydı.
Delphi ile Web Uygulamalarına gelince;
RemObject Elements (eski adı Oxygene)'i tek geçerim. Visual Studio IDE'si ile Object Pascal kullanarak her tür web uygulaması geliştirilebiliyor.
Daha önce bir üyemizin sorusu üzerine Bu Konuda kısa bir açıklama yapmıştım.

Örnek bir ekran görüntüsü

2qdrevn.jpg

Bu arada bahsettiğim uygulamaları Oxygene eklentisi ile geliştirmiştim.
Developer Express componentlerini pek çoğumuz gibi ben de kullanıyorum. Ama bir kaç arkadaşımın ASP.Net MVC componentlerinin yavaş olduğunu söylemesini garipsedim esasen. Böyle bir sorunları olsaydı hallederlerdi diye düşünüyorum ama sizlere de inanıyorum elbette. Size linkini verdiğim sitedeki örnek uygulamaları bir kontrol eder misiniz, onlar size göre yavaş mı ?

Linki yeniden vereyim.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
(02-09-2016, Saat: 16:18)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Developer Express componentlerini pek çoğumuz gibi ben de kullanıyorum. Ama bir kaç arkadaşımın ASP.Net MVC componentlerinin yavaş olduğunu söylemesini garipsedim esasen. Böyle bir sorunları olsaydı hallederlerdi diye düşünüyorum ama sizlere de inanıyorum elbette. Size linkini verdiğim sitedeki örnek uygulamaları bir kontrol eder misiniz, onlar size göre yavaş mı ?

Linki yeniden vereyim.

Tuğrul Hocam bende sana katılıyorum. Çok hızlı
Delphi ile web tarafında Devex kullanma imkanım olsaydı yapabileceklerimizi sınırlandırmazdık.

Fesih Hocam bahsettiğiniz şekilde profosyonel uygulamalar var mı acaba?
UniGUI ile kullanıcının download yaptığı dosya sunucuda rame alınıyor. Bu bir dezavantaj.
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
(02-09-2016, Saat: 17:48)engerex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: UniGUI ile kullanıcının download yaptığı dosya sunucuda rame alınıyor. Bu bir dezavantaj.

Kesinlikle haklısınız;
Benim Unigu Forumda bu konuda sorum olmuştu max 50-100 mb dosya ve az sayıda kullanıcı tavsiyesi gelmişti.

Unigui Türkçe formunuda incelemek isterseniz Unigui Forum ulaşabilirsiniz. Aklınıza gelecek çoğu sorunun cevabını bulabilirsiniz.

İyi çalışmalar.
(02-09-2016, Saat: 16:54)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(02-09-2016, Saat: 16:18)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Developer Express componentlerini pek çoğumuz gibi ben de kullanıyorum. Ama bir kaç arkadaşımın ASP.Net MVC componentlerinin yavaş olduğunu söylemesini garipsedim esasen. Böyle bir sorunları olsaydı hallederlerdi diye düşünüyorum ama sizlere de inanıyorum elbette. Size linkini verdiğim sitedeki örnek uygulamaları bir kontrol eder misiniz, onlar size göre yavaş mı ?

Linki yeniden vereyim.

Tuğrul Hocam bende sana katılıyorum. Çok hızlı
Delphi ile web tarafında Devex kullanma imkanım olsaydı yapabileceklerimizi sınırlandırmazdık.

Evet dediğiniz gibi Delphi ile olsa idi tadından yenmezdi ama C# ile olması da bizlere pek engel olamaz sanırım Wink
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
(02-09-2016, Saat: 23:27)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(02-09-2016, Saat: 16:54)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tuğrul Hocam bende sana katılıyorum. Çok hızlı

Evet dediğiniz gibi Delphi ile olsa idi tadından yenmezdi ama C# ile olması da bizlere pek engel olamaz sanırım Wink

Ben yanlış anlattım galiba, Visual Studio IDE'si kullanılıyor fakat oluşturulan proje (asp .Net vb.) tamamen Object Pascal ile yazılıyor. 
Hatta en büyük avantajı Visual Studio'da entegreli tüm FrameWork metodları ile birlikte bir çok Delphi VCL metod ve direktifleri de kullanılmaktadır.

Profesyonel uygulamalar mevzusuna gelince; hem C# hem de Object Pascal aynı IDE ile yazıldığından (Low Level bölümünde inşallah bu konu daha detaylı anlatılır. C# ile Object Pascal aynı seviyede) yalnızca syntax farklılığı var. Yani C#ile yazılmış bir proje ile Object Pascal ile yazılmış bir projeyi Web arayüzünde farketmek mümkün değil.
Aynı altyapıda (MS server) aynı iletişim ve veri protokollerini (IIS) kullanıyor. Sonuçta ortaya saf bir HTML kodu çıkıyor.

2ltow1d.jpg
Mevcut teknoloji mimarisinde, C#, F#, VB.Net ve Object Pascal (C, assembly gibi daha düşük seviyelerde bir dili kastetmiyorum) yalnızca MSIL veya IL'e aracılık ediyor. Buradan sonraki tüm katmanlarda farklılık aranmaması gerekiyor.
Wink 
(03-09-2016, Saat: 11:38)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(02-09-2016, Saat: 23:27)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet dediğiniz gibi Delphi ile olsa idi tadından yenmezdi ama C# ile olması da bizlere pek engel olamaz sanırım Wink

Ben yanlış anlattım galiba, Visual Studio IDE'si kullanılıyor fakat oluşturulan proje (asp .Net vb.) tamamen Object Pascal ile yazılıyor. 
Hatta en büyük avantajı Visual Studio'da entegreli tüm FrameWork metodları ile birlikte bir çok Delphi VCL metod ve direktifleri de kullanılmaktadır.

Profesyonel uygulamalar mevzusuna gelince; hem C# hem de Object Pascal aynı IDE ile yazıldığından (Low Level bölümünde inşallah bu konu daha detaylı anlatılır. C# ile Object Pascal aynı seviyede) yalnızca syntax farklılığı var. Yani C#ile yazılmış bir proje ile Object Pascal ile yazılmış bir projeyi Web arayüzünde farketmek mümkün değil.
Aynı altyapıda (MS server) aynı iletişim ve veri protokollerini (IIS) kullanıyor. Sonuçta ortaya saf bir HTML kodu çıkıyor.

2ltow1d.jpg
Mevcut teknoloji mimarisinde, C#, F#, VB.Net ve Object Pascal (C, assembly gibi daha düşük seviyelerde bir dili kastetmiyorum) yalnızca MSIL veya IL'e aracılık ediyor. Buradan sonraki tüm katmanlarda farklılık aranmaması gerekiyor.

Açıklayıcı bilgiler için teşekkürler Fesih hocam;
Bayram tatilinde testler yapılabilir. Wink
(03-09-2016, Saat: 11:38)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(02-09-2016, Saat: 23:27)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet dediğiniz gibi Delphi ile olsa idi tadından yenmezdi ama C# ile olması da bizlere pek engel olamaz sanırım Wink

2ltow1d.jpg

Üstad; en azından ben sizin anlattıklarınızı yanlış anlamadım. Siz Remobjects firmasının ürünlerinden bahsediyorsunuz. Ben ise Developer Express'in ASP.Net MVC component setinden bahsediyorum. Remobjects'in Oxygene ürününe Object Pascal demek uygun olmaz bana kalır ise. O ürün pascal notasyonuna benzeyen ama .Net altyapısını kullanan tamamen farklı bir dil. Hedefledikleri kitle Delphi'ciler olduğu için syntax pascal syntax'ı. Ama dilin alt yapısına bakıldığında sizin de bahsettiğiniz gibi MSIL var. Bu tarz dilleri ancak kendi skalasındaki diller ile mukayese edebiliriz.

Velhasıl, ben kullanan arkadaşlar var ise UniGUI ile ASP.Net MVC DevExpress componentlerinin kıyasından bahsediyordum Smile
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Form işlemleri, kurumsal işlemler, aile işleri, kitap, proje... derken kafa alla bullak oldu hocam. Huh  Kime ne yazdığımın farkında değilim. 
Aslında Muhabbet Olsun bölümünde, Delphi ile Web uygulamalarında hangi teknolojinin kullanılması daha iyi olur şeklinde bir Konu açılmış olsa daha iyi olurdu. Burada konu dallandıkça başlık amacından çıkmış oldu.  :s

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Unigui Mobile Desktop bydelphi 1 41 2 saat önce
Son Yorum: m_ekici
  unigui formlarını ayrı dosya da tutmak mdagli2003 0 257 13-02-2024, Saat: 15:50
Son Yorum: mdagli2003
  TMS Web Core - Genel Bakış rmzgenius 61 18.944 22-01-2024, Saat: 18:47
Son Yorum: delphi.developer
  unigui mobile geolocation bydelphi 1 257 19-01-2024, Saat: 17:18
Son Yorum: delphi.developer
  Unigui ile E-imza bydelphi 5 781 21-10-2023, Saat: 16:50
Son Yorum: bydelphi

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi