Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TTabControl'ün TTabItem elemanının arkaplan rengini değiştirme
Merhaba,

Özellikle Android platformunda Platform Default yada None haline getirip özelleştirme dışında mevcut tab butonlarını kullanarak, bu butonlara arkaplan rengi atamanın kolay bir yolu var mıdır?
Merhaba,
TStyledControl nesnesinden türeyen her nesne için belirttiğiniz durum mümkündür.
Nesne üzerinde sağ tuş menüsü ile çıkan (Edit Custom Style menüsü) Style Designer penceresinde tasarladığınız her Style Item'ı, hem seçtiğiniz nesneye hemde sonradan oluşturduğunuz aynı türdeki tüm nesnelere atayabilirsiniz.

Bu konuda formumuzda birkaç paylaşımda bulunmuştum.
Firemonkey Label'a Arkaplan Rengi Vermek
label, panel vb nesnelerin renk seçenekleri
StyleBook kullanımı [ÇÖZÜLDÜ]
delphi xe serisinin stylebook konusunda baya bi geliştirmeye iyileştirmeye ihtiyacı var diye düşünüyorum.
TEdit nesnesine 1,5 kalınlıkta bir çerçeve yapmayı istiyorum. Mevcut Caret durabilir. Bunu nasıl gerçekleştiririz? Background'ın Stroke parametresi bulunmuyor. Tüm kırılımları inceledim, hiçbirisinde stroke bulunmuyor. Basit bir yolu var mı?
Merhaba,
Style Designer ile kolay bir şekilde yapılabiliyor. Smile 

Bir örnek:

2017-10-18_16-04-11.png

Nasıl yapılıyor?
2017-10-18_16-07-56.png
(18-10-2017, Saat: 16:11)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Hocam yeni komponent eklemeyi hiç düşünmemiştim. O halde Style Designer tahmin ettiğimden çok daha ötede bir şey. Teşekkür ederim.
Save
(18-10-2017, Saat: 16:52)Abdullah Ilgaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18-10-2017, Saat: 16:11)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Hocam yeni komponent eklemeyi hiç düşünmemiştim. O halde Style Designer tahmin ettiğimden çok daha ötede bir şey. Teşekkür ederim.
Save

VCL'den alışışa geldik, FireMonkey biraz garip geliyor. Masaüstü uygulamaların çalışma prensibi ile Web uygulamaların çalışma prensibi arasındaki fark gibi düşünebiliriz.
Nesne yapısı çok esnek. Tasarım gücünüze bağlı olarak, nesneye her tür şekli verebiliyorsunuz.  Örneğin: Özel bir Nesne
(18-10-2017, Saat: 17:35)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18-10-2017, Saat: 16:52)Abdullah Ilgaz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam yeni komponent eklemeyi hiç düşünmemiştim. O halde Style Designer tahmin ettiğimden çok daha ötede bir şey. Teşekkür ederim.
Save

VCL'den alışışa geldik, FireMonkey biraz garip geliyor. Masaüstü uygulamaların çalışma prensibi ile Web uygulamaların çalışma prensibi arasındaki fark gibi düşünebiliriz.
Nesne yapısı çok esnek. Tasarım gücünüze bağlı olarak, nesneye her tür şekli verebiliyorsunuz.  Örneğin: Özel bir Nesne

Biraz konu dışı olacak ama; bu tarz özelleştirilen tasarımların Android cihazlarda doğru ölçeklemesini nasıl yöneteceğiz hocam? Ben responsive olması açısından TGridPanelLayout kullanıyorum çoğu zaman yada Alignment merkezli yerleşim yapıyorum. Ancak 5 inçlik telefonlar ve 10 inçlik tabletlerden kullanılan aplikasyonlar için ciddi manâda ölçek sorunu olabiliyor.

Örn;
1) Buton büyüklükleri gridpanellayout hücresine istinaden ölçeklendiği için telefona göre tasarlanınca tabletlerde aşırı büyük olabiliyor.
2) Kullanılan TImage nesnelerinin margin ve padding ayarları yapıldığı halde kalite olarak telefon ölçeği alınınca tablette bulanık, tablete göre alınınca telefonda tranparan kısımlarında tuhaflıklar olabiliyor.
3) Bazı blokların ölçeklemesi anormal derecede bozuk çıkabiliyor.(sabit yükseklik verilenler dışında kalanların dar olması, ekrana sığmaması gibi, ara blok olduğunda)

Bu tarz durumlarda özellikle menü tasarımları için referansta attığınız tasarımı açılan cihaza göre birebir scale edebilme şansımız var mıdır hocam?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yeni yapıda arkaplan hizmetleri CesuR 0 459 04-09-2022, Saat: 14:39
Son Yorum: CesuR
  Buton rengine göre text font rengini ayarlamak tmrksmt 4 1.021 23-10-2021, Saat: 12:47
Son Yorum: tmrksmt
  MultiResBitmap Iamge Değiştirme codder71 2 1.138 24-04-2021, Saat: 17:19
Son Yorum: codder71
  OrangeUI Listbox item renk Değiştirme elixir84 3 3.198 28-11-2019, Saat: 04:03
Son Yorum: egeven
  ios uygulama arkaplan calisma gonulali 4 3.384 25-06-2019, Saat: 01:22
Son Yorum: delphi.developer

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi