Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MikroPascal, MikroC, MikroBasic
Information 
Merhaba,
 Mikroişlemciler için kod yazmak istiyor ve delphi/pascal dan başka diğer dillerde zorlanıyorsanız MikroElektronika firmasının MikroPascalını deneyebilirsiniz. Ayrıca MikroC ve MikroBasic derleyicileri de mevcut.
 MikroPascal ile ARM (ST, Ti, NXP gibi markalar ), Atmel AVR, PIC, 8051, FT90x gibi işlemcileri kodlayabilirsiniz.
 İçerisinde ihtiyaç duyulan bir çok kütüphaneyi barındırır.

MikroElektronika firması geliştirme kartları ve programlayıcılar da geliştiriyor. Derleyici ile bunları kullanmak zorunda değilsiniz.

http://www.mikroe.com/mikropascal/

6-4-2015-14-40-31.jpg

Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
(03-09-2016, Saat: 17:41)engerex Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
 Mikroişlemciler için kod yazmak istiyor ve delphi/pascal dan başka diğer dillerde zorlanıyorsanız MikroElektronika firmasının MikroPascalını deneyebilirsiniz. Ayrıca MikroC ve MikroBasic derleyicileri de mevcut.
 MikroPascal ile ARM (ST, Ti, NXP gibi markalar ), Atmel AVR, PIC, 8051, FT90x gibi işlemcileri kodlayabilirsiniz.
 İçerisinde ihtiyaç duyulan bir çok kütüphaneyi barındırır.

MikroElektronika firması geliştirme kartları ve programlayıcılar da geliştiriyor. Derleyici ile bunları kullanmak zorunda değilsiniz.

6-4-2015-14-40-31.jpg

Teşekkür ederim. Peki PLC/PIC programlama hususunda bir kaç makale yazmak ya da bir bölüm açmamızı ister misiniz ?
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
Mikroc ile tecrübesi olan arkadaşlar rf alıcı verici kullanarak basit bir örnek yayınlayabilirseniz sevinirim.(16f628A ile olabilir.)
MicroPascal ile PIC programlama üzerine deneyimleri olan DelphiCanlar bu konu üzerine makale yazabilirse çok güzel olacaktır.
Yıllar önce micro pascalı meraktan şöyle bir kurup bakmıştım. Paylaşımınızla tekrar bir merak uyandı Smile
Bende cok uzun sure Jal kullanmistim, jalv2 cikinca biraktim. Pascal ile pic programlamak isteyenlere ucretsiz bir alternatif
Topluluk mopluluk yok :/
Pascal ile PLC programlama alanında makaleler yazabilecek DelphiCan var mı? Sanırım gelişen PLC kullanımına ayak uydurmak adın Ladder yada SFC yerine Pascal kullanmak bizler için konforlu olacaktır.
Hali hazırda plc üreten firmalar elektriksel mantığa dayanarak ladder programlama desteklerler.
Tabii bunun yanı sıra betik bir takım script destekleyen firmalar da var.Oturupta bunları destekleyen bir sistemde
pascal ile yazmak gereksiz gibi(Aynı zamanda siemens scl olarak pascal syntax ı kullanır).
Genellikle mikro işlemci programlanmasında anadil assambler olduğu için alternatif olarak pascal, c, basic vb.. türev diller ilede
geliştirme hızlılığını arttırmak amaçlı derleyiciler yazılır.
Ayakkabıyı sefaletten
Çok sonraları tanıdım
Öyle ufuklarda mı olurmuş Allah'ım
Giyer giyer koşardım
Toprağın dostluğundan
Oyuncaklar yaptım çamurdan
Tenimin rengini aldım topraktan
Sen bakma esmerliğim sonradan...

Mevcut plc ler için, plc nin işleyebileceği kodları elde etmek için bir çeşit cross compiller mantığında bir yapının ortaya konulması lazım. Ladder mantığında donanım desteklediği fonksiyon blokları ile sürükle bırak şeklinde alışılmış ve kolay bir tasarım oturmuş durumda. Elektrikçilerin bile anlayabildiği (kişinin kapasitesi ve yeteneklerime bağlı olarak) ürün dokümantasyonlarına varıncaya kadar oturmuş bir standart var. Bu noktadan sonra doğrudan plcnin pascal programlanmasıında fazla şansının olduğunu düşünmüyorum.
Keşke olsa...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Information MikroPascal ile STM32F4 Discovery USB HID Haberleşme engerex 8 7.066 22-01-2020, Saat: 12:20
Son Yorum: engerex
  MikroPascal ve STM32F4 Discovery ile Sıcaklık okuma (DS18B20) engerex 1 2.970 13-11-2018, Saat: 07:39
Son Yorum: TescilsizUzman
  MikroPascal ile ARM programlama engerex 0 2.711 12-11-2016, Saat: 23:49
Son Yorum: engerex

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi