Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 3 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fonksiyon Sonuç Değeri Döndürme
Yazdığımız fonksiyondan değer döndürmek için Result ifadesini kullanıyoruz. Alternatif olarak fonksiyonun ismini de kullanabiliriz.

Örnek:
function Deneme: String;
begin
  Deneme := 'DelphiCan do anything';
end;
There's no place like 127.0.0.1
"Bir Fonksiyonun Anatomisi" başlıklı bir makale mi geliyor yoksa?
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
(21-12-2017, Saat: 15:01)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: "Bir Fonksiyonun Anatomisi" başlıklı bir makale mi geliyor yoksa?

Tuğrul hocam ve ben burada bir kaç cümle karalamıştık ama tabi daha detaylı bir izah olursa iyi olur.
(21-12-2017, Saat: 10:18)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yazdığımız fonksiyondan değer döndürmek için Result ifadesini kullanıyoruz. Alternatif olarak fonksiyonun ismini de kullanabiliriz.

Örnek:
function Deneme: String;
begin
  Deneme := 'DelphiCan do anything';
end;

Ben bu kullanım şekli ile ilk lazarusta tanıştım result çalışmadı örnek fonksyionlara bakltığımda fonksiyonadı:=değer şeklinde idi aynı kullanımı delphi ile denedim herhangi bir uyarı vermedi eğer kod taşınabilirliği gerekebilecek bir proje ise fonksiyonadı:=değer şeklinde kullanımında fayda var clean c gibi clean pascal da diyebiliriz bu duruma Smile

“Do. Or do not. There is no try.”
(21-12-2017, Saat: 15:01)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: "Bir Fonksiyonun Anatomisi" başlıklı bir makale mi geliyor yoksa?

Beni aşan mevzular onlar Uğur Bey. Ama sizden, İsmail Bey'den yada Tuğrul Bey'den bekleriz  Wink
There's no place like 127.0.0.1
(21-12-2017, Saat: 17:16)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Beni aşan mevzular onlar Uğur Bey. Ama sizden, İsmail Bey'den yada Tuğrul Bey'den bekleriz  Wink
Hocam gerçekten beni de aşan konular, bildiğim anladığım bir şey varsa genelde paylaşırım.
Ama forumda bu konularda bilgili büyüklerimizin olduğu kesin, onlardan öğrenmek daha güzel olur.
(21-12-2017, Saat: 17:16)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Estağfurullah Üstad, beni de aşıyor, ben sadece ders notlarımı paylaşıyorum
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
(21-12-2017, Saat: 17:37)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(21-12-2017, Saat: 17:16)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Beni aşan mevzular onlar Uğur Bey. Ama sizden, İsmail Bey'den yada Tuğrul Bey'den bekleriz  Wink

Estağfurullah Üstad, beni de aşıyor, ben sadece ders notlarımı paylaşıyorum

Ders müfredatında, fonksiyonlara gelince haberimiz olsun. Smile

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi