Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tasarim konusu ile ilgili bir alt baslik acilsin mi
colorschemedesigner.com diyede bir site var bu tür renk uyumları için. İşte böyle bilgiler kaybolmamalı Smile)
Topluluk mopluluk yok :/
Ben de görsellikte Developer Express'in component'lerini tercih ediyorum. Genellikle uygulamaya bir adet TdxSkinControl koyduktan sonra, ilgili tüm formlarımda bir ya da birden fazla TdxLayoutControl bileşeni ile görselliği tasarlıyorum. Bu tasarım türü bana ve kullanıcılara esneklik kazandırıyor.

Aynı zamanda gerek kullanım kolaylığı olsun, gerekse de esneklik olması açısından görsel formlarımı bir ata sınıftan türetmeyi tercih ediyorum. Böylece, tüm formları etkileyecek herhangi bir eklentiyi basitçe tek bir merkezden gerçekleştirebiliyorum.

Bunun yanında, ekranda görünen tüm işlevselliği (yani mouse ile yapılabilen herşeyi) klavye ile de kullanılabilecek hale getiriyorum.

Kullanıcıya saygı gösterip, uzun sürebilecek hemen hemen herşeyi, bir thread altında yazıyorum ve kullanıcının iptal edebilmesine izin veriyorum.

Renk vb estetik hususlarda ise, Developer Express'in renk skalasına güveniyor ve ekstra bir şey yapmamaya çalışıyorum. Kullanıcının özelleştirebildiği tüm ekranları, tekrar tekrar özelleştirme ile zaman kaybetmesin diye saklıyor ve daha sonra yeniden yüklüyorum.

İlgili modüllerin tamamını ben yazmayacaksam, bir ekip söz konusu ise; ilgili sınıfları yazmaları için kendilerine bir interface veriyorum ve o interface'i implemente etmelerini istiyorum.

Programın değişik yerlerinde değişik mesaj API'lerini kullanmamaya çalışıyorum. (ShowMessage, MessageDlg, MessageBox vb.) Genellikle TTaskDialog kullanıyorum. (Thread'li versiyonu)

Veritabanı ile etkileşime her zaman ilgili veri erişim katmanının (DAL) stored procedure nesnelerini kullanarak geçiyorum. Ve bu sınıfa bir helper sınıf yazıp (ya da interposer), hata yönetimini yapıyorum.

Genellikle Disconnected mode çalışıyorum. Veriyi sorguladıktan sonra bir memory dataset'e atıyor ve kullancının memory'de işlem yapmasını sağlıyor, ardından yapılan değişiklikleri veritabanına yine ilgili stored procedure'leri kullanarak gönderiyorum. (FireDac ya da ona benzer işlevselliği sağlayan SDAC'a geçebilirsem, veriyi çektikten sonra bir memory dataset'e aktarma işleminden kurtulup CachedUpdates özelliğinden istifade etmeyi planlıyorum)

Şimdilik gelişmiş bir DAC kullanmadığım için(ADO), kendi disconnection detection'ımı kendim bir thread vasıtası ile gerçekliyorum.

İlgili projelerde kullanıcının akıllı olmadığını varsayıp, mümkün mertebe uygulamaya açıklamalar ilave ediyorum.

Kendi installer'ımı kendim yazıp, gereken herşeyin kurulumunu ve kontrolünü uygulama içinden yapıyorum. (Sql Server kurulumu, servis kontrolleri(durum, başlatma, durdurma vb.), IP kontrolleri, IP değişiminin yakalanması vb.)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
@"Fesih ARSLAN"  Bey formların görsel tasarımı için alt başlık açmadınız ya üzüyorsunuz beni  Smile 
@Abdullah ILGAZ  form gui.leri için paylaştığı bir font vardı fellik fellik onu arıyorum  Sad
Topluluk mopluluk yok :/
(24-08-2018, Saat: 11:13)boreas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @"Fesih ARSLAN"  Bey formların görsel tasarımı için alt başlık açmadınız ya üzüyorsunuz beni  Smile 
@Abdullah ILGAZ  form gui.leri için paylaştığı bir font vardı fellik fellik onu arıyorum  Sad

Merhaba,
Talep, ilgi ve bu konuda içerik üretecek derecede bir sinerji oluşursa, neden olmasın?
(27-11-2017, Saat: 10:51)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Programın değişik yerlerinde değişik mesaj API'lerini kullanmamaya çalışıyorum. (ShowMessage, MessageDlg, MessageBox vb.) Genellikle TTaskDialog kullanıyorum. (Thread'li versiyonu)

Şimdilik gelişmiş bir DAC kullanmadığım için(ADO), kendi disconnection detection'ımı kendim bir thread vasıtası ile gerçekliyorum.

Üstat yöntemlerin çok hoş. Belki birkaçını örnek alabilirim.

ShowMessage ve ADO kullanmayı neden tercih etmiyorsun?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  yeni kitap ile ilgili ilk anı :) forumcuali 5 4.253 27-02-2019, Saat: 15:31
Son Yorum: TescilsizUzman
  FireMonkey ile Çekici Bir Tasarım TescilsizUzman 1 2.147 29-01-2018, Saat: 11:28
Son Yorum: mad85
Lightbulb Web site tasarım programı AliZairov 5 4.602 01-02-2017, Saat: 22:47
Son Yorum: engerex

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi