Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
iki tarih arası fark
Question 
iyi günler . timer kullanarak iki tarih arasındaki farkı label' de gösterme mantğı ile ;

procedure TForm1.Timer1Timer(Sender: TObject);
begin
 DateEdit1.Text := DateToStr(Date);
end;

procedure TForm1.Button1Click(Sender: TObject);
var
 date1, date2: TDateTime;
 difference: Integer;
begin

date1 := DateEdit1.Date;
 date2 := EncodeDate(2016, 05, 13);
 difference := trunc(date1) - trunc(date2);
 label1.Text := IntToStr(difference) + ' ' + label2.Text;
end;

sorun şu ; birisi benim girdiğim tarih diğeri ise android cihazdaki mevcut güncel tarih arasındaki farkı label'de gösteriyor fakat bir gün geçtiğinde farkı hala aynı gösteriyor.
sebebi nedir ? 
( basit ve amatörce ama kusruma bakmayın bende yeniyim. )
zaman farkını hesaplayan ve gösteren kodu butonun click olayına yazmışsınız.
buton tıkladığınız halde güncelleme yapmıyorsa. timer çalışmıyor olabilir.
ayrıca siz, butona tıklamadan güncelleme yapmasını istiyorsanız. hesaplama ve gösterme kodlarını timer nesnesine taşıyın

iyi çalışmalar.
(06-12-2017, Saat: 15:21)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iyi günler . timer kullanarak iki tarih arasındaki farkı label' de gösterme mantğı ile ;

begin
end;

var
begin

end;

sorun şu ; birisi benim girdiğim tarih diğeri ise android cihazdaki mevcut güncel tarih arasındaki farkı label'de gösteriyor fakat bir gün geçtiğinde farkı hala aynı gösteriyor.
sebebi nedir ? 

iki tarih arasındaki farkı  gün olarak almak için DaysBetween kullanabilirsiniz. yapmak istediğinizi daha açık anlatırsanız yardımcı olmaya çalışayım.
(06-12-2017, Saat: 15:31)iyarar Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-12-2017, Saat: 15:21)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iyi günler . timer kullanarak iki tarih arasındaki farkı label' de gösterme mantğı ile ;

begin
end;

var
begin

end;

sebebi nedir ? 

iki tarih arasındaki farkı  gün olarak almak için DaysBetween kullanabilirsiniz. yapmak istediğinizi daha açık anlatırsanız yardımcı olmaya çalışayım.

Merhaba,
Bilgi için teşekkür ederim iyarar. 
Kullanımı, 
Uses kısmına DateUtils ekleyin ve aşağıdaki gibi kullanın.
DaysBetween(T1, T2).ToString;
Merhaba, Ben kalan aktivasyon günü SQL Sorgusunu böyle kullanıyorum

$sorgu= "SELECT DATEDIFF(bitis_zaman, CURDATE()) as kalan_gun from kulanicilar WHERE email='$_email'";

sorgu sonucu gün farkı ollarak dönecektir.
(06-12-2017, Saat: 15:30)meko Adlı Kullanıcıdan Alıntı: zaman farkını hesaplayan ve gösteren kodu butonun click olayına yazmışsınız.
buton tıkladığınız halde güncelleme yapmıyorsa. timer çalışmıyor olabilir.
ayrıca siz, butona tıklamadan güncelleme yapmasını istiyorsanız. hesaplama ve gösterme kodlarını timer nesnesine taşıyın

iyi çalışmalar.

dediklerini uyguladım fakat yine değişen bişey olmadı.

teşşekkür ederim.

(06-12-2017, Saat: 15:31)iyarar Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

begin
end;

var
begin

end;

sebebi nedir ? 

yapmak istediğim ; iki tarih arası farkı bulmak. fakat birinci tarih manuel olarak, ikinci tarih otomatik olarak güncellenen android cihazlardaki tarih olarak seçmeye çalışıyorum.
yani android sistemindeki tarih ilerledikçe sabit olan tarih ile arasındaki farkı label'de hep güncel göstermek.

(06-12-2017, Saat: 15:34)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-12-2017, Saat: 15:31)iyarar Adlı Kullanıcıdan Alıntı: iki tarih arasındaki farkı  gün olarak almak için DaysBetween kullanabilirsiniz. yapmak istediğinizi daha açık anlatırsanız yardımcı olmaya çalışayım.

Merhaba,
Bilgi için teşekkür ederim iyarar. 
Kullanımı, 
Uses kısmına DateUtils ekleyin ve aşağıdaki gibi kullanın.
DaysBetween(T1, T2).ToString;

uses kısmına ekledikten sonra yazdığınız kodu nasıl kullanacağım hakkında bir bilgi sahibi olmadığımı belirtmekle kabalık yapmış olurmuyum  Blush
yetersiz bilgisizliğim için kusruma bakmayın.
http://www.delphican.com/delphi-yeni-bas...aynak.html Bu konuda bahsi gecen kaynak ile DateUtils kutuphanesini arastirip, öyle bir deneyiniz.
kisisel_logo_dark.png
(06-12-2017, Saat: 16:19)hyperxman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: http://www.delphican.com/delphi-yeni-bas...aynak.html Bu konuda bahsi gecen kaynak ile DateUtils kutuphanesini arastirip, öyle bir deneyiniz.

bu web sitesini önerdiğin için saol . beni bir çok şeyden kurtaracak bilgi mevcut.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  FMX Listview Item'lar arası boşluk vedat33 12 2.101 16-11-2022, Saat: 20:17
Son Yorum: mcuyan
  Editler arası geçişte uygulama çökme sorunu codder71 14 2.860 19-01-2022, Saat: 16:41
Son Yorum: codder71
  Delphi Fmx Frameler arası geçişte frame tamamen kapanmıyor vedat33 11 2.706 16-11-2021, Saat: 16:18
Son Yorum: gbg
  Android-PC arası veri aktarımı Gribline 3 3.105 06-01-2020, Saat: 02:41
Son Yorum: Gribline
  Tarih alanı BGNew 5 3.265 20-11-2019, Saat: 11:15
Son Yorum: BGNew

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi