Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi Firebase Post işlemi
Merhabalar,
Bir süredir Android & Delphi işbirliği ile geliştiriyorum bildirim bölümüne geldi sıra.

Android tarafında Firebase bağlantılarını hallettim, firebase'in konsolundan mesaj attığımda telefona düşüyor.

Ama  benim bu mesajları elbette Delphi tarafından göndermem gerekiyor. Bir kaç deneme yaptım ama beceremedim kafama takıldı Sad

Böyle bir url'imiz var "https://fcm.googleapis.com/fcm/send"

Bu url'e aşağıdaki gibi bir json post etmem gerekiyor.

{
   "to": "Android cihazın token bilgisi", 
   "notification": { 
       "body": "Merhaba Burası Delphican", 
       "title": "http://www.delphican.com"
   },
   "data": { 
       "site_adi": "delphican", 
       "link": "http://www.delphican.com"
   }
}

Post ederken Header'im de bu bilgilerin bulunması gerekiyor.
  'Authorization:key=UYGULAMAFİREBASEAPİKEYİ'
  'Content-Type:application/json'

Bunu tecrübe eden oldu mu ?

Bu şekilde php kodu buldum ama php hiç bilmiyorum .

PHP Kod: (Select All)
$firebase_url 'https://fcm.googleapis.com/fcm/send';

$fields = array(
  'to' => $token,
  'notification' => array('title' => 'delphican''body' => 'delphican.com'),
  'data' => array('site_adi' => 'delphican','linki'=>'http://www.delphican.com/')
);

$headers = array(
   'Authorization:key='.UYGULAMAFİREBASEAPİKEYİ,
   'Content-Type:application/json'
);

$ch curl_init();
curl_setopt($chCURLOPT_URL$firebase_url);
curl_setopt($chCURLOPT_POSTtrue);
curl_setopt($chCURLOPT_HTTPHEADER$headers);
curl_setopt($chCURLOPT_RETURNTRANSFERtrue);
curl_setopt($chCURLOPT_SSL_VERIFYPEERfalse);
curl_setopt($chCURLOPT_IPRESOLVECURL_IPRESOLVE_V4 );
curl_setopt($chCURLOPT_POSTFIELDSjson_encode($fields));   
$result 
curl_exec($ch);
curl_close($ch); 
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
bu konuda benimde aklıma gelen bir soru var Firebase bana şöyle bir artı sağlar mı benim uygulaman açılmadığı, çalışmıyor olduğu halde istediğim bir kişiye veya toplu olarak mesaj gönderebilir miyim.
yok benim uygulaman çalması gerekiyor sa kendi sunucuda yeni bildirim varı bakar onu aktif edebilirim zaten
Merhaba firebase i biraz da tecrübe edinmek için kullanıyorum.

Normalde servis yazarım Androidde, kullanıcı uygulamayı kapasada, arkaplanda kontrol yapıp bildirim basarım.
Telefonu kapatıp açsa, uygulamayı açmasa dahi servisim çalışır aynı Windows hizmeti gibi.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(08-12-2017, Saat: 22:49)nguzeller Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.bu konuda benimde aklıma gelen bir soru var Firebase bana şöyle bir artı sağlar mı benim uygulaman açılmadığı, çalışmıyor olduğu halde istediğim bir kişiye veya toplu olarak mesaj gönderebilir miyim.
yok benim uygulaman çalması gerekiyor sa kendi sunucuda yeni bildirim varı bakar onu aktif edebilirim zaten

Merhaba,
yhackup'ın da belirttiği gibi uygulamanıza bir Android Service eklerseniz; uygulamanız kapalı olduğunda bile servisiniz çalışacaktır. Servise gönderdiğiniz bildirim de uygulamayı açmanıza yetecektir. Yada servis tarafında istediğiniz bir olayda veya anda ana uygulamanızın Activity'sini çalıştırabilirsiniz.
Önemli NotLinkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
Merhabalar Sorunu çözdüm,

Delphi Kodları bu şekilde,
const
apikey = 'AIzaSyDJ0Y- uygulama api key -umXdZuQ';
var
 SStream: TStringStream;
 Response: TMemoryStream;
 t: TStringList;
 Request: TclHttpRequest;
begin
 t         := TStringList.Create;
 Response  := TMemoryStream.Create;
 Request   := TclHttpRequest.Create(nil);
 SStream   := TStringStream.Create(Memo2.Text);
   try
     try
         Request.RequestStream := SStream;
         Request.Header.ContentType   := 'application/json';
         Request.Header.ExtraFields.Add('Authorization:key='+apikey)   ;
         Request.Header.ContentLength := IntToStr(SStream.Size);
         firebase.post('https://fcm.googleapis.com/fcm/send', Request,Response);
         Response.Position := 0;
         t.LoadFromStream(Response);
     except on E: Exception do  Memo1.Lines.Add(e.Message)
     end;
     Memo1.Text :=  t.Text;
   finally
      t.Free;
      Response.Free;
      Request.Free;
      SStream.Free;
   end;
end;

Post edilecek json şeması bu şekilde,
{
   "data": {
   "site_name": "DelphiCan",
   "site_url": "www.delphican.com"
 },
 "to" : "cjM5flA4GYo:APA91bF2ZX0ES6sv- Uygulama Token key  -bSpmy6WykfOReGmVix"
}

Eğer Başarılı ise dönen json,
{
"multicast_id":7530974----42509,
"success":1,
"failure":0,
"canonical_ids":0,
"results":[
{
"message_id":"0:1512973893794------1402f9fd7ecd"
}
]
}

Eğer Başarısız ise dönen json,
{
"multicast_id":6714294882636152900,
"success":0,
"failure":1,
"canonical_ids":0,
"results":[
{
"error":"InvalidRegistration"
}
]
}

Böylece, Delphiden FCM'ye notificaiton post ederek, Android cihazımızda Bildirimi gösterdik.

lbAjBB.png
fcm yi delphi tarafında alma işlemini anlatmanız mümkünmü client tarafı yani
(25-06-2019, Saat: 17:30)igny16 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.fcm yi delphi tarafında alma işlemini anlatmanız mümkünmü client tarafı yani

maalesef , bilmiyorum konunun uzmanı @Fesih ARSLAN beyin yazdığı yazıları kontrol edin forumda anlatmış olabilir.
Hocam Ben Notification konusunda PooshWoosh.com dan 1 paket almıştım. JVESoft'un bu altyapıyı kullanan bir bileşeni var 100$'a satıyor component pack'ini (Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.). Sonra bir de DB'me bağlı otomatik Ntf gönderecek bir patch yazmıştım ve patır patır döşüyordu notification'ları. ve o kadar seri ve sıkıntısız çalışıyordu ki local Notificationlardan bile daha stabil'di. araştırmanızı öneririm..
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(25-06-2019, Saat: 18:07)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(25-06-2019, Saat: 17:30)igny16 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.fcm yi delphi tarafında alma işlemini anlatmanız mümkünmü client tarafı yani

maalesef , bilmiyorum konunun uzmanı @Fesih ARSLAN  beyin yazdığı yazıları kontrol edin forumda anlatmış olabilir.

Merhaba,
Daha önce @AliZairov bununla ilgili bir konu (Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.) açmıştı.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 10.3.2 Firebase H4k4nn 2 131 11-09-2019, Saat: 10:04
Son Yorum: H4k4nn
  Color To String İşlemi ? Mr.Developer 13 890 28-08-2019, Saat: 12:05
Son Yorum: Mr.Developer
  Firebase Cloud Messaging barox 19 1.606 04-08-2019, Saat: 18:31
Son Yorum: berk06
Question Delphi 10.3 Rio ile Firebird veritabanına android üzerinden erişim budanur 12 578 22-07-2019, Saat: 08:31
Son Yorum: Fesih ARSLAN
  Delphi 10.3.1 Overbeyte ICS kütüphanesi hk. mcansız 5 319 16-07-2019, Saat: 20:29
Son Yorum: mcansız

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi