Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Kaynak Kitap - Mizanpaj/İnceleme
Merhaba,

Alfa yayınlarından çıkan Delphi 7 kitabının iç yapısını kendime örnek almıştım. Bölüm başlığı, bölüm içindeki ana konu başlığı ve ana konunun içindeki alt konu başlığı olmak üzere 3 bölüme ayrıldığını görmüştüm, gerekebilir düşüncesiyle bunlara fazladan bir seviye daha eklemiştim. Kodlab'ın bazı kitaplarında 4 seviye olduğunu görmüştüm.

Bunları aklınızdaki şablona göre düzenlemek için stil ayarlarında değişiklik yapılabilir, diğer arkadaşlara da bir fikir vermesi açısından Word'de bir stilin ayarları nasıl düzenlenir sorusunu ortadan kaldırmak adına aşağıdaki ekran görüntüsü incelenebilir;

Tek sayfalarda farklı, çift sayfalarda farklı alt ve üst bilgi uygulamasını word destekliyor, tek sayfalarda kitabın adı eklenebilir, çift sayfalarda bölüm adını nasıl ekleriz açıkçası ben de bulamadım. Biraz daha araştırma yapmak gerekecek bu noktada.

Ama dediğim gibi, siz, aklınızdaki tasarımı şablon üzerindeki stilleri kendinize göre düzenleyerek de gerçekleştirebilirsiniz.

Not: farklı başlık düzeylerinin kullanılması, kitabın içindekiler bölümünü otomatik üretebilmek ile ilgili bir konu.

AyWgzX.png
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
Merhaba,

Şablonun 3. revizyonunu aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

https://mega.nz/#!bldHXSZY!ZWhYldOCXUwvj...-pxl-3jhyc

Bu revizyonda şunlar var;

* Tek numaralı sayfalarda kitap adı, çift numaralı sayfalarda bölüm adı ayrımı yapıldı
* Konsol ekranı çıktısı stili eklendi
* Kenar bopşlukları açısından Sayfa yapısı yeniden düzenlendi (+ cilt payı kaldırıldı)
* Resim altyazısı stili eklendi
* İçindekiler tablosu eklendi
* Bazı stiller yeniden düzenlendi.

Dileyen istediği gibi kullanabilir ve dağıtabilir.

tek ve çift numaralı üst bilgi kısımlarına alan eklemek için aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilen adımlar izlenebilir; (kıymetini bilin, zor budum Smile )

POmGVQ.png
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
Kitap siyah/beyaz mı olacak Sad
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
(18-12-2017, Saat: 10:49)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kitap siyah/beyaz mı olacak Sad

Renkli çıkmasını isterdim tabi. 
Siyah beyaz ortalama fiyat: 7.500-8000 TL
4 Renk ortalama fiyat: 12.500-14.000 TL
Müşteriye yansıması: %50-%100 (60 TL iken 90-120 TL'ye kadar çıkabilecek)
Sponsora teklif (Fiyat aynı kalmak şartı ile renkli basım) etmek lazım Smile
Sene olmuş 2018 renkli mürekkep için istedikleri paraya bak,
Sizin kitap kaç sayfa olacaktı ?

Bu kitap 277 sayfa 28 TL

kXmNOr.png

İlk intibah önemlidir, kitapçıda kitabı elime alıp baktığımda gözüme hoş görünmesi lazım Smile
Çocukların hikaye kitapları alırken resimlileri seçtiği gibi Smile
(18-12-2017, Saat: 11:19)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sene olmuş 2018 renkli mürekkep için istedikleri paraya bak,
Sizin kitap kaç sayfa olacaktı ?

Bu kitap 277 sayfa 28 TL

kXmNOr.png

Sanırım 3 katına yakın.
Kırmızı olsun, üç kuruş fazla olsun be ya.. :-)
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
(18-12-2017, Saat: 11:44)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Kırmızı olsun, üç kuruş fazla olsun be ya.. :-)

Bu durumu BTG ile görüşeyim hocam.
(17-12-2017, Saat: 14:07)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

* Tek numaralı sayfalarda kitap adı, çift numaralı sayfalarda bölüm adı ayrımı yapıldı
* Kenar bopşlukları açısından Sayfa yapısı yeniden düzenlendi (+ cilt payı kaldırıldı)

tek ve çift numaralı üst bilgi kısımlarına alan eklemek için aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterilen adımlar izlenebilir; (kıymetini bilin, zor budum Smile )

POmGVQ.png

Merhaba,
"Tek numaralı sayfalarda kitap adı, çift numaralı sayfalarda bölüm adı ayrımı yapıldı": çok iyi oldu.
"Konsol ekranı çıktısı stili eklendi": sık kullanmadım fakat iyi bir şablon olmuş. Kullanabilirim.
"Kenar boşlukları açısından Sayfa yapısı yeniden düzenlendi (+ cilt payı kaldırıldı)": Cilt payının kaldırılması basımda sorun olmaz, İnşallah.
"Resim altyazısı stili eklendi": aklıma gelmemeişti, çok iyi oldu.
Emekleriniz ve zaman ayırıp, destek verdiğiniz için teşekkür ederim. Beni büyük bir iş yükünden kurtarmış oldunuz.

1- Not Bölümü, ikinci kullanımdaki gibi olsa nasıl olur? İkinci not şablonunu tablo ile oluşturdum ve tabloyu sonraki kullanımlarda stil olarak ekleyemiyorum. (tek çare Copy/Paste/Edit görünüyor)

02.png

2- Kod Şablonu, stilini toolbar'da göremedim. İki numaralı kullanım stili var. Bir numaralı kullanım stilini bulamadım.

04.png

3- Bölüm başlık kısmı aşağıdaki gibi olsa abartılı mı olur? Yada bölümü anımsatıcı bir logo olsa daha mı iyi olur?

03.png

4- Kod biçimlendirme işlemlerinde GExperts (source export menüsü) kullanıyorum. Vermiş olduğunuz referanstan bir kod alıntısı da ekleyince aşağıdaki gibi bir görüntü ortaya çıkıyor.
Bunlardan hangisi daha okunaklı ve hoş görünüyor? Hangisini kullanalım?

05.png
(18-12-2017, Saat: 12:47)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(17-12-2017, Saat: 14:07)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

POmGVQ.png

Merhaba,
"Tek numaralı sayfalarda kitap adı, çift numaralı sayfalarda bölüm adı ayrımı yapıldı": çok iyi oldu.
"Konsol ekranı çıktısı stili eklendi": sık kullanmadım fakat iyi bir şablon olmuş. Kullanabilirim.
"Kenar boşlukları açısından Sayfa yapısı yeniden düzenlendi (+ cilt payı kaldırıldı)": Cilt payının kaldırılması basımda sorun olmaz, İnşallah.
"Resim altyazısı stili eklendi": aklıma gelmemeişti, çok iyi oldu.
Emekleriniz ve zaman ayırıp, destek verdiğiniz için teşekkür ederim. Beni büyük bir iş yükünden kurtarmış oldunuz.

1- Not Bölümü, ikinci kullanımdaki gibi olsa nasıl olur? İkinci not şablonunu tablo ile oluşturdum ve tabloyu sonraki kullanımlarda stil olarak ekleyemiyorum. (tek çare Copy/Paste/Edit görünüyor)

02.png

2- Kod Şablonu, stilini toolbar'da göremedim. İki numaralı kullanım stili var. Bir numaralı kullanım stilini bulamadım.

04.png

3- Bölüm başlık kısmı aşağıdaki gibi olsa abartılı mı olur? Yada bölümü anımsatıcı bir logo olsa daha mı iyi olur?

03.png

4- Kod biçimlendirme işlemlerinde GExperts (source export menüsü) kullanıyorum. Vermiş olduğunuz referanstan bir kod alıntısı da ekleyince aşağıdaki gibi bir görüntü ortaya çıkıyor.
Bunlardan hangisi daha okunaklı ve hoş görünüyor? Hangisini kullanalım?

05.png

rica ederim,

Cilt payı ile ilgili olarak matbaa'dan 10-15 sayfalık bir prova baskısı isteyebilirsiniz, eğer beklenen etkiyi göremezseniz word'deki sayfa yapısı kısmında Cilt Payı ayarı var, "1 cm" şeklinde bir ayar iş görecektir diye tahmin ediyorum.

REV 4 (kullanmak ve dağıtmak serbest)

1) Araştırmalarım sonucunda stil tanımının içine resim gömmek ile ilgili bir yol word'de henüz keşfedemedim (Style Guide). Sizin de önerdiğiniz gibi "Not Çerçevesi" yerine bir "tablo" yapısıyla istenen etki üretilebilir.

2) "Kod Çerçevesi" stilini stil listesinden farkında olmadan kaldırmışım sanırım, kusura bakmayın, şimdiki revizyonda yeniden stil listesine ve galeriye ekledim.
2-b) 2. seçenek daha güzel duruyor sanki, arkadaşlar ne düşünür söylemeleri lazım;

3) 1. maddenin cevabıyla aynı durum, ama bu tarz resimleri manuel eklemeye bir engel yok, yani siz o kısma doğrudan resim de ekleyebilirsiniz, resim stil ile birlikte hareket edecektir.

4) Alternatif olarak CnPack'ın "export to HTML/RTF" aracını da kullanabilirsiniz, bu araç seçtiğiniz kodu HTML olarak hafızaya aldığı için Word'de herhangi bir stili bu kopyalanan kısma implement etmek daha kolay oluyor, diğer türlü stilde parçalanmalara neden olduğunu gözlemledim. Yani aynı ad altında bir sürü stil varyasyonu oluşuyor fakat HTML stillerde gömülü olduğu için bu yan etkiyi daha az görüyoruz. GExpert ise seçtiğiniz kısmı RTF formatında kopyalıyor ve zemin rengi seçilen kısımda gömülü olarak geliyor. 

4-b) 2. seçenek pek şık durmadı sanki, bilemedim,

5GbWXA.png
YouTube Delphi Tips

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  3-Kitap Kargo Takip - Gönderi Tarihi: 13.02.2019 TescilsizUzman 21 13.768 22-07-2022, Saat: 13:58
Son Yorum: memur603
  Embarcadero Üzerinden Kitap Satışımız Başladı TescilsizUzman 24 15.535 07-01-2022, Saat: 13:27
Son Yorum: CesuR
  Yeni Kaynak Kitap İhtiyacı TescilsizUzman 126 96.374 21-01-2020, Saat: 12:28
Son Yorum: Heisenberg
  Yeni Kaynak Kitabımızı İmzalı İsteyenler TescilsizUzman 5 4.849 20-09-2019, Saat: 09:39
Son Yorum: TescilsizUzman
  Kitap Eğitim Programı TescilsizUzman 10 7.645 06-09-2019, Saat: 16:42
Son Yorum: hasangoktas

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi