Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CodeTyphon ile Lazarus
Amerika yada avrupada embarcadero firmasının bu konuda açtığı veya sonuçlanan bir davası var mıdır önce ona bakmak lazım.

Şu yüzyılda neyin doğru neyin yanlış olduğu çok zor anlaşılır durumda. Hatta davaların sonuçları bile çok tartışılıyor buda ayrı bir konu.
İyi akşamlar cümleten. Öncelikle söylemek isterim ki; sitemizin isminin DelphiCan olması, bizim başka teknolojilere, dillere, IDE'lere ilgi duymayacağımız ya da kullanmayacağımız anlamını taşımaz. Evet, burada olduğumuza göre herbirimiz birer Delphi sevdalısıyız. Ancak biz birer Embarcadero çalışanı değiliz. Bizler özgürüz, istediğimiz dile, ide'ye ilgi duyabiliriz.

Bizler aynı zamanda dil fanatiği de olmamalıyız. Bazı işler için başka diller ve IDE'ler gerektiğini kabul edebilmeliyiz. Bu bağlamda benim şahsi görüşüm, bu ortamda tüm dil ve IDE'lerin tartışılabilmesi yönünde olacaktır. Ayrıca Delphi'ye çok benzeyen altında Pascal olan bir tool'dan bahsediyoruz. Bu bağlamda çok acımasız davranmayalım.

"Tüm dil ve IDE'lerin tartışılabilmesi" lafım yanlış anlaşılmasın ama. Dediğim, her dile ait bir alt forum olması değil. Ben bir düşük seviye seven programcı olarak, zaten çok iyi biliyorum ki Delphi asla kendi başına yeterli değil. C, C++, Assembly, PHP, Phyton, Delphi .... bir çok dil ve bir çok IDE lazım. Bu nedenle Low Level bölümü var. Bu ve buna benzer nedenler ile "Access Violation" bölümü var.

Kısaca demek istiyorum ki; değerli paylaşımları sırf başka bir dil ya da IDE ile yapılmış diye göz ardı etmek bizim düsturumuz olmaz.

Gelgelelim, CodeTyphon'a. Belki iddialar doğrudur, belki de değildir. Bariz bir şekilde ispat edilmeden bu hususta itham edici yaklaşımlar zaten doğru değildir. IDE'yi yazan firma bir başka ürünü çaldı ise ve bunu dağıtıyor ise, bu o IDE'yi kullanarak uygulama geliştirenlerin sorunu değildir. Kanun var nizam var. Ürünü çalınan kişi ya da kurum gider mahkemeye neticesi de müspet menfi hasıl olur.

Çalındığı iddia edilen ürün, Embarcadero tarafından satın alındıktan sonra; ürünün geliştiricisi ürününe artık destek olmayacağını ifade etmişti. Peki bu ürünü tüm kaynak kodları ile satın alan insanların hakları ne olacak/ne oldu ? Velhasıl, CodeTyphon'cular bir terbiyesizlik, hırsızlık vb. yapmışlar ise bu onları bağlar; bu ürünü kullanıp uygulama geliştirenleri değil. Ancak, açılan bir dava varsa ve kaybeden taraf CodeTyphon ise ve çaldıkları ürünü hâla IDE'den kaldırmadılar ise ve ben de bunu bilerek kullanıyor isem bu durum da yine kullananı bağlar. Genellemek uygun olmaz bence. Belki de CodeTyphon kullanıp çalındığı iddia edilen ürünü hiç kullanmamış insanlar mevcuttur.

Embarcadero gider davasını açar, haklılığını ispat eder. Çalındığı iddia edilen ürün CodeTyphon IDE'sinden kaldırılır olur biter. Kullanıcılar yollarına devam ederler. Bunlara bizler takılmayalım, hak sahipleri önce bir harakete geçsinler de sonra sıra vicdani muhasebelere gelsin.

Lazarus, CodeTyphon gibi ürünlerin desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Delphi'yi seviyorum, ama Embarcadero'da çalışmıyorum. Rekabet her zaman iyidir Wink
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
Lazarus ve freepascal sıfırdan yazılan ve tamamen paylaşılan eşsiz yazılımlardır. Hatta bildiğim kadarıyla delphi macosx derlemelerini freepascal ile yapıyor. Keşke delphi de lazarus kadar diğer platformlara hakim olsa. orca konusunda codetyphon'un yaptığı açıklamaları yetersiz bulduğum için codetyphon kullanmıyorum. Ama burada ki herkese lazarus'u linux ortamı için öneririm. Benim şimdiki aklım olsaydı delphi'i hiç kullanmazdım
Topluluk mopluluk yok :/
Codetyphon'a ön yargılı ve kısmen kızgında olsam tartışmasız gördüğüm en iyi cross platform ide.si. Şuan windows'da win32 / win64 / linux -arm (raspberry) için aynı programı derleyip kullanabiliyorum. Hiçbir ek işletim sistemi ya da çaba harcamadan.
Topluluk mopluluk yok :/
(13-02-2018, Saat: 13:22)boreas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Codetyphon'a ön yargılı ve kısmen kızgında olsam  tartışmasız gördüğüm en iyi cross platform ide.si. Şuan windows'da win32 / win64 / linux -arm (raspberry) için aynı programı derleyip kullanabiliyorum. Hiçbir ek işletim sistemi ya da çaba harcamadan.

Son 1-2 haftadır uzak kaldığım lazarus u tekrardan gündeme almıştım inceleme için, amacım android kısmında nasıl kullanırım onu araştırmaktı, malum delphi acık pahalı. LAMV diye bir paket buldum laz4android için, gerçekten çok işime yaradı, hemen her çeşit konuda demoları var. Alternatif arayan arkadaşlar için önerebilirim.
(13-02-2018, Saat: 13:48)esistem Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(13-02-2018, Saat: 13:22)boreas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Codetyphon'a ön yargılı ve kısmen kızgında olsam  tartışmasız gördüğüm en iyi cross platform ide.si. Şuan windows'da win32 / win64 / linux -arm (raspberry) için aynı programı derleyip kullanabiliyorum. Hiçbir ek işletim sistemi ya da çaba harcamadan.

Son 1-2 haftadır uzak kaldığım lazarus u tekrardan gündeme almıştım inceleme için, amacım android kısmında nasıl kullanırım onu araştırmaktı, malum delphi acık pahalı. LAMV diye bir paket buldum laz4android için, gerçekten çok işime yaradı, hemen her çeşit konuda demoları var. Alternatif arayan arkadaşlar için önerebilirim.

Link var mı üstat?
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
http://wiki.freepascal.org/LAMW
Ben yukarıdaki linkten kurulum yapmıştım hocam. Sorunsuz çalıştı bende 2 makinadada.
Resimlerinde gördüğüm kadarıyla CodeTyphon'nda yüzlerce bileşen mevcut. Bunların hepsi de "cross compile"e uygun mu? (Özellikle Windows, Linux, ARM)
There's no place like 127.0.0.1
(08-11-2018, Saat: 14:47)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Resimlerinde gördüğüm kadarıyla CodeTyphon'nda yüzlerce bileşen mevcut. Bunların hepsi de "cross compile"e uygun mu? (Özellikle Windows, Linux, ARM)

Yok değil hocam, Cross compile için ilgili sekmedeki bileşenleri kullanabiliyorsunuz sadece. Mesela Android için Andorid Bridges sekmesi oluşuyor, görsel olarak onları kullanabiliyorsunuz.
Bilgilendirme için teşekkürler.
There's no place like 127.0.0.1

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Mikrotik – Lazarus-Delphi API Kullanımı SercanTEK 5 3.883 26-02-2022, Saat: 10:48
Son Yorum: ahmet6513
  Lazarus Hakkında adelphiforumz 5 4.572 25-07-2018, Saat: 09:43
Son Yorum: SimaWB
  Lazarus'a Windows ve Linux'ta GLScene 1.4 Kurulumu savasabd 2 3.420 29-01-2018, Saat: 10:01
Son Yorum: frmman
  Lazarus ile yazılmış uygulamalar boreas 0 2.159 31-10-2017, Saat: 12:30
Son Yorum: boreas
  Lazarus / FPC Hakkında Dersler #2 boreas 5 5.306 26-07-2017, Saat: 16:54
Son Yorum: Tuğrul HELVACI

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi