Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
FMX iOS Uygulama Geliştirme, Test etme ve Yayınlama Süreçleri Hk
(13-01-2018, Saat: 09:23)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(12-01-2018, Saat: 21:45)sadettinpolat Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bu kısmı tam anlamadım. Macos isletim sistemi üzerinde uygulamaları ister simulatorde ister iphone/ipad cihaziniza aktarip test edebilirsiniz.

30-40 surum cikartmayi bilemiyorum ama normalde uygulamayi markete gonderip incelenmesi ve sonrasinda yayinlanmasi 7-8 günü bulabiliyor. Populer uygulamalar kritik sorunlarda ne yapiyorlar bilemiyorum. Belki populer uygulamalar icin ozel bir iletisim kanali mevcuttur.

---

Bunu ios kendi hallediyor. Siz erisim isteyen bir kod yazdıgınızda ios kullanıcıya erisim vermek isteyip istemedigini soruyor. Sizde kod icerisinde try  catchlerle ya da farkli metodlarla yetki olup olmadigini algilayip ona gore islem yapiyorsunuz.

Sadettin Bey, İlginiz için çok teşekkür ederim.

DelphiCan'ın çalışması için kiralanan Linux tabanlı sunucu gibi, Windows tabanlı kiralanan sunucular gibi, macOS işletim sistemi olan bir sunucu ayarlayacağım. Bağlantı remote olacağı için, RDP yada VNC bağlantısı gerçekleştirmem gerekecek. Bu durumda iOS işletim sistemli cihazlarımın üzerinde Debug yapma şansım olmayacak sanırım? Orada da simülatör kurma ihtiyacı ortaya çıkıyor. macOS içinde çalışacak stabil bir iOS simülatörü var mı? Bilmediğim için soruyorum.

Veya siz hangi yaklaşımı seçiyorsunuz?
  1. Mac'e uzaktan erişim oluşturup PC ile geliştirme
  2. Mac ve PC yanyana
  3. Mac içine Windows sanal makine içine Rad Studio
  4. Mac sunucu kiralama
---

7-8 gün çok ciddi süreler. Uygulamanın tam anlamıyla stabil olduğuna karar vermek için daha fazla efor sarf etmemiz anlamına geliyor sanırım. Peki incelenilen şey tam olarak nedir? Nihayetinde *.pas dosyası göndermiyoruz markete. Derlenen kodları mı inceliyorlar? Baktıkları şey nedir?

---

Try catch ile izinlerin varolup olmadığını Android kütüphanelerinden bilebiliyoruz. Manifest'in içinde olan tüm permission bilgilerini tek tek kontrol edebiliriz. iOS tarafında muadili nedir? WiFi yada LocationSensor, PushNotification yetkisini nereden toplayacağız? Request ve Response'u denetlemekten bahsediyorum.

Estağfirullah, bilgileriniz çok kıymetli. İlginiz için çok teşekkür ederim.

Merhaba,
Sadettin Bey, gerekli açıklamalarda bulunmuş, ilave edilecek ufak tefek nüansların haricinde her şey belirttiği gibidir.
Ben test sürecinin nasıl olduğu konusunda kısa Smile Bir bilgi vereyim. 
Ön Hazırlık: iOS sabır testine katılmaya hazır mısınız? Smile

Belirttiğiniz gibi bulut sunucularda fiziksel cihaz testlerini yapmak mümkün değil. Fakat similatör testlerini yapabilirsiniz.
Burada ortaya çıkabilecek en büyük sorun; donanımsal özelliklerde veya bazı sistem kaynaklarının kullanımında iOS Simulator-iOS Cihaz davranış farkları var.
Kitapta'da anlattığım bir yöntem var; bir kod ile tüm platformlarda derle gibi 1 PC ile tüm platformlarda test.
Süreç 7-10 gün. Fakat herhangi bir sorun yoksa. 

iOS Test Süreci arka planı:
Ön inceleme: iOS paket dosyasını (.ipa) açıyorlar. (Paket dosyaları .rar veya .zip gibidir.) Bu kısımda Entitlement ve info.Plist dosyalarına bakıyorlar. Test sürecinde bu dosyaların içeriği ile uygulama davranışının örtüşüp örtüşmediğine bakıyorlar. Açıklama bildirilmeyen bir erişim iznini veya kullanılan bir konfigürasyonda varsa uygulama doğrudan geri çevrilir.

İlk Aşama: iOS uygulama yayınlama Testleri (anladığım kadarıyla); 
iOS 8.0 ve üstü tüm SDK ları içeren fiziksel cihazlar ile tüm modellerde tek tek çalıştırıyorlar.
100 cihazdan 1 tanesi kırıldıysa,  Huh teste ara veriyorlar. Bir süre sonra aynı iş istasyonunu kullanarak teste baştan başlıyorlar. 
Benzer veya aynı sorunla karşılaşmaları durumunda - Rejected diyorlar ve uygulamanızı size geri paslıyorlar. Süreç baştan başlıyor.  :ss

İkinci aşama: User kontrol varsa bunu tester'a bildiriyorsunuz (iTunes üzerinden) ve kendisine test sürecinde kullanması maksadıyla ve tüm modülleri görebilecek şekilde bir User tanımı yapıyorsunuz. Bu işlemi yapmadıysanız; - Rejected.

Üçüncü aşama: İlk ekrandan (ana ekrandan), son ekrana kadar tüm pencereler yalnızca açılıp, kapatılıyor. Bir sorun varsa - Rejected

Dördüncü aşama: Uygulama pencere testinde olduğu gibi bir ön plana bir arka plana alınıyor ve davranışları gözlemleniyor. Arka planda sistem kaynak tüketimi ön planda sistem kaynak tüketimleri kontrol ediliyor. Arka planda uzun süre bekletiliyor ve sonra ön plana alınıyor.  Bir sorun veya olumsuzluk durumunda - Rejected

Beşinci aşama: Açılışta, pencere kontrollerine veya uygulamanın ön - arka plan alınma süreçlerinde bir dış bağlantı varsa bu paketler sniff ediliyor. Olumsuz bir hareket var mı yok mu ona bakılıyor. Gayri resmi bir data hareketi varsa veya sistem kaynaklarını sürekli ve aşırı tüketiyorsa - Rejected 

Altıncı aşama: Tekrar ilk pencereden başlanarak tüm UI kontrollerine tek tek dokunuyorlar. Smile Tıpkı uygulama arayüzünü ilk defa gören bir çocuk gibi, her tarafa tıklıyorlar. Big Grin 
Bir kırılma varsa - Rejected 

Her süreç iOS Developer mailinize bildirilir.
Rejected  durumunda; 100-3000 satırlık, orta seviyede bir yazılımcının anlamlandıramayacağı şekilde bir hata raporu gönderiyorlar.
Bunlar benim tespit edebildiğim test süreçleridir. Dahası da olabilir.
Son bir mevzu: Uygulamanız IPv6 ortamında test ediliyor.

Bu Konudaki Yorumlar
Cvp: FMX iOS Uygulama Geliştirme, Test etme ve Yayınlama Süreçleri Hk - Yazar: TescilsizUzman - 13-01-2018, Saat: 11:02

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Google play Uygulama yükleme hatası [Çözüldü] codder71 3 306 23-02-2024, Saat: 22:42
Son Yorum: codder71
  Delphi 12 IOS Simulatorde Uygulama Çalışmıyor elixir84 3 923 07-02-2024, Saat: 17:05
Son Yorum: elixir84
  Delphi 11.3 Andorid 10 ve üzeri uygulama çalışmıyor TuncayDelphi 7 578 07-12-2023, Saat: 01:23
Son Yorum: TuncayDelphi
  ios uygulama Bay_Y 4 383 22-11-2023, Saat: 16:06
Son Yorum: Bay_Y
Question FMS IOS geliştirme Hk. mcuyan 5 425 11-11-2023, Saat: 13:02
Son Yorum: mcuyan

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi