Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Status Bar Android [ÇÖZÜLDÜ]
Information 
Merhaba arkadaşlar,

Yapılmak İstenen
Androidde system status barı değiştirmek istiyorum.

Açıklama
Github ta paylaşılmış proje
İçerisinde 4 satır kod ve bir library var. Bu projeyi android telefonuma derliyorum gayet güzel çalışıyor.

Sorun
Status bar gözükse yazılar gidiyor, yazılar gözükse status bar gidiyor.

Görsel olarak
satatus1.jpg

Ancak barı yukardan çelince düzgün gözüküyor.
status2.jpg

Denenenler
Kendi projeme aldım lib dosyasını kodlarını yazdım olmadı,
yeni bir proje açıp denedim olmadı,
manifest, styles dosyalarını kontrol ettim.
Project - Deployment kontrol ettim.
Formları karşılaştırdım.
Yapılanları karşılaştırdım bir türlü nedenini bulamadım.
Bir fark yok sanki.
Bu durum benide baya uğraştırdı.

Ek Dosyalar
.zip   FMX.StatusBar-master.zip (Dosya Boyutu: 178 KB / İndirme Sayısı: 6)
Merhaba,
Probleminizi çok iyi ifade ediyorsunuz. Sorun, ekran görüntüleri, çözüm için yapılan denemeler ve istenen.
Bu tip formlar için sorunun en iyi şekilde ifade edilmesi (karşı tarafın anlayabileceği şekilde), çözümü hızlandıracaktır.  
Anlatım biçiminiz için teşekkür ederim. Umarım tek cümlede bir çok problemini anlatmaya çalışan üyelerimize örnek teşkil eder.

Belirttiğiniz özellik Delphi 10.2 Tokyo sürümünde >Form yapısına bir özellik olarak eklenmiş durumdadır. 
Fakat yalnızca iOS platformu tarafından desteklenmektedir. 
Android platformu için neden henüz bu desteği vermedi derseniz;
Sanırım (anladığım kadarıyla), işletim sistemi bazı sistem değişkenine erişim iznini vermiyor. iOS SDK'ya da yeni eklenmiş (iOS 11 ile birlikte) olan statusbar'a erişim kolaylığından dolayı bu özellik kullanılabiliyor.
Yorumunuz için canı gönülden teşekkür ederim.

Evet bende uygulamamı ios/ android ortamına uygun yapmaya çalışıyorum. Bu arkadaşta android için kendi kütüphanesini yazmış, bir şekilde depiştiriyor. Proje içerisinde bir yerlerde küçük bir ayrıntı var onu çözemedim. Yeni projede deneyince olmuyor ve bunu bulamamış olmam. Beni gerçekten sinir ediyor  Smile 

Kitabınızıda 4 gözle bekliyorum =)
- Denediğiniz cihaz ve Android sürümü ile alakalı olabilir mi? Farklı cihazda denediniz mi?
Örnek proje derlenince çalışıyor ,kendi projeme taşıyınca çalışmıyor birde yeni projede çalışmıyor. Bir şeyi eksik yapıyorum onu bulamadım
(23-02-2018, Saat: 11:48)malitutuncu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yorumunuz için canı gönülden teşekkür ederim.

Evet bende uygulamamı ios/ android ortamına uygun yapmaya çalışıyorum. Bu arkadaşta android için kendi kütüphanesini yazmış, bir şekilde depiştiriyor. Proje içerisinde bir yerlerde küçük bir ayrıntı var onu çözemedim. Yeni projede deneyince olmuyor ve bunu bulamamış olmam. Beni gerçekten sinir ediyor  Smile 

Kitabınızıda 4 gözle bekliyorum =)

Rica ederim, dikkat çektiği için size de bu durumu ifade etmek istedim.
Vermiş olduğunuz örneği inceledim. Yalnızca Android için değil, iOS için de stil uygulatıyor. (Test etmedim, kaynak kodunda yazmış) Hatta iOS'un önceki SDK sürümleri için de bir çözüm üretmiş. 
Bunu bulamamış olmanız; bence kaynak koda yazılan bir durum olmadığı içindir. Kod içerisine yazılsa görürdünüz zaten.
İleriye yönelik bu ve benzeri olası sorunların çözümü için Delphi'nin hedef platformda kullanmış olduğu konfigürasyon dosyalarını ve platform hassasiyetlerini iyi bilmek gerekiyor.
Kitap konusunda son virajdayız. Viraja hızlı girmek istemiyorum. Smile   

(23-02-2018, Saat: 14:39)malitutuncu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Örnek proje derlenince çalışıyor ,kendi projeme taşıyınca çalışmıyor birde yeni projede çalışmıyor. Bir şeyi eksik yapıyorum onu bulamadım

Merhaba,
- Yeni bir proje oluşturun veya mevcut bir projenizi açın.
- FMX.StatusBar.pas dosyasını projenize ekleyin.
- Demo proje klasöründe yer alan styles.xml dosyasını Project Manager penceresinde Proje üzerine sürükleyip bırakın. Bu durumda sürüklenen dosya hem projenizin dpr dosyasına hemde Deployment Manager'a eklenecektir.

Statusbar.png

- Deployment Manager penceresini açın. 
- Styles.xml dosyasının bulunduğu satırı seçin ve Remote Path butonuna tıklayın. Remote Path alanına res\values-v21\  yazın.
- Projenizi çalıştırın.

Statusbar1.png

Not: Android platformu varsayılan stil dosyası olarak res\values dizininde bulunan styles.xml dosyasını kullanır. Bu dosya yoksa veya AndroidManifest.template.xml dosyasında aksi bir direktif belirtilmedi ise  AndroidManifest.xml içerisinde tanımlı android:theme="@style/AppTheme" satırını işletir. Yani uygulamanın varsayılan stilini kullanır.

Yeni örnek proje: Statusbar Örneği
Hocam detaylı anlatımınız için teşekkürler.
Şimdi deneme imkanım oldu, sorun çözüldü.
Bende projeye eklemiştim ama Deployment - Add files tan eklemiştim oda olmamıştı.
Daha yeniyim(2yıl) doğru diyorsunuz bilgim maalesef yok.
Sizin gibi değerli insanlar bizlere yardım ettikçe inşallah zamanla daha iyi bir yazılımcı olacağız.
(26-02-2018, Saat: 09:39)malitutuncu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Hocam detaylı anlatımınız için teşekkürler.
Şimdi deneme imkanım oldu, sorun çözüldü.
Bende projeye eklemiştim ama Deployment - Add files tan eklemiştim oda olmamıştı.
Daha yeniyim(2yıl) doğru diyorsunuz bilgim maalesef yok.
Sizin gibi değerli insanlar bizlere yardım ettikçe inşallah zamanla daha iyi bir yazılımcı olacağız.

Rica ederim.
Bu platform, bilgi sahibi olanların bilgilerini paylaştığı veya tecrübeyle öğrenilen bilgilerin paylaşıldığı bir havuzdur. 
Herkesin yüzmeyi biliyor olması ve bu havuzda yüzmeye başlamasını beklemek mantıksızdır.
Kimimiz klasik stillerin yanında, türlü türlü yüzme stilleri (syntax veya kodlama tekniği diyebiliriz) biliyoruzdur. 
Kimimiz yeni yeni kulaç (doğru yola giden ilk adımlar, bir bilginin doğru yerden alınması gibi) atabiliyoruzdur.  
Kimimiz de havuza dalıp, çırpına çırpına (caseret; korkmadan zor konuları öğreneceğim felsefesi diyebiliriz) yüzmeyi öğreneceğiz. 
Bazılarımız da "Bu havuz çok derin, dibini göremiyorum. Dibini göremediğim yere dalmam" diyip, çocuk havuzuna (daha basit sade, her şeyin hazır sunulduğu, al sana bu oyuncakla oyna/oyalan diyebilecekleri bir dil; C# gibi ) yönelecektir. Smile 
Bu havuzu ne kadar donatabilirsek, etrafımızda olan arkadaşların da o kadar faydalanmasını sağlayacağız. 
Özetle anlatmak istediğim; ben de her konuyu bilmiyorum, her şeye hakim değilim. Bir kişinin tam bilgili olduğunu (buna Delphi yazarları da dahildir) söyleyen yanılıyordur. 
Asıl amaç bu sinerjinin daha güçlenmesini el birliğiyle (herkesin iyi kötü bildiğini paylaşması gerekiyor) sağlayarak, her kesin faydalanabileceği samimi bir ortam oluşturmaktır.
Ek Bilgi:
Formunuz daTWebBrowser varsa StatusBarı ayarlarken verdiğiniz margin-top'a göre hareket etmiyor.
Başlarda bulamadım. Sonra Nerede create edildiyse orada kaldığını fark ettim. diğer componentlerde sorun yok. 

Çözüm olarak 
En stabil olan TwebBrowseri işleriniz bittiğinde Form OnShow'da top-marginin'i := - (StatusBarTopMargini) kadar geri çekmeniz

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Android Rehbere Kayıt Ekleme barissagir 6 301 04-04-2024, Saat: 09:36
Son Yorum: RAD Coder
  Android’de Dosya Depolama ve Paylaşma-2: And 11 SDK 30 Scoped Storage SAF MediaStore emozgun 12 4.906 19-03-2024, Saat: 22:29
Son Yorum: nguzeller
  Web butona tıklama - Çözüldü Altıner 2 218 13-03-2024, Saat: 16:42
Son Yorum: Altıner
  Google play Uygulama yükleme hatası [Çözüldü] codder71 3 365 23-02-2024, Saat: 22:42
Son Yorum: codder71
  Delphi 12 Boş Form Derleme Hatası [Çözüldü] codder71 4 537 21-02-2024, Saat: 22:09
Son Yorum: codder71

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi