Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Benzersiz PC ID Hesaplama
Merhaba, 

Ben Benzersiz donanım kimliği hesaplamak istiyorum araçta, program her pc'de bir kere kullanılabilsin, 
bu fonksiyonu kullanıyorum hesaplamak için 

function GetHardwareID(HDD, NIC, CPU, BIOS: LongBool): PAnsiChar;

ama kullanıcının bilgisayarında birden fazla HDD (Hardisk) olduğundan dolayı farklı donanım kimliği ortaya çıkıyor ve veritabanındaki kayıtlı hwid ile uyumlu olmadığı için sorun yaşıyor, 
Benzersiz pc donanım kimliği hesaplamnın başka bir yöntemi varmı ? 

saygılarımla
Sorun sadece HDD'den kaynaklanıyorsa HDD Parametresini gözardı edebilirsin (HDD yerine 0 yazabilirsin)
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
Merhaba

Çözüm odaklı değil de konuya katkı anlamında bir hususu hatırlatmak isterim.

Çalıştığım kurum içinde yaptığım erp için benzer bir önlemi deneyimlemiştim. (lisans amaçlı olmasa da güvenlik amacıyla başka birinin bilgisayarından kendi hesabı ile mi girdi noktasında) ağ altında uzaktaki proje çalışma özelliği varsa exe'nin olduğu diskin ID'sine ulaşmak yetersiz olabilir .

Ağdan erişim yapılmışsa ağ bağlantı kartının ID'sini, kullanıcı hesap bilgilerini vb.hesaba katmanızı ve eğer yoksa LOG tutma konusuna da eğilmenizi tavsiye ederim.

Başarılar.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Bazı profesyonel uygulamalar MAC adresini kullanıyor(du)
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
(03-03-2018, Saat: 15:27)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sorun sadece HDD'den kaynaklanıyorsa HDD Parametresini gözardı edebilirsin (HDD yerine 0 yazabilirsin)

cevap verdiğiniz için teşekürler hocam, HDD Göz ardı ettiğimde, yani false yaptığım zaman bir çoğu kullanıcının donanım kimliği aynı çıkıyor
(04-03-2018, Saat: 05:19)dicle_gsm Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(03-03-2018, Saat: 15:27)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sorun sadece HDD'den kaynaklanıyorsa HDD Parametresini gözardı edebilirsin (HDD yerine 0 yazabilirsin)

cevap verdiğiniz için teşekürler hocam, HDD Göz ardı ettiğimde, yani false yaptığım zaman bir çoğu kullanıcının donanım kimliği aynı çıkıyor

@Marman beyin önerisini de gözönüne alırsak aşağıdaki konuyu incelersen benzersiz bir donanım kimliğini kendin yazabilirsin;

http://www.delphican.com/client-pc-siste...glama.html
YouTube Delphi Tips
"Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır. Zaman insanları değil, armutları olgunlaştırır" Peyami Safa
Benzersiz kimlik oluşturmak için birkaç yöntemi bir arada uygulamak lazım.
Mevcut fonksiyonlar tek başına yeterli değil.

Windows'un hesap kimliği var ama değişebiliyor.

Sistem diskinin kodu alınabiliyor ama değişken. Özellikle raid disklerde daha büyük bir sorun.
Formatlayınca da gidiyor.

Bunun yanında ağ kartlarını da almak lazım. Ama sürücülerden hangisini alacaksın? Ayrıca mac adresi bile değişiyor.

İşlemcinin kodu var, o da her zaman benzersiz değil.

Bios kodu var, onlarda da benzer durum var.

Dahası eski işletim sistemleri her bilgiyi vermiyor.

Özetle bunların hepsini harmanlayıp bir "benzerlik puanı" oluşturmak gerekiyor.

Diğer yandan hosts, lmhost.sam gibi dosyaları ve başka hilelerin olup olmadığını da denetlemek gerekli.

Ben bu yöntemle birkaç sene önce bir yazılım firması için sunucu servis ve arayüz tarafını da içeren bir çözüm yapmıştım.
Yurtdışına verilen yazılımlarda kopyalamayı engellemek için gönül rahatlığıyla kullanılıyor.
Kopyalama girişiminde ise kayıtlı donanım kodlarını inceleyip gerekirse programı uzaktan kapatıyorlardı.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Resmi Tatil Hesaplama bydelphi 3 726 09-11-2022, Saat: 12:03
Son Yorum: bydelphi
  Dakika farkı hesaplama varyemez 1 629 05-05-2022, Saat: 09:57
Son Yorum: RAD Coder
  Tarih Farkı Hesaplama OZCANK 12 3.259 18-11-2021, Saat: 09:32
Son Yorum: COMMANDX
  TIdFtp Toplam Kullanılan Alan Hesaplama Hakkında Yardım glagher 7 1.624 07-11-2021, Saat: 16:02
Son Yorum: mrmarman
  fastreport kdv hesaplama erdogan 1 1.150 30-10-2020, Saat: 11:22
Son Yorum: csunguray

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi