Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
apk boyut sıkıntısı
Iyi akşamlar. Ben bu konuya bir ara kafayı takmıştım. FMX mimarisi grafiksel tabanlı bir nevi oyun motoru gibi alt yapısı vardır. Unity desteklenen işletim sistemleri için hemen hemen aynı fonksiyonları destekleyen playeri yapısı vardır. Orda tasarım kodlamayaparsınız hangi işletim sisteminde çalışırsa ona göre player çalışıyor. Ama temel yapı aynı. Bu olay fmx vardır. Gördüğünüz bileşenler hepsi grafiksel çizimdir. Ve tüm platformlarda stil dosyasına göre değişik renderlenir. Boyut sıkıntısı sebebi alt yapı pas dosyaları. Tek form çalışması için FMX.Forms.pas kodlarına ve bağlantılı useslere bakarsanız ne kadar kod satırları olduğunu görürsünüz. Haliyle kullanılmayan fonksiyonlarda derleniyor bu sebepten boyut ek bir pas dosyası eklenmedikce çok artmıyor. Bunun önüne geçmek için malesef pek bişey yapamazsınız. Geçen yıl TurboCocoa isimli bir eklenti yayınlanmıştı. Android, mac ve ios tasarımı kendi programlarıyla kodlamanı delphi ile yapıyordunuz. Boyut yarı düşüş ve hız kazandırmıştı. Amma delphi bileşenlerinin çok kısmını kullanamıyordunuz malesef.
Ne mutlu Türküm diyene!

YouTube kanalımı ziyaret et
(12-03-2018, Saat: 16:31)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(12-03-2018, Saat: 00:43)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: hocam bu forumda apk boyutu ile bir çok soru soruldu. bence bir araştırma yapsaydınız hemen çözümü bulablirdiniz..
Bu arada size ilk önerim uygulamanızı debug moddan release moda almanız... Diğerlerinide sitede araştırın lütfen

eğer dikkatli okuduysanız realse mod işe yaramıyor dedim ve araştırma yaptım dedım sanırım tam okumadan cevaplamışsınız  Shy

(11-03-2018, Saat: 21:43)hyperxman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

APK boyut sıkıntısının başlıca sebepleri şunlardır;

- Uygulama içine gömülü resimler(Kullanılan resimler).
- Kullandığınız kütüphaneler(3.parti bileşenler).

Bu seçenekleri göz önünde bulundurarak en az boyuta veya en asgari seçime getirmeniz uygulama boyutunu fazlası ile küçültecektir. Tabi bu seçenekler uygulamanın boyutunu 10mb'tan 1mb yapmaz. 3-4 mb kar elde etmiş olursunuz.

İyi çalışmalar.

örneğin içinde sadece labelden oluşan bir apk dosyasının boyutu 45 mb iken en fazla 30 a falan düşmesi normal mi ? yani play store 'da bakıldığında 3 mb lık uygulamalarda bile bir çok görsel bulunmakta ama boyut düşük. bu delphinin yapısından dolayı mı boyut büyük ? pek de iyi bildiğimden değil tabiki eleştirmiyorum ama merak ettim.

Delphi'nin mantığında genel olarak standart bir takım metod vs.'ye erişim için uğraşmamanız için daha proje oluşur oluşmaz uses kısmına bir hayli unit eklendiğini görürsünüz. Bunları teker teker silerek ya da hepsini silip sadece ihtiyacınız olanları ekleyerek (bu daha mantıklı bence) derleyip tekrar kontrol eder misiniz, bu size bir miktar avantaj sağlayabilir.
(12-03-2018, Saat: 20:48)AliZairov Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Iyi akşamlar. Ben bu konuya bir ara kafayı takmıştım. FMX mimarisi grafiksel tabanlı bir nevi oyun motoru gibi alt yapısı vardır. Unity  desteklenen işletim sistemleri için hemen hemen aynı fonksiyonları destekleyen playeri yapısı vardır. Orda tasarım kodlamayaparsınız hangi işletim sisteminde çalışırsa ona göre player çalışıyor. Ama temel yapı aynı. Bu olay fmx vardır. Gördüğünüz bileşenler hepsi grafiksel çizimdir. Ve tüm platformlarda stil dosyasına göre değişik renderlenir. Boyut sıkıntısı sebebi alt yapı pas dosyaları. Tek form çalışması için FMX.Forms.pas kodlarına ve bağlantılı useslere bakarsanız ne kadar kod satırları olduğunu görürsünüz. Haliyle kullanılmayan fonksiyonlarda derleniyor bu sebepten boyut ek bir pas dosyası eklenmedikce çok artmıyor. Bunun önüne geçmek için malesef pek bişey yapamazsınız. Geçen yıl TurboCocoa isimli bir eklenti yayınlanmıştı. Android, mac ve ios tasarımı kendi programlarıyla kodlamanı delphi ile yapıyordunuz. Boyut yarı düşüş ve hız kazandırmıştı. Amma delphi bileşenlerinin çok kısmını kullanamıyordunuz malesef.

güzel anlatım olmuş hocam elinize sağlık

(13-03-2018, Saat: 09:18)edo Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(12-03-2018, Saat: 16:31)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı: eğer dikkatli okuduysanız realse mod işe yaramıyor dedim ve araştırma yaptım dedım sanırım tam okumadan cevaplamışsınız  Shy

örneğin içinde sadece labelden oluşan bir apk dosyasının boyutu 45 mb iken en fazla 30 a falan düşmesi normal mi ? yani play store 'da bakıldığında 3 mb lık uygulamalarda bile bir çok görsel bulunmakta ama boyut düşük. bu delphinin yapısından dolayı mı boyut büyük ? pek de iyi bildiğimden değil tabiki eleştirmiyorum ama merak ettim.

Delphi'nin mantığında genel olarak standart bir takım metod vs.'ye erişim için uğraşmamanız için daha proje oluşur oluşmaz uses kısmına bir hayli unit eklendiğini görürsünüz. Bunları teker teker silerek ya da hepsini silip sadece ihtiyacınız olanları ekleyerek (bu daha mantıklı bence) derleyip tekrar kontrol eder misiniz, bu size bir miktar avantaj sağlayabilir.

bir miktar işe yarasada yine de ideal değil  Shy ama deneyeceğim
Vcl tarafında AsPack adlı program var exeyi hem sıkıştırır, hemde şifreler. Android tarafında araştırmak gerekli
Yalnızım ama bir kente yürüyen ordu gibiyim, edebiyattan kaçınmalıyım..
Konuyla ilgili biraz araştırma yaptım. Boyutu küçültmek için kullanılacak yöntemlerden birisi de PNG formatındaki resimlerin sıkıştırılması (kullanılmayan alanların kaldırılarak boyutunun küçültülmesi). Bunun için PNG optimizasyon programları önerilmiş : https://tinypng.com/ bunlardan bir tanesi

Birde Firemonkey mimarisi gereği boyutu küçültmenin pekte mümkün olmadığı söyleniyor :

Mjy3x.png

Şimdi farkettim soruyu da Abdullah Ilgaz Bey sormuş Smile https://stackoverflow.com/questions/3347...pplication

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  FMX Andorid SDK Oluşturma Sıkıntısı KarahanMesut 15 4.962 19-09-2020, Saat: 20:03
Son Yorum: TescilsizUzman
Question play console reddetme sıkıntısı ? Mr.Developer 5 4.081 10-06-2018, Saat: 11:06
Son Yorum: Mr.Developer
Question memo uzun veri ekleme sıkıntısı Mr.Developer 4 4.127 06-04-2018, Saat: 17:04
Question memo bileşeni sıkıntısı Mr.Developer 8 6.172 20-03-2018, Saat: 18:51
Question yazı fontu sıkıntısı Mr.Developer 11 8.498 17-03-2018, Saat: 11:13
Son Yorum: Bay_Y

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi