Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiyedeki Programcilarin kazanci ?
Merhaba arkadaslar, bu isi profesyonelce yapan bircok kisi bu forumda destek veriyor. Sizlere sorum, Türkiyede bu isden ne kadar para kazaniliyor (ortalama) yada proje bazli mi calisiyorsunuz  ? öyleyse saat olarak mi hesaplliyorsunuz ? yoksa projenin kapsamina göre sabit fiyat mi veriyorsunuz ? Yurt disindaki fiyatlarla karsilastirma yapmak isterim. Olurya yurt disindaki arkadaslardan daha uygun ise hem reklam yapmis olurum hemde sizlere müsteri saglarim (umarim Smile )
Şahsen;

Proje bazlı ücretlendirme yaparım. Genelde Üniversite öğrencilerinin ödevini yapıyorum(Her ne kadar istemesem de...). Diğer firmalar içinde yine projenin büyüklüğünü göz önünde bulundurarak yaparım. Bu yüzden bir ücret söylemek doğru olmaz benim için.

Saygılarımla.
kisisel_logo_dark.png
Merhaba.

Bir başka yönü de ben ekleyeyim, bu forumda göreceğiniz mevzuat okur yazarı her yazılımcının rahatlıkla yapabileceği bir muhasebe yazılımı paketini bir KOBİ ( Küçük ve Orta Boyutlu İşletme ) için 5,000.00 TL'ye veriyorsanız bir Kuruma aynı yazılım paketini 1,000,000.00 TL'ye verirsiniz. (Örnek Likom GUSTO) Hedef kitleye özel değişkenlik gösteriyorken fiyat vermek kolay değil.

Size olan emek maliyetini, başında mesai harcadığınız/harcayacağınız saat üzerinden hesaplarsanız beklentinizin ne olacağına ulaşırsınız. Böylece piyasa fiyatlarına göre ne kadar geri adım atacaksınız veya olmayan özellikler getirerek fark yaratacaksınız bunun kararını verirsiniz.

Son kullanıcı için ilan edeceğiniz tarife olarak ise en temel fiyatlandırma metodu, baz fiyat verip bunun kullanıcı sayısı üzerinden yukarıda bahsettiğim dilediğiniz hangisi ise ilgili rakamlara ulaşacak katsayılar belirlemekten geçer. 

Önce projenizi modüllere bölersiniz, sonra bunlara kullanıcı sayısı üzerinden fiyatlar belirlesiniz, birleşip Voltran'ı oluşturduğunda size yukarıda beklenen fiyat çıkar.  Smile

xkvjurs6rliqr0me0rf3.jpg
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Muharrem hocam
keşke resmi koymasaydın eskilere gittim bir anda
gençlerin bir çoğu belki bilmez bu resmin anlamını
artık yaş çıkar ortaya herhalde ne yapalım artık
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
(28-03-2018, Saat: 21:44)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Muharrem hocam

Aynı duyguları paylaşmışız. Smile)
Topluluk mopluluk yok :/
(29-03-2018, Saat: 15:20)boreas Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(28-03-2018, Saat: 21:44)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Muharrem hocam

Aynı duyguları paylaşmışız. Smile)
Burdan Delphi = Yaş Çıkarmı nedersiniz
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi