Çok Yakında Yeni Bir Arayüzle karşınızdayız! http://yeni.delphican.com/

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Firebird Trigger'a parametre gönderme
Selam, aşağıdaki konuyu incelerseniz MS SQL için trigger a dışarıdan parametre gönderme olayının nasıl çözüldüğünü görebilirsiniz (@vkamadan sağolsun).
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Bende firebird için böyle bişi aramıştım yıllar önce, şimdi @vkamadan yazınca bi deniyeyim dedim ve güzel bi sonuca ulaştım.
Birileri ararsa burda bulsunlar en azından.

Yazılım (Delphi) içinden bir değişkene değer atamak için ;
select rdb$set_context('USER_SESSION', 'Parametre', '100') from rdb$database
kodunu kullanabilirsiniz, Parametre isimli değişkene 100 değerini atadık.

Yazılım (Delphi) içinden bu değişkenin değerini okumak için ;
select rdb$get_context('USER_SESSION', 'Parametre') from rdb$database

Trigger veya StoredProcedure içerisinden bu değişkene ulaşmak içinse;
declare variable id1 integer;
begin
ID1 = RDB$GET_CONTEXT ('USER_SESSION', 'Parametre');
If ID1>0 .... 
If ID1=1 .... 
vs.vs.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(23-05-2018, Saat: 10:55)esistem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Selam, aşağıdaki konuyu incelerseniz MS SQL için trigger a dışarıdan parametre gönderme olayının nasıl çözüldüğünü görebilirsiniz (@vkamadan sağolsun).

Bende firebird için böyle bişi aramıştım yıllar önce, şimdi @vkamadan yazınca bi deniyeyim dedim ve güzel bi sonuca ulaştım.
Birileri ararsa burda bulsunlar en azından.

Yazılım (Delphi) içinden bir değişkene değer atamak için ;
select rdb$set_context('USER_SESSION', 'Parametre', '100') from rdb$database
kodunu kullanabilirsiniz, Parametre isimli değişkene 100 değerini atadık.

Yazılım (Delphi) içinden bu değişkenin değerini okumak için ;
select rdb$get_context('USER_SESSION', 'Parametre') from rdb$database

Trigger veya StoredProcedure içerisinden bu değişkene ulaşmak içinse;
declare variable id1 integer;
begin
ID1 = RDB$GET_CONTEXT ('USER_SESSION', 'Parametre');
If ID1>0 .... 
If ID1=1 .... 
vs.vs.

@esistem hocam, aradığım konu tam olarak bu ama nasıl kullacağımı anlayamadım. USER_SESSİON nedir, nasıl kullanacağım hakkında bilgi verebilmeniz mümkün mü?

Que_bankaid.Close;
  Que_bankaid.SQL.Clear;
  Que_bankaid.SQL.Add('select rdb$set_context(''sysdba'', ''Parametre'', 100) from rdb$database');
  Que_bankaid.Open;

böyle yaptım ama
sysdba rdb$set_context üzerinde geçersiz bir isim
dedi
Dosyalarınızı kendi bulutunuza yedekleyin. Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Eyvallah..
Kullanıcı tarafından dışarıdan firebird e parametre atamak için gerekli bir koddur, misal dışarıdan "deger" adında, değeride 100 olan bir parametre atamanız gerekli;

select rdb$set_context('USER_SESSION', 'deger', '100') from rdb$database

şeklinde tanımlayabilirsiniz.
(14-10-2019, Saat: 09:25)esistem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Kullanıcı tarafından dışarıdan firebird e parametre atamak için gerekli bir koddur, misal dışarıdan "deger" adında, değeride 100 olan bir parametre atamanız gerekli;

select rdb$set_context('USER_SESSION', 'deger', '100') from rdb$database

şeklinde tanımlayabilirsiniz.

@esistem hocam, mükemmel bir öğreti demekten başka söyleyecek bir şey bulamıyorum.
Dosyalarınızı kendi bulutunuza yedekleyin. Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Eyvallah..

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  FIREBIRD facebook GROUP daveti softdestek 8 373 17-10-2019, Saat: 10:43
Son Yorum: boreas
  Trigger'a parametre göndermek Aktolgali 4 219 15-10-2019, Saat: 22:21
Son Yorum: Aktolgali
  Firebird ile aynı server içindeki iki ayrı database deki tablolar arasında select serkansirin001@gmail.com 6 401 03-09-2019, Saat: 01:05
Son Yorum: mcuyan
  Visual Studio Code kullanıcıları için Firebird Eklentisi rmzgenius 2 408 31-05-2019, Saat: 10:32
Son Yorum: edo
  Firebird Database Oluşturma SercanTEK 6 815 30-05-2019, Saat: 09:18
Son Yorum: rmzgenius

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi