Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
MySQL vs MariaDB. Hangisi tercih edilmeli?
Merhaba,

MariaDB'nin MySQL'in özgür devamı olduğunu biliyoruz. Bir projemde MySQL 5.5.27 nolu sürümü kullanıyorum, acaba MariaDB 10.2'ye geçiş yapsam ne gibi sıkıntılar yaşayabilirim? Bu konuda bilgisi olan arkadaşların önerilerine ihtiyacım var,
P.Safa:Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır.Zaman insanları değil,armutları olgunlaştırır
C.Yücel:Toprak gibi olmalısın! Ezildikçe sertleşmelisin!Seni ezenler sana muhtaç kalmalı! Hayatı sende bulmalı
S.Canan:Bildiğini zannettiğin an hiç bir şey öğrenemezsin
Bilgi uçar
Merhabalar ,
MariaDB için windows desteği sağlanmış olsa dakika düşünmeden geçerim diyebilirim (şuan sadece linux dağıtımları mevcut), özellikle MySQL den bildiğimiz InnoDB tarafının MariaDB de Percona adlı firma tarafından geliştirimiş olan versiyonu "XtraDB" InnoDB ye göre had safhada performans ve kararlılık vaad ediyor.
Hakkında çok fazla karşılşatırma mevcut, eğer sizin benim gibi DB sunucusunu windows platformlarda koşturma zorunluluğunuz bulunmuyorsa MariaDB yi XtraDB motoruyla tercih edebilirsiniz.

Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Ben hep stabiliteden yana oldum. Orta ölçekli projeler için web tarafında MySQL , masaüstü tarafında MsSQL kullanmışımdır. Kaynak çok önemli bazen o küçücük denilen şeyler yeni platformlarda insanı çileden çıkartabiliyor.
(13-06-2018, Saat: 16:31)vkamadan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Merhabalar ,
MariaDB için windows desteği sağlanmış olsa dakika düşünmeden geçerim diyebilirim (şuan sadece linux dağıtımları mevcut), özellikle MySQL den bildiğimiz InnoDB tarafının MariaDB de Percona adlı firma tarafından geliştirimiş olan versiyonu "XtraDB"  InnoDB ye göre had safhada performans ve kararlılık vaad ediyor.
Hakkında çok fazla karşılşatırma mevcut, eğer sizin benim gibi DB sunucusunu windows platformlarda koşturma zorunluluğunuz bulunmuyorsa MariaDB yi XtraDB motoruyla tercih edebilirsiniz.

Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Üstad, bu durumda (yani windows ortamında) MySQL 8'i mi önerirsiniz yoksa MariaDB 10'u mu önerirsiniz?
P.Safa:Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır.Zaman insanları değil,armutları olgunlaştırır
C.Yücel:Toprak gibi olmalısın! Ezildikçe sertleşmelisin!Seni ezenler sana muhtaç kalmalı! Hayatı sende bulmalı
S.Canan:Bildiğini zannettiğin an hiç bir şey öğrenemezsin
Bilgi uçar
(14-06-2018, Saat: 12:15)uparlayan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(13-06-2018, Saat: 16:31)vkamadan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Merhabalar ,
MariaDB için windows desteği sağlanmış olsa dakika düşünmeden geçerim diyebilirim (şuan sadece linux dağıtımları mevcut), özellikle MySQL den bildiğimiz InnoDB tarafının MariaDB de Percona adlı firma tarafından geliştirimiş olan versiyonu "XtraDB"  InnoDB ye göre had safhada performans ve kararlılık vaad ediyor.

Üstad, bu durumda (yani windows ortamında) MySQL 8'i mi önerirsiniz yoksa MariaDB 10'u mu önerirsiniz?

Öncelikle araya bayram tatili girdiği için uzun süre cevap veremedim kusura bakmayın.
MariaDB yi ;  InnoDB nin extra geliştirilmiş hali olan "XtraDB"  motorunu Windows sürümünde kullanamadığım için maalesef alıcı gözle deneyimleme şansım olmadı, MariaDB de windows sürüm tercih ederseniz Transactional olarak sadece InnoDB desteği mevcut, karşılaştırmalarda ilgimi çeken çok ciddi bir fark bulunmadığından MySQL de kalmayı tercih ederdim ancak MySQL 8 in  "General Availability"  sürümü henüz daha çok yeni (Nisan 2018) ve mevcut projemiz üzerinde yaptığımız testlerde bazı karmaşık VIEW lerin MYSQL 5.6 sürümünde sorunsuz çalışırken MySQL 8 üzerinde ciddi performans sorunlarına neden olduğunu gördük, MySQL olacaksa en son stabil sürüm olan 5.7 sürümünü öneririm. 8 için biraz daha beklemek gerekecektir.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  [ÇÖZÜLDÜ] SQLite'dan MySQL'e Aktarma ? Mr.Developer 3 273 22-07-2019, Saat: 20:31
Son Yorum: Mr.Developer
  (ÇÖZÜLDÜ] MySQL Date_format komutu wiseman 1 242 30-05-2019, Saat: 11:30
Son Yorum: wiseman
  MySQL Drop database Yetkisi yhackup 2 446 22-03-2019, Saat: 11:21
Son Yorum: yhackup
  MySQL Workbench Kod Tamamlama Hatası - (Code Completion) hi_selamlar 0 314 23-02-2019, Saat: 11:42
Son Yorum: hi_selamlar
  MySQL malformed trail byte or out of range char yhackup 5 630 31-01-2019, Saat: 09:55
Son Yorum: hi_selamlar

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi