Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Yeni Ücretsiz Delphi - Delphi Community Edition
(27-12-2018, Saat: 09:52)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(27-12-2018, Saat: 06:30)okoca Adlı Kullanıcıdan Alıntı: bazı android telefonlar intel işlemcili olabiliyor, bu nedenlede armv7 derlemesi çalışmıyordu siyah ekranda kalıyordu, marketten indirinlerde şikayet yağdırıyorlardı, bunu halletmeleri lasım sıkıntılı bir durum, ticket açmışdım ancak umursamadılar, kitapda bu noktaya deyinilebilir, sadece armv7 için değil x86 içinde android e compile edebilmeli apk ya dahil etmeli..

aklıma gelen diğer bir durum, raudus adında bir proje vardı,

Raudus.com | Web-framework for Delphi and Lazarus
https://www.raudus.com

html css js 0 satir kod la sadece görsel form tasarımı ile browser tabanlı uygulamalar hazırlanabiliyordu, harkülade bir olaydı ancak görünüşe göre uzunca bir suredir iptal,
unigui alternatif olabilir ancak webmasterlik bilgisi gerek, satin aldıkları extjs platformunu kullanarak bu tarz bir yapı kursalar çok iyi olabilir, hatta çıtayı bir seviye üste çıkarıp
normal formları browser a yansıtmanın yolu olsa

(başka bir proje formun görüntüsünü direk browser ekranına vnc tekniği ile taşıyordu https://www.cybelesoft.com/thinfinity/re...rkstation/ -- demolar -> https://cloud.thinrdp.net/ | bunun delphiye eklenebilen kütüphanesi mevcut uygulamayı direk browser a taşıyor),

dahada güzel olur.

açıkcası çağ web teknolojilerine kayıyor, delphi bu web teknolojileri konusunda özellikle browser içi uygulamalar konusunda zayıf kaldığını düşünüyorum, önceden activex vardı mutlu idim, sonralarda herkez desteğini çekti..

Merhaba, değerli katkılarınız ve görüşleriniz için teşekkür ederim @okoca.
Sanırım Delphi 10.1.2 Berlin sürümü ile birlikte Intel cihazlardaki sorun giderildi. Yani Delphi 10.2 ve 10.3 sürümlerinde (yaklaşık son 1.5 yıldır) bu sorun yok. 
Aslına bakarsanız bundan önceki sürümlerde de sorun yoktu. Yalnızca Deployment penceresinde x86 paket dosyasını devre dışı bırakmak yetiyordu.  
Yaklaşık 4-5 yıldır intel x86 mimarili bir mobil cihaz (Asus Zenfone 5) kullanıyorum. Tüm uygulama testlerimi bu cihazda ve birkaç farklı cihazda test etmiştim. Tek dezavantajı; arm işlemcilere göre ilk açılış hızının düşük olmasıdır. (Android hedef platformunun çekirdek yapısından kaynaklıdır. 32 ve 64 bit Apple cihazlarda açılış hızı eşit)

Web teknolojileri hızlı gelişiyor. Bu pazar payını paylaşan web tasarım geliştiricileri sunmuş oldukları ürünleri hedef kitleye kabullendirmek ve işlerini kolaylaştırmak için yeni teknolojilere ayak uydurmak zorunda kalmalıdırlar.
Aksi durumda çok kısa sürede yok olacaklardır.
Gelelim Embarcadero'nun bu konudaki stratejisine (kendi kişisel tahminim); hızlı gelişen ve değişen web teknolojilerinde yeni bir ürünle bu pazar payının ne kadarına sahip olacak? Elde ettiği bu pay maliyetleri karşılayacak mı? 
Embarcadero'nun sunacağı bir web teknolojisi, bırakın diğer ürünlerle rekabet etmeyi, yalnızca Delphi geliştiricileri arasında bile ciddi bir pazar payına sahip olamayacaktır. Bunun bir çok sebebi var. Burada sıralamak konuyu başka tarafa çekecektir. Bu nedenle değinmiyorum.
Bizler (DelphiCan'lar) de uzun yıllardır web tabanlı uygulama geliştirmek istiyoruz. Embarcadero veya önceki Delphi firmaları da bunu biliyor. Bu nedenle birçoğu bu amaçla, başarısız da olsa bir kaç ürün piyasaya sürdü.
Nihayetinde bana göre şu anlaşıldı; Delphi ayrı bir ürün, web ayrı bir ürün olmalıdır. Web tarafını işin ehli birileri geliştirmeli ve desteklemelidir.
Bu kapsamda, web teknolojilerinde ciddi bir pazar payı olan Sencha'yı satın aldı. Sencha'nın sunmuş olduğu ExtJS mimarisi ile dinamik, veri bağımlı responsive Web uygulamaları geliştirilmektedir.
Şu an için RADServer lisansı (ya da Enterprise veya Architech lisans sahipleri bir yıl boyunca tek site lisansı) ve yalnızca RADServer üzerinde ExtJS mimarisi kullanılabiliyor. 
Bu mimarinin, kişisel Linux server sunucularda (RADServer'dan bağımsız) çalışabilmesi, aynı zamanda en düşük delphi lisans sahiplerinin kullanımına sunulması durumunda eminim daha geniş kitleler tarafından kullanılacak ve bizlerin web app. sorunları çözülmüş olacaktır.

Activex geliştiren firmalar bunu yalnızca Delphi için üretmez. Activex'ler, Windows OS tabanlı ve hemen hemen tüm yazılım dilleri tarafından kullanılabilen ortak kütüphanelerdir. Desteklerini yalnızca Delphi'den çekti demek yanlış olur. 

(27-12-2018, Saat: 08:23)Bay_Y Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Çok güzel bir olay bu herhan bir süre içeriyor mu, yani bugün indirse kursam lisans bir yıl yine geçerli mi yoksa sadece çıktığı gün itibariyle mi 1 yıl geçerli.

Bu arada bu olayın bize duyurulmasını sağlayan fesih bey başta olmak üzere tüm arkadaşlara çok teşekkür ediyorum. Sağolsunlar

Lisans talebinde bulunduğunuz (indirme aşamasında bir mail ile adınıza tahsis edilir) günden itibaren başlar ve bir yıl süreyle kullanılabilir. 
Rica ederim. Bu sürüm dünyada ilk defa http://www.DelphiCan.com üzerinden bir buçuk ay önce duyuruldu.

Fesih Bey çok teşekkürler ediyorum detaylı bilgilendirme için. Sağolun.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 10.2.3 - Yeni Derleme Sürümü - 3231 Fesih ARSLAN 0 696 20-07-2018, Saat: 09:29
Son Yorum: Fesih ARSLAN
  iOS 11.3 ve Delphi CodeInsight Yaması Fesih ARSLAN 1 546 28-06-2018, Saat: 08:22
  Delphi 10.2.3 Yaması Fesih ARSLAN 5 1.125 21-06-2018, Saat: 09:39
Son Yorum: SimaWB
  Delphi 10.2.3 Fesih ARSLAN 2 1.173 15-03-2018, Saat: 10:01
  Delphi Starter kurulum limiti Ugur 2 752 28-12-2017, Saat: 10:16
Son Yorum: Ugur

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi