Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
yazıcı için form tasarımı yapmak.
Herkese hayırlı işler ve kolaylıklar diliyorum.

Kullanıcı için yazdırma işlemi yaptırabilceği formlar tasarlamak istiyorum.
bunu şu anda aşağıdaki gibi manuel olarak yapıyorum.

Printer.BeginDoc();
Printer.Canvas.Font.Name := 'Courier New';
Printer.Canvas.Font.Size := 12;
TextHeight := Printer.Canvas.TextHeight('İĞŞ');
Printer.Canvas.TextOut(10, 10, 'PRİNTER TEST');
ShowMessage(BoolToStr(Printer.Printing, True));
Printer.EndDoc();

Aslında sormak istediğim 
Normal bir form üzerinde bazı alanlar ekleyip çıkarabileceği yazı boyutlarını ve fontunu değiştirebileceği ve tabiki istediği alana yazdırabileceği bir form tanımlamasını sağlamak.

Bunun için bildiğiniz örnek bir uygulama var mıdır ? Yoksa mantık ne şekilde olmalıdır. Bu Form üzeirnde bulunan alanlarla ilgil bilgileri nerde saklamak doğrudur. Bunun hakkında bilgi almak istemiştim.

şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum.
Merhabalar,

Fastreport kullanabilirsiniz. Son kullanıcı da kendi isteğine göre raporlar düzenleyebilir.
İncelemenizi tavsiye ederim.

LİNK
[url=https://www.google.com.tr/search?source=hp&ei=_Ps9W__dCIeiwALKyKqoCw&q=fastreport+runtime+design&oq=fastreport+runtime+design&gs_l=psy-ab.3..0i22i30k1l3j0i22i10i30k1.2809.2809.0.3113.1.1.0.0.0.0.132.132.0j1.1.0....0...1.1.64.psy-ab..0.1.130....0.ufNSiB3wvLQ][/url]
Kolay gelsin.
Amaç, bilginin de/aklın da zekat'ını vermek.
Teşekkür ederim. İstediğim daha basit form tasarım ekranları ile ilgili yinede ilgi ve alakanıza çok teşekkür ediyorum.
(17-07-2018, Saat: 13:38)Bay_Y Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim. İstediğim daha basit form tasarım ekranları ile ilgili yinede ilgi ve alakanıza çok teşekkür ediyorum.

Selam, ben aşağıdaki gibi bir form tasarlama ekranıyla nokta vuruşlu yazıcılar için fatura dizaynını kendim oluşturuyorum, kullanıcı içinde oldukça basit oluyor. Sizde buna benzer birşey yapabilirsiniz.

form_tasarim.gif

forma konan nesneleri bir veritabanına kaydediyorum, TOP una göre order by ile sıralayıp öyle yazdırıyorum. Tabi bu nokta vuruşlu yazıcı olduğu için bazı formuller ile satır sutun hesaplamaları yaptırıp on göre yazıcıya gönderiyorum. Sizde kendinize göre ayarlayıp gönderebilirsiniz.
Nokta vuruşlu yazıcılardaki gibi her harfin aynı alanı kapladığı durumlarda Consolas, Courier gibi fontları kullanmak büyük kolaylık.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Donanım bilgilerini almak için geliştirilmiş güzel bir proje burakb44 2 230 02-04-2024, Saat: 16:06
Son Yorum: burakb44
  Fastreport Barkod Tasarımı delphiX14 7 482 31-01-2024, Saat: 20:10
Son Yorum: mcuyan
Star Fast Report Çift sayfa tasarımı delphicim 7 727 29-11-2023, Saat: 23:54
Son Yorum: delphicim
  Optik form kodlama baloglurecep 8 1.288 16-11-2023, Saat: 16:23
Son Yorum: COMMANDX
  Tanım Bulamadım Bu Hata İçin hi_selamlar 11 1.440 30-10-2023, Saat: 18:20
Son Yorum: hi_selamlar

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi