Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
client - server Veri alışverişini json ile yapmak
Merhabalar,
Unigui de yaptiğim uygulamarda database bilesenleri kullanarak db baglanip veri cekiyorum. Bunun yerine json benzeri yapilarla veri alis verisi nasil yapabilirim acaba?

Bu sayede misal, kullanici tablosunu client tarafindan istedigimde server bu isteği aldiginda bu verileri sifreleyip json formatinda client a gordersin. sonra client bu sifreli verileri alip sifresini cozup bir gridde listesin. seklinde bir yapi kurmak istiyorum.

Teşekkürler.
Merhaba,
Delphi 10.2 sürümünü kullanıyorsanız, Linux WebModule projesi oluşturarak belirttiğiniz yapıyı kurabilirsiniz.
Bu konuya kitapta yaklaşık olarak 80 sayfa değindim.
Kitap yayınlanıncaya kadar, bir noktadan başlayın, takıldığınız yerde yardımcı olalım.
(07-07-2018, Saat: 11:49)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,
Delphi 10.2 sürümünü kullanıyorsanız, Linux WebModule projesi oluşturarak belirttiğiniz yapıyı kurabilirsiniz.
Kitap yayınlanıncaya kadar, bir noktadan başlayın, takıldığınız yerde yardımcı olalım.

Merhaba fesih Bey , xe2 kullaniyorum. Anladigim kadariyla soylrdiginiz yapi xe2 ile yapilamiyor. Bu arada Windows server kullaniyorum
(07-07-2018, Saat: 12:05)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(07-07-2018, Saat: 11:49)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Merhaba fesih Bey , xe2 kullaniyorum. Anladigim kadariyla soylrdiginiz yapi xe2 ile yapilamiyor. Bu arada Windows server kullaniyorum

O halde DataSnap ile benzer bir yapı kurabilirsiniz.
Teşekkürler.
(07-07-2018, Saat: 12:20)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler.

Birkaç projemde DataSnap kullandım. Üstelik TTnetin altyapısı ile.. Webservisden yaklaşık %10 gibi bir performans artışını gözledim. 

Tabiiki bunun DB yapısı ve verilerinizle de ilgisi var. Örneğin Db ye image basacağınız zaman gerekli compressleri yapmanız vs gibi.. Yada client tarafından sorgu göndermek yerine sunucuya SP, View yada function lar ile data alıp vermeniz..
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(09-07-2018, Saat: 14:58)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(07-07-2018, Saat: 12:20)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkürler.

Birkaç projemde DataSnap kullandım. Üstelik TTnetin altyapısı ile.. Webservisden yaklaşık %10 gibi bir performans artışını gözledim. 

Tabiiki bunun DB yapısı ve verilerinizle de ilgisi var. Örneğin Db ye image basacağınız zaman gerekli compressleri yapmanız vs gibi.. Yada client tarafından sorgu göndermek yerine sunucuya SP, View yada function lar ile data alıp vermeniz..

DataSnap kullanarak server hazirlasam. Client olarak php ile baglanmalari icin api ucu olusturulabiliyor mu?
(10-07-2018, Saat: 10:52)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(09-07-2018, Saat: 14:58)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Birkaç projemde DataSnap kullandım. Üstelik TTnetin altyapısı ile.. Webservisden yaklaşık %10 gibi bir performans artışını gözledim. 

DataSnap kullanarak server hazirlasam. Client olarak php ile baglanmalari icin api ucu olusturulabiliyor mu?

Son zamanlarda oldukça kabul gören REST yapısı üzerine inşa edilmiş, JSON veri alış-verişi yapan bir Linux sunucunun olması bana göre en doğru tercih olacaktır. 
Bahsetmiş olduğum yapı, Delphi 10.2 Tokyo sürümünde sunulan Linux desteği ile birlikte gelmiştir (DataSnap REST).
Delphi XE2 için benzer yapıyı Windows sunucular üzerinde oldukça performanslı çalışan DataSnap WebBroker ile kurabilirsiniz.
Tesekkur ederim Fesih bey. Datasnap webbroker uzerinde arastirma yapayim .

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Gelen tablo veri akışı (TDS) Hatası apachi2006 1 231 24-01-2024, Saat: 16:20
Son Yorum: apachi2006
  TMS Web Core - JSON ile Çalışmak Bölüm 2/2 rmzgenius 2 970 12-03-2022, Saat: 12:24
Son Yorum: iyarar
  TMS Web Core - JSON ile Çalışmak Bölüm 1/2 rmzgenius 9 2.792 11-03-2022, Saat: 18:30
Son Yorum: pro_imaj
  IoT için Rest/Api Tabanlı Server 3ddark 24 15.232 26-03-2021, Saat: 13:03
Son Yorum: ferhatcelik
  UniComboBox1 Items Add kullanarak veri eklemek ibrahim.aydin@perga.com.tr 11 5.012 03-11-2020, Saat: 17:37
Son Yorum: Bay_Y

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi