Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Türkiye'de Bilgisayar Kitabı Yazmak
TÜRKİYEDE BİLGİSAYAR BAŞVURU KİTABI YAZMAK

Teknik eğitim kitabı yazmak nispeten zordur. Zira teknik bilgi sahibi olmak kadar, analitik düşünce, eğitimcilik yeteneği, kavramsal standartlar, yazılı ifade yeteneği gerektirir. Üstüne bir de yardımcı içerik hazırlamak zorunluluğu da eklenince iş epey zorlaşır.

20 yıldır takip ettiğimiz Türkçe yazılım kitaplarında şimdiye dek gerçekten kaliteli bir kitaba tesadüf edemedik. Yerli kitaplar, üstte yazdığım özelliklerin eksikliğinden ötürü gerçekten çok sıkıntılı olabiliyor. Tabii ki ortada güzel emekler var ve çöpe atıyor değiliz. Bu yazının konusu kalite.

Uluslararası kitaplar ise bu açıdan oldukça ileri seviyede. Farkındaysanız yerli-yabancı değil, yerli-uluslararası kıyaslaması yapmaktayım. Uluslarası içeriklerde yazarın arkasında konvansiyonel destek de var. Dahası yazılım üretici firmalar yazara doğrudan destek veriyorlar. Yazılımın gizli kalmış özelliklerini, püf noktalarını, ürünün önemli açılımlarını, daha ürün pazara çıkmadan yazarla paylaşıyorlar.

Uluslararası olmayan yazarlarsa yıllarca kendi başlarına edindikleri birikimi yansıtmaya gayret ediyorlar. En azından kitabı denetleyecek kişinin (varsa tabi) hem iyi edebiyatçı hem de konunun uzmanı olması gerekir. Bu tür eksiklikler yüzünden maalesef Türkçe kitapların kalitesi eksik kalıyor. Sözgelimi "inşa" kelimesinde iki a harfi yoktur ama bir kitabın kapağında olması prestiji zedeler.

Bir yazar bu kadar işi yaparken tüm kodları yazıp üstüne de resimleri toplamakla uğraşırsa, o işten çok fazla hayır beklememek lazım gelir. Bu sefer de kitabı bitirene kadar ürünün yeni sürümü çıkmış oluyor, içerik eskiyor.

* * *

Geçmişte bilgisayar dergilerindeki teknik yazıları çok takip ederdim. Delphi öğreten bir dizinin ilk makalesi programın kurulumuna ayrıldığı için ay boyunca yetinmeniz gereken tek bilgi bu kadarı oluyordu. Neyse ki bunlar 20 yıl öncede kaldı ama günümüzde de işin hakkını vermeyen gereksiz yazılara tesadüf edebiliyoruz.

Bir kısmı da ihtiyaca odaklanmayan ansiklopedik yazılardır. Programın tarihinden girer, ekranları, menüleri sırayla anlatır geçer. Okuyucunun beklentisini veya ihtiyacını dikkate almaz. Kimi zamansa konuları aşırı başlıklara ayırıp detaya boğar.

Bu sitenin sahibi olan kardeşimizin kitabının içindekiler kısmını görünce benzer bir durum farkettim. Örneğin SQL içindeki Min, Max, Avg gibi şeylerin herbiri için ayrı başlık olması bana biraz tuhaf geliyor. Bazı konu başlıklarının kavramsal olarak birleştirilmesi iyi olacaktır.

Anahtar sözcükler genellikle kitapların sonunda referans sayfa numaralarıyla birlikte listelenir. Word'de bu tür bir özellik uzun yıllardır mevcut ama ne yazık ki ülkemizde pek kullanılmıyor. Özellikle başvuru kitaplarında ihtiyaç duyarım ama hep hayal kırıklığına uğramışımdır. Az sayıda olanda ise hep yetersizdi.

Yine de mezkur kitabın konu başlıklarının genel olarak hoşuma gittiğini söyleyebilirim. Bilmediğimiz çok şey öğrenebileceğimize de eminim.

* * *

Peki ihtiyaca odaklanan bir yardım belgesi veya teknik başvuru kitabı nasıl olmalıdır? Microsoft'un yardım dosyaları ile birlikte, Microsoft Press'in ülkemizde Arkadaş Yayınlarınca basılan uluslararası kitapları, "Adım Adım" (Step by Step) serisi ile bu konuda gerçekten etkili bir tarz yakalamışlardı.

Özel bir durum olmadıkça hiçbir programın menüleri, fonksiyonları sırayla anlatılmamalı. Önce ihtiyaca yönelik konu başlığı açılır, sonra bununla ilgili bölümlerden bahsedilir. Dahası bu bölümler de tüm detaylarıyla gösterilmez.

Uluslarası kaynakların diğer birçoğu da bütüncül yaklaşımla ürünün tüm özelliklerini anlatır. Yani VCL'yi, FireMonkey'i gösterip bırakmaz, DanaSnap'i, Thread'leri de gereği kadar anlatarak konuya hakimiyetini gösterir.

Bunun dışında ürünün bir yönüne odaklanan kitaplar vardır. Özel olarak FireMonkey'e veya Delphi'nin mobil programlama kısmına yoğunlaşabilir.

Genel olarak amaç okuyucunun konu hakkında işlevsel bir uygulama yapabilir duruma gelmesine yardımcı olmak olmalıdır.

* * *

Okuduğum tüm kitapları kapağından başlayarak yayın tarihine, basım yerinin neresi olduğuna kadar her şeyiyle okurum. Zira kitapların yazılış koşullarını, hayat hikayelerini önemserim. Tüm paragraflarını okuyup bilmediğim kısımları mutlaka not alırım. Yazılım kitabının seviyesi ve benim konu hakkındaki bilgi seviyeme göre de 2-15 günlük süre zarfında bitiririm.

Ama Delphi öğreten bir kitabı elime aldığımda yazılımın uzunca tarihiyle başlamak istemem. Kimisi var ki ancak kitabın yarısından sonra kod yazmanızı sağlıyor. Oraya gelene kadar da sıkılmış oluyorsunuz.

Bana Delphi'ye nasıl hızlı başlayacağımı anlatsın. Programı kurdun, şuradan buton al, içine şunu yaz, çalıştır, tamam. Ama yetmez. Sonra farklı formlar ve üniteler açtırsın. Standart bir Delphi projesinin anatomisini uygulamalı olarak göstersin. Kodlarda Button1'ler, Edit1'ler bıraktırmasın.

Her detaya zaten gerek yok. Sözgelimi kod dosyasının bölümlerini de anlatabilir. Interface, Implementation kısımları niye var, formun ünitesi nasıl çalışıyor, göstersin. Birden çok formla ve üniteyle çalışmanın mantığını kavramamı sağlasın, sonra Delphi ile tek satır kod yazmadan nasıl çok pratik bir veritabanı projesi yapılacağını göstersin. Bunları yazarken de cümleleri fazla uzatmasın. Gerisini okur zaten kendisi bulur.

Bu yöntemle, biraz C# bilen birinin 2 saatte Delphi ile program yazmaya başlatılabileceğini düşünüyorum.
Tam da beni tarif etmişsiniz. Kitabı ele geçirdiğinizi düşünmeye başladım.  Dodgy

Bu kitap, sizin seviye ve idealinize hitap etmediği aşikardır. 
Fakat kitaptan faydalanacak geniş bir kitlenin olacağı kanaatindeyim.
Zaten sonraki baskı seviyesi kitabın kalitesini ortaya koyacaktır.
Satılamayan bir kitap eser olmayı hak etmiyordur. İlk bakıda kalır. Tıpkı ilk sürümde kalan uygulamalar gibi.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
Kitabından bizim de öğreneceğimiz şeyler muhakkak vardır kardeşim.
Herkes her şeyi bilemez, bilmesi de gerekmez sonuçta.
Allah muvaffak etsin.
(07-07-2018, Saat: 21:06)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Tam da beni tarif etmişsiniz. Kitabı ele geçirdiğinizi düşünmeye başladım.  Dodgy

Bu kitap, sizin seviye ve idealinize hitap etmediği aşikardır. 
Fakat kitaptan faydalanacak geniş bir kitlenin olacağı kanaatindeyim.
Zaten sonraki baskı seviyesi kitabın kalitesini ortaya koyacaktır.
Satılamayan bir kitap eser olmayı hak etmiyordur. İlk bakıda kalır. Tıpkı ilk sürümde kalan uygulamalar gibi.
Satılamayan bir kitap eser olmayı hak etmiyordur. Sözü bana Sartre nin bir sözünü hatırlattı.
Issız bir adada olsanız yazarmıydınız ? Sırf başkaları okusun diyerek mi yazar bir insan.
Smile
(07-07-2018, Saat: 15:56)ssahinoglu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Sözgelimi "inşa" kelimesinde iki a harfi yoktur ama bir kitabın kapağında olması prestiji zedeler.

"inşa" kelimesine daha önce değinmiştik:
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
@Fesih ARSLAN gerekli açıklamayı o zaman yapmıştı. 

Ayrıca "tek kod; tasarla inşa et ve çalıştırsloganından ilk bahseden kitabın yazarının bu sloganın tanıtımını yaparken doğru yazdığını görüyoruz Smile
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

@ssahinoglu;  Siz en iyisi gönül rahatlığı ile bu kitabı alın Big Grin
There's no place like 127.0.0.1
Bu konu benim ziyadesi ile ilgilendiğim bir konu. Malum bir kitapseverim ve detaylı ve derin bilgileri içeren kitapları kendi anadilimde görmek istiyorum. Maalesef ben de çok kaliteli ve dolu dolu diyebileceğim bir Türkçe kitaba rastlamadım şimdiye dek.

Öncelikle, İngilizce kaynakların dilimize çevrilmesi gerektiğine inanıyorum. Bu gerçekleştikten sonra, gerçekten de öğrenen ve bilen insan sayısı kayda değer bir şekilde artış gösterecektir. Bu bilen insanlar, bilgilerini tecrübeleri ile harmanlayacak ve çok kaliteli Türkçe eserler ortaya çıkartacaklardır.

Bu çeviri işini, dünya savaşından sonra Japonya yapmıştı. Kayda değer buldukları tüm eserleri Japonca'ya tercüme ettiler ve halklarının hizmetine sundular. Şimdi Japonya'nın durumu malum.

O kadar güzel, o kadar detaylı kaynaklar var ki. Bu kaynakların Türkçe'ye çevirilmemiş olması gerçekten de çok yazık. Bir ara, Cumhurbaşkanımız (Başkanımız) Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN'a ulaşıp ona bu konunun ehemiyetini dilimiz döndüğünce anlatalım hayaline kapılmıştık. Çeşitli nedenlerden ötürü muvaffak olmadık. Şimdi ise, Sakarya Üniversitesi Teknokent genel müdürü vasıtası ile aynı hedefi gerçekleştirmek adına çabalıyorum. Ama yine muvaffak olabileceğimi sanmıyorum.

Keşke, birilerine, biryerlere ulaşabilsek de; devletin ulusal çeviri merkezi oluşturup, kayda değer tüm kaynakları Türkçe'ye çevirmesini ve gerekir ise Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile basım yayımını yapmasını sağlayabilsek.

Ben, işletim sistemlerinin nasıl yapıldığını, derinlerinde neler yattığını kendi anadilinde okuyan çocuklarımızın 5 bilemedin 10 sene sonra dünyanın en iyi programcıları olabileceğine yürekten inanıyorum.

Bütün dünya ile yazılım alanında rekabet etmek isteyen ülkelerin, milli yazılımlarını yapmak isteyen ülkelerin; öncelikle kendi dillerinde ciddi neşriyatlara ihtiyaçları olduğuna inanıyorum.

Not: İngilizce'nin beynelmilel bir dil olduğunu ve Türkçe çevirilere ihtiyaç olmadığını düşünenler için; bir zamanlar bilim dilinin Arapça/Farsça/Osmanlıca olduğunu ve batı medeniyetlerinin bizden resmen çaldıklarını hatırlatmak isterim.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
Tuğrul kardeşim, önerilerin güzel. Çeviri konusunda katılıyorum.

Devletimiz uzun süredir vatandaşın önerilerini dikkate alıyor. Tüm vatandaşlarımız önerilerini çok net bir şekilde açıkladıklarında çözüm sağlanıyor. Bunun için de ilgili makamı ve işi tam ve net olarak hedef almak lazım.

E-devlet içinde "cumhurbaşkanına yazın" bölümü var. Ben orada şu ana kadar çok sayıda öneride bulundum. Bunların tamamına yakını yapıldı, bir kısmı da bekliyor. Yıllar önce Abdullah Gül cb olduğu dönemde bilgi edinme yasası için öneride bulundum. 15 gün sonra bilgi edinme yasası çıktı. Daha bir çok konu var. İki yıl önce milli eğitim için yazdığım "ilkokullarda adabı muaşeret ve iletişim dersleri" konusu milli eğitim komisyon görüşmelerine alındı ve beni tekrar bilgilendireceklerini söylediler. Polislik kurumu için bulunduğum öneri için de aradılar. Pakistan için yas ilan edilmesi, eğer zaten planlamış değildilerse 6 saat içinde gerçekleşmişti. Kaldırımlarda, parklarda sigara içmenin, sokakta vahşi köpekle dolaşmanın yasaklanması yönünde yazdıklarım için adımlar da atıldı.

Yani siz nokta atışı, net, duygusal olmadan, mutalaka hangi kurumun nasıl ilgilenmesi gerektiğini de belirterek, ama en önemlisi "uygulanabilir" öneriler yazarsanız o yerine ulaşacaktır.
(10-07-2018, Saat: 13:17)ssahinoglu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Tuğrul kardeşim, önerilerin güzel. Çeviri konusunda katılıyorum.

Devletimiz uzun süredir vatandaşın önerilerini dikkate alıyor. Tüm vatandaşlarımız önerilerini çok net bir şekilde açıkladıklarında çözüm sağlanıyor. Bunun için de ilgili makamı ve işi tam ve net olarak hedef almak lazım.

E-devlet içinde "cumhurbaşkanına yazın" bölümü var. Ben orada şu ana kadar çok sayıda öneride bulundum. Bunların tamamına yakını yapıldı, bir kısmı da bekliyor. Yıllar önce Abdullah Gül cb olduğu dönemde bilgi edinme yasası için öneride bulundum. 15 gün sonra bilgi edinme yasası çıktı. Daha bir çok konu var. İki yıl önce milli eğitim için yazdığım "ilkokullarda adabı muaşeret ve iletişim dersleri" konusu milli eğitim komisyon görüşmelerine alındı ve beni tekrar bilgilendireceklerini söylediler. Polislik kurumu için bulunduğum öneri için de aradılar. Pakistan için yas ilan edilmesi, eğer zaten planlamış değildilerse 6 saat içinde gerçekleşmişti. Kaldırımlarda, parklarda sigara içmenin, sokakta vahşi köpekle dolaşmanın yasaklanması yönünde yazdıklarım için adımlar da atıldı.

Yani siz nokta atışı, net, duygusal olmadan, mutalaka hangi kurumun nasıl ilgilenmesi gerektiğini de belirterek, ama en önemlisi "uygulanabilir" öneriler yazarsanız o yerine ulaşacaktır.

Daha önce müteaddit defalar öneride bulunmuş ve önerileri dikkate alnınmış bir vatandaş olarak; önerileri siz de sunabilirsiniz. Mühim olan uygulanması, kimin sunduğu değil. Belki hâli hazırda bir öneri puanı vardır da, sizin öneri puanınız hallice iyidir.  Wink
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Tek sorun kaynak eksikliği mi ? Yani çeviriler yapılsa kaynak oluşsa gençlerimiz harıl harıl kitap okumayamı başlayacak ? Çizgi tagem yığınla video çevirdi sertifika verdi bunları ücretsiz dağıttı. Ama pekçok kez çizgi tagem'i incelemeyi bırakın duymayan gençlere tanık oldum. Her sene istanbul win fuarına katılırız. Meslek liseliler gelir ilgi heyecan zaten yok onları geçtim adam bir staj yapacak yığınla firma karşısında kart toplasa staj yeri arasa fayda o bile akıllarına gelmiyor. Siz gençlerden umutlu olabilirsiniz. Ama şu günde bilginin heryerden aktığı bir zamanda arduinoların nerdeyse bakkalda satıldığı bir dönemde bu kadar cahil bir gençlik varsa bence bunu sadece kaynak üretmek kurtaramaz.
Topluluk mopluluk yok :/
(11-07-2018, Saat: 10:37)boreas Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Tek sorun kaynak eksikliği mi ? Yani çeviriler yapılsa kaynak oluşsa gençlerimiz harıl harıl kitap okumayamı başlayacak ? Çizgi tagem yığınla video çevirdi sertifika verdi bunları ücretsiz dağıttı. Ama pekçok kez çizgi tagem'i incelemeyi bırakın duymayan gençlere tanık oldum. Her sene istanbul win fuarına katılırız. Meslek liseliler gelir ilgi heyecan zaten yok onları geçtim adam bir staj yapacak yığınla firma karşısında kart toplasa staj yeri arasa fayda o bile akıllarına gelmiyor. Siz gençlerden umutlu olabilirsiniz. Ama şu günde bilginin heryerden aktığı bir zamanda arduinoların nerdeyse bakkalda satıldığı bir dönemde bu kadar cahil bir gençlik varsa bence bunu sadece kaynak üretmek kurtaramaz.

Elbette tek sorun kaynak eksikliği değil, başka bir çok sorun var. Ancak, bir yerlerden de başlamak gerek, öyle değil mi !

Zaten işletim sistemi yazan, compiler tasarlayan, dil geliştiren, savunma sistemleri geliştiren ekip'de küçük bir yüzdelik dilimde. Herkesin aynı ilgiye, aynı bilgiye sahip olması zaten beklenmiyor. İlgisi olmayana ne yapsanız nafile zaten. Bizim derdimiz ilgisi olana.

Öğrenmeye ilgi duymayan bir çok insan mevcut, bu bilinen bir gerçek. Ben de bunu sık sık zaten gündeme getiriyor ve hatta bazen üstüme vazife olmasa da sitem ediyorum. Öğrenmeye ilgi duyan azınlığın bu tarz kaynaklara sahip olması, bizi dünyada söz sahibi konuma getirir.

Sadece kendimden örnek verecek olursam, 20 sene önce o kaynaklar Türkçe olsa idi; şu an nerede ve hangi bilgi seveyesinde olacağımı ben dahi tahmin edemiyorum. Sakın ukalalık olarak algılamayın, okumaya olan düşkünlüğüm ve sevdam nedeni ile diyorum.

Elbette okumayı, öğrenmeyi, araştırmayı seven gençlerimiz, kardeşlerimiz, çocuklarımız vardır. Onlar için bu inanılmaz bir ufuk sağlar.

Bu nedenle, varsa tanıdığınız, ulaşabildiğiniz insanlar; bu fikri lütfen ulaştırın. Hangi kaynakların çevirilmesi isteniyor sorusu olur ise de; elimizden geldiğince fikrimizi de beyan edip katkı sunmaya gayret ederiz.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Bilgisayar Mühendisi ne iş yapar? csunguray 2 394 04-07-2019, Saat: 13:25
Son Yorum: fatihablak
  Kullanın kitabı hazırlama cinarbil 8 588 29-04-2019, Saat: 12:32
Son Yorum: mcuyan
  Microsoft Türkiye'de açık kaynak yazılım şirketi citusdata'yı alıyor. pro_imaj 8 879 09-02-2019, Saat: 09:19
Son Yorum: Abdullah ILGAZ
  "Çocuklar için Python ile Programlama" kitabı ücretsiz olarak indirilebilir durumda. pro_imaj 0 516 13-09-2018, Saat: 11:48
Son Yorum: pro_imaj
  Bilgisayar Mimarisi yhackup 1 642 06-02-2018, Saat: 11:21
Son Yorum: klavye

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi