Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
bileşen - timer vs kalabalığıdan kurtulma ?
(15-07-2018, Saat: 19:22)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Smile
Ekranda o komponetler olmadan kod yazamıyor musun , ben çook gerekmedikçe atmıyorum bile ekrana kod içerisinde create ediyorum çoğunu..

o kadar tecrübem olduğunu sanmıyorum  Smile
Hayat bakış açına göredir ; Baktığında gördüğün görmeni istedikleridir...
Aslında zor değil. Genel prensip olarak ekranda görünen nesneler için bileşenler ekrana yerleştirilir.
Bunun dışındakiler içinse sadece kod ile Create metodu kullanılır.

function VeriSorguOlustur(Veri:TADOConnection; SQL:string=''; SaltOkunur:boolean=true; SadeceIleri:boolean=false): TADOQuery;
begin
  result:=TADOQuery.Create(nil);
  result.Connection:=Veri;

if SadeceIleri then
     result.CursorType:=ctOpenForwardOnly
  else
     result.CursorType:=ctKeyset;

result.SQL.Text:=SQL;

if SaltOkunur then
     result.LockType:=ltReadOnly
  else
     result.LockType:=ltOptimistic;

end;

procedure buton1click(....);
var
  q:TADOQuery;
begin
  q:=VeriSorguOlustur(AdoConn1,"select * from ......");
  q.Open;
  ...
  q.Free;
end;

IF'ler çok mühim değil. Temelde 4-5 satır yeterli.
(15-07-2018, Saat: 13:42)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(15-07-2018, Saat: 13:38)hyperxman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Sanırsam görsel olmayan bileşen görmeyince kod yazmanız engelleniyor  Dodgy Herneyse DataModule oluşturup oraya ekleyebilirsiniz.

Yine değineceğim mesele biraz Delphi IDE'sine çalışınız.

DataModule tam aradığım teşekkür ederim.

görmediğin bir şeyin içine nasıl kod yazabilirsin ki ?  Huh  ( tabiki yolları vardır ama zor olanı isteyen olacağını sanmıyorum... ) 

ve öneri içinde teşekkür ederim...

Formnun tamamını gizlemiyor sadece görsel olmayan bileşenleri gizliyor o buton. Dolayısıyla tasarım ile uğraşacaksan butona basar görsel olmayan bileşenleri gizlersin, görsel olmayan bileşenlere erişmen gerektiğinde ister butona tıklayıp tekrar görsel olmayan bileşenleri gösterip istediğin özelliğine erişirsin, istersen object inspector üzerinden arayarak istediğin bileşene erişirsin, istersen F6'ya basıp aradığın bileşenin adını yazıp oradan bulduktan sonra yine object inspector'da istediğin özelliğini görür ve değiştirebilirsin. Ortada bir sorun ya da büyütülecek bir şey olduğunu düşünmüyorum  Rolleyes
(18-07-2018, Saat: 15:24)edo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(15-07-2018, Saat: 13:42)BY-HAYALET Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.DataModule tam aradığım teşekkür ederim.

görmediğin bir şeyin içine nasıl kod yazabilirsin ki ?  Huh  ( tabiki yolları vardır ama zor olanı isteyen olacağını sanmıyorum... ) 

ve öneri içinde teşekkür ederim...

Formnun tamamını gizlemiyor sadece görsel olmayan bileşenleri gizliyor o buton. Dolayısıyla tasarım ile uğraşacaksan butona basar görsel olmayan bileşenleri gizlersin, görsel olmayan bileşenlere erişmen gerektiğinde ister butona tıklayıp tekrar görsel olmayan bileşenleri gösterip istediğin özelliğine erişirsin, istersen object inspector üzerinden arayarak istediğin bileşene erişirsin, istersen F6'ya basıp aradığın bileşenin adını yazıp oradan bulduktan sonra yine object inspector'da istediğin özelliğini görür ve değiştirebilirsin. Ortada bir sorun ya da büyütülecek bir şey olduğunu düşünmüyorum  Rolleyes

formun tamamını gizlemediğinin farkındayım zaten ve yinede bana kullanışlı gelmedi ( sanki çok önemliymişim gibi birde beğenmiyorum Smile   )  Smile
Hayat bakış açına göredir ; Baktığında gördüğün görmeni istedikleridir...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Timer -Procedure ? Mr.Developer 9 845 23-05-2019, Saat: 17:32
Son Yorum: Mr.Developer
  Devexpress FMX Bileşen Paketi - Yakında Fesih ARSLAN 3 621 28-02-2019, Saat: 15:20
Son Yorum: nguzeller
  [Çözüldü] Bileşen var mı yok mu ? CesuR 12 1.196 20-02-2019, Saat: 00:05
Son Yorum: mrmarman
  Yeni Bir FMX Bileşen Seti Daha (Ücretsiz) Fesih ARSLAN 0 544 01-08-2018, Saat: 08:38
Son Yorum: Fesih ARSLAN
  Timer stringlist dilo 6 1.126 26-02-2018, Saat: 22:49
Son Yorum: Halil Han Badem

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi