Konuyu Oyla:
 • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
FMX Projelerinizi Windows üzerinde Debug yaparken dikkat etmeniz gereken 8 şey
#1
Merhaba,

Biliyoruz ki Delphi'nin derleyicisi dünyanın en hızlı derleyicilerinin başlarında yer alıyor. Burada bahsi geçen derleyici Pascal kodları için geçerli. Ancak FMX için PlatformAssistant işin içine girdiğinde derleme süreleri 4~5 dk gibi ciddi sürelere uzuyor. Bu hususta geliştirmekte olduğunuz Mobil projelerinizi doğrudan Windows üzerinde test ederken ıskalamamanız gereken bazı meselelere değineceğim.

 1. Her ne yaparsanız yapın, Design-Time'da her zaman hedef platformunuz ne ise o platformun görünümü gelsin. (Form açıkken üst bölümde yer alan Style kısmından hedef platformuzu belirtin. Zira TEdit'in bariz görünümü Windows ve Android arasında oldukça farklı gözükecektir gözünüze. Ayrıca içinde renk barındıran komponentler için çok elzemdir.)

 2. Platforma has kütüphane kullanımlarında zorunlu olarak {$IFDEF ANDROID} gibi derleyicinin çalışma anında derlenen platforma bakarak pas geçeceği fonksiyon ve kod bloklarını sadece desteklenen kütüphaneler için değil, aynı zamanda Windows açısından problem çıkartmayan kodları da hesaba katarak platformunuza göre belirleyin.

 3. Build Configurations ayarlarınızı biten projelerinizde Release olarak yayımladığınızı hesaba katarak; derleyici kontrolü olan IFDEF için DEBUG bloklarını da oluşturabilirsiniz. Bu sayede geliştirdiğiniz uygulama harici bir Web Servis kütüphanesi kullanıyorsa, veyahut Geliştirme ve Canlı sürümlerde farklı konumlardan veri beslemesi yapacaksanız çok kritik aynı zamanda kolay yapılabilecek bir hatayı daha savuşturabilirsiniz. (Geliştirme için localhost iken Canlı için sunucu bilgileriniz gb.)

 4. Mobil cihazlarda FormKeyDown, FormKeyUp ve komponentlerin KeyUp KeyDown OnEnter OnExit gibi event'ları içerisine yazacağınız Key (Tuş) kontrolleriniz çoğu zaman Windows tarafında saçma hatalara yol açabiliyor. Bu sebeple KeyUp KeyDown eventlarını oluştururken ilk işiniz IFDEF bloklarını oluşturmanız olmalıdır.

 5. Tasarımlarınızın hatalı olmaması adına Responsive denetimlerinizi yapabilmeniz için formlarınızı çeşitli ölçeklerde test edin. Tam ekran, kare ekran, dikdörtgen ekran, yatay ve geniş ekran, telefon ebatları veya tablet ebatları gibi farklı çözünürlüklerde gözlemleyin.

 6. Windows tarafında yapılacak olan debuglarda sanal klavyenin konumu çok dikkat ettirmiyor olsa da mobil cihazlarda TEdit gibi input komponentlerinin görünebilirliğini doğru ayarlayın. Formun pozisyonunu sanal klavyeye göre değiştirebilirsiniz. (Ayrıntı için DelphiCan'da arama yapın.)

 7. Bazı input komponentlerinizde sanal klavye ihtiyacınız olmayabilir, sanal klavyenin gözüküp gözükmeyeceği ayarlarını yine kod üzerinden gerçekleştirmelisiniz. (Ayrıntı için DelphiCan'da arama yapın.)

 8. VKHardwareBack, VKReturn gibi mobil cihazlar için önemli tuşları her formunuzda denetlemeyi ihmal etmeyin. Zira kullanıcı klavyeyi kapattıp/kapatamadım derken iki kez yaparak veri girişi yaptığı formdan bir önceki forma geçiş yapabilir. Aynı şekilde verilerin saklanması ve muhafaza edilerek kullanıcıyı güvende hissettirmesi açısından tüm aksiyonlarınızda formu açık tutabilecek yöntemlere başvurun.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Cevapla
#2
Tesekkurler
Cevapla
#3
Merhaba,
Yazılım geliştirme sürecinde her zaman bir hata veya sorunla karşılaşmadan da sorun yaşayabiliyoruz. Bunları muhtemel mantıksal sorunlar olarak nitelendirebiliriz. Bu tip engelleri en ksa sürede aşmanın tek yolu ise tecrübedir.
Formda bu tip paylaşımların olması daha işin başında olan arkadaşlarımıza çok şey kazandıracaktır.
Tecrübelerinizi paylaştığınızdan dolayı teşekkür ederim.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
WWW
Cevapla
#4
Emeğinize sağlık...
There's no place like 127.0.0.1
WWW
Cevapla
#5
Çok Teşekkürler
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Windows tarafında düzgün çalışan kod IOS Tarafında hatalı sonuç döndürüyor. pro_imaj 2 286 19-06-2019, Saat: 16:55
Son Yorum: pro_imaj
  Delphi'de Nougat İçin Seçilmesi Gereken Alanlar Halil Han Badem 11 2.222 24-10-2017, Saat: 20:51
Son Yorum: mcuyan
  Android Cihazda Debug Çalışmıyor nehirnnn 13 2.983 20-10-2017, Saat: 13:01
Son Yorum: nehirnnn
  Windows tarafında ComboBox Scroll Çalışmıyor pro_imaj 6 1.271 22-09-2017, Saat: 22:26
Son Yorum: pro_imaj
  Firemonkey Projelerinde Windows Dışında çalışmalarda Hep Sorun pro_imaj 9 2.129 18-08-2017, Saat: 14:27
Son Yorum: Abdullah ILGAZKonuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi