Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Community Edition Firedac Mssql hakkında
Merhaba 

Delphi Community edition da firedac bağlantılarında Mssql server seçeneği yok. Mssql server bağlantısı community edition da sınırlandırıldı mı acaba
FDConnection nesnesinde mi yok anlamadım ??
Faydalanılmayan bilgi, harcanmayan ve hiç kimseye hayrı dokunmayan define gibidir.

Hz. Muhammed (sav.)
TFdconnection içindeki Driver Id seçeneğinde Mssql bağlantı seçeneği yok. Konuyu biraz araştırdım Community Edition kısıtlamalarından biride bu.
Firedac ile Community Edition da Mssql server bağlantısı yok.
Evet şimdi bende baktım dediğin gibi yok içinde.

UniDAC tavsiye ederim hızlıdır aynı zamanda. Birde ücretli tabiki.
Faydalanılmayan bilgi, harcanmayan ve hiç kimseye hayrı dokunmayan define gibidir.

Hz. Muhammed (sav.)
(24-07-2018, Saat: 00:07)quake16 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba 

Delphi Community edition da firedac bağlantılarında Mssql server seçeneği yok. Mssql server bağlantısı community edition da sınırlandırıldı mı acaba

Selamlar,
FDConnection üzerinde ODBC seçeneğiyle, ODBCDriver Name 'de MsSQL Driverı kullanarak bağlanabilirsin.
Tavsiye MsSQL Server Native Client driverı kullanmanız olacaktır. (msSQL server versiyonuna göre microsoft üzerinden temin edebilirsin)

DC Editionda ODBC seçeneği olmalı.

Ayrıca uniDAC ve Devart 3. parti toollar hakkında kısa bir dipnot, eğer ki Tokyo 10.2.2 kullanacaksanız Build version 1978 devart componentlerinde derleme sırasında
TGenerics hatası vermekte, 10.2.2 de Build 2004 versiyonunu kullanmanızı tavsiye ederim. 10.2.R3 te 2631 versiyonunda da böyle bir sorun bulunmamakta.

Saygılar.
(24-07-2018, Saat: 00:47)KUNTAY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet şimdi bende baktım dediğin gibi yok içinde.

UniDAC tavsiye ederim hızlıdır aynı zamanda.   Birde ücretli tabiki.

Merhabalar  ,
Eğer sadece MSSQL a erişim isteniyorsa yine UniDAC ın üretici firması olan DevArt ın  "SDAC" ını kullanmanızı öneririm, UniDAC evrensel database bağlanabilirliği sağlamak için kolaylıklar barındırıyor ancak her VTYS nin derinlerde ki kendine has özelliklerinin kullanımı konusunda yetersiz kalıyor örneğin MSSQL de çok önemli olan "Table Parameters" desteği SDAC da varken UniDAC ta bulunmaz.
(24-07-2018, Saat: 13:33)vkamadan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24-07-2018, Saat: 00:47)KUNTAY Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Evet şimdi bende baktım dediğin gibi yok içinde.

UniDAC tavsiye ederim hızlıdır aynı zamanda.   Birde ücretli tabiki.

Merhabalar  ,
Eğer sadece MSSQL a erişim isteniyorsa yine UniDAC ın üretici firması olan DevArt ın  "SDAC" ını kullanmanızı öneririm, UniDAC evrensel database bağlanabilirliği sağlamak için kolaylıklar barındırıyor ancak her VTYS nin derinlerde ki kendine has özelliklerinin kullanımı konusunda yetersiz kalıyor örneğin MSSQL de çok önemli olan "Table Parameters" desteği SDAC da varken UniDAC ta bulunmaz.

Açıkçası programı delphinin standart componentleri haricinde raporlama hariç ücretli component kullanmayı düşünmüyorum. Çoklu database desteği olan ve tüm platformlarda çalışabilecek bir uygulama geliştiriyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum. fakat unidac componente o parayı verene kadar delphi enterprise versiyonu satın alıp firedac ile durumu çözmek sizce daha mantıklı değilmi. 3. parti bileşenlere kendimizi bağımlı bırakıyoruz sürekli.
FireDAC konusunda bu görüşe katılıyorum, 
Delphi 'de ADO bağlantıları yerine şimdiye kadar sayısız projede Devart Tooları kullandım. 
Fakat FireDac 'ı denedikten sonra hem hız hem Delphi'nin internal componenti olduğu için mevcut projeleri bile FDac'a Migrate ediyorum. 

Fakat UniDac site + full source lisans hariç  çok pahalı bir component değil, 
UniDAC Site versiyon almak yerine bende Delphi Ent. almayı tercih ederim ki neredeyse aynı fiyatları.

Ayrıca UniDAC ve FireDAC arasında yaptığım testlerde Big Data Mining, 1000k+ Data Fetch vs. FireDAC UniDirectional kullanımında çok hızlı ve hafızayı da çok  kullanmıyor.
Bu uniDAC yavaş demek değil fakat tercihim FD'den yana.
(24-07-2018, Saat: 15:00)quake16 Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(24-07-2018, Saat: 13:33)vkamadan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhabalar  ,

Açıkçası programı delphinin standart componentleri haricinde raporlama hariç ücretli component kullanmayı düşünmüyorum. Çoklu database desteği olan ve tüm platformlarda çalışabilecek bir uygulama geliştiriyorum. Tavsiyeleriniz için teşekkür ediyorum. fakat unidac componente o parayı verene kadar delphi enterprise versiyonu satın alıp firedac ile durumu çözmek sizce daha mantıklı değilmi. 3. parti bileşenlere kendimizi bağımlı bırakıyoruz sürekli.

Merhaba , 
DevArt sitesinde özellik listesinde tüm VCL DAC ları için MultiThread güvenli olduğunu belirtiyor ancak yakın zamanda acı bir tecrübeyle böyle bir desteğin olmadığını deneyimledik, şansımız olsa projemizi FireDAc ile devam ettirirdik FireDac ın Multi Thread desteği mevcut (daha doğrusu Asenkron çalışma) bencede projenizlie DB erişim kitaplıklarını dağıtıyor olmak sorun teşkil etmezse FireDAC en mantıklısı.
FireDAC hiç bir projemde kullanmadım. Sadece test etmek için denemiştim.  quake16  ve Tan Ay arkadaşlarım kendilerince çok haklılar.

Ama bazen projenin daha stabil ve zamandan kazanmak daha güçlü bir proje için 3. parti bileşenler bize çok şey katabiliyor. Özellikle arkasında güçlü bir ekip olan bu bileşenler projenin daha sağlıklı sorunsuz çalışmasında bize büyük avantajlar kazandırabiliryor.

Bu durumda projeye de bağlı olarak fiyatlar çok yüksek de sayılmaz.    

Bu arada şurada bir karşılaştırma var buna da göz atmanızı tavsiye ederim.

https://www.devart.com/unidac/unidac-vs-firedac.html

Hz. Muhammed (sav.)

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DLL içerisinde FireDac Problemi tecnomaster 1 124 16-03-2024, Saat: 18:05
Son Yorum: delphi.developer
  AES Şifreleme Hakkında tmrksmt 18 1.281 14-02-2024, Saat: 10:42
Son Yorum: tmrksmt
  TDictionary kullanımım hakkında yhackup 3 399 09-02-2024, Saat: 15:58
Son Yorum: SimaWB
  TfrxReport Rapor dizaynı hakkında yhackup 2 234 24-01-2024, Saat: 11:35
Son Yorum: yhackup
  EdgeBrowser Hakkında bydelphi 2 511 19-11-2023, Saat: 10:21