Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Delphi'de Görev Zamanlayıcı Ekleme
Herkese hayırlı geceler,

Kısaca sorunumu anlatmak gerekirse ise; normal şekilde başlangıçta yani bilgisayar açılınca otomatik açılan bir uygulamam var. Ben uygulamama UAC yetkisi(Administrator Required - Delphi üzerinden) verdiğimde uygulama başlamıyor. 

Bu sorunu çözümü veya fikir verebilecek kişilere şimdiden teşekkürler.

Not: UAC Bypass etme durumunu araştırdım bir forum para istiyor bir diğeri kapat aç diyor kod ile açıkcası Bypass olayını tam anlamadım eğer o konuda öneriniz varsa öğrenmeye can atıyorum Smile

NOT: Konu başlığı konu içeriğine uygun bir şekilde değiştirilmiştir. Amaç Google üzerinden bu konu hakkında fikir edinmek isteyenler için daha kolay bir cümle olması.

Hayırlı çalışmalar.
kisisel_logo_dark.png
(06-08-2018, Saat: 02:19)hyperxman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkese hayırlı geceler,

Kısaca sorunumu anlatmak gerekirse ise; normal şekilde başlangıçta yani bilgisayar açılınca otomatik açılan bir uygulamam var. Ben uygulamama UAC yetkisi(Administrator Required - Delphi üzerinden) verdiğimde uygulama başlamıyor. 

Not: UAC Bypass etme durumunu araştırdım bir forum para istiyor bir diğeri kapat aç diyor kod ile açıkcası Bypass olayını tam anlamadım eğer o konuda öneriniz varsa öğrenmeye can atıyorum Smile

Hayırlı çalışmalar.

Merhaba,

Eğer uygulamanız yönetici hakları istiyorsa, Windows güvenlik gereği bunu standart başlangıçta çalıştırma yöntemleri ile çalıştırmanıza izin vermiyor. Bunun en pratik çözümü de uygulamanızı zamanlanmış görev olarak sisteme eklemek ve tetikleyici olarak da sisteme girişi (oturum açmak ya da benzeri bir şey) seçmek.

İyi çalışmalar
(06-08-2018, Saat: 07:52)Bahadir.Alkac Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-08-2018, Saat: 02:19)hyperxman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Herkese hayırlı geceler,

Hayırlı çalışmalar.

Merhaba,

Eğer uygulamanız yönetici hakları istiyorsa, Windows güvenlik gereği bunu standart başlangıçta çalıştırma yöntemleri ile çalıştırmanıza izin vermiyor. Bunun en pratik çözümü de uygulamanızı zamanlanmış görev olarak sisteme eklemek ve tetikleyici olarak da sisteme girişi (oturum açmak ya da benzeri bir şey) seçmek.

İyi çalışmalar
Teşekkür ederim hocam, deneyip geri dönüş sağlayacağım.
kisisel_logo_dark.png
(06-08-2018, Saat: 07:52)Bahadir.Alkac Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eğer uygulamanız yönetici hakları istiyorsa, Windows güvenlik gereği bunu standart başlangıçta çalıştırma yöntemleri ile çalıştırmanıza izin vermiyor. Bunun en pratik çözümü de uygulamanızı zamanlanmış görev olarak sisteme eklemek ve tetikleyici olarak da sisteme girişi (oturum açmak ya da benzeri bir şey) seçmek.

İyi çalışmalar

Görev zamanlayıcıyı sunucular üzerinde çalışacak uygulamalar için bende kullanıyorum. Eğer uygulamanın ilgili sunucuya oturum açan her kullanıcı için çalışmasını istemiyorsanız Tetikleyici, koşulları ve kullanıcı gruplarını iyi ayarlamalısınız.
Farklı bir çözüm önerisi ise
Programı çalıştıracak bir kısayol oluşturup, bu kısayolun Özellikler - Gelişmiş den "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğini işaretlemek.
Sonra bu kısa yolu programın çalışmasını istediğimiz yerde çağırmak olabilir ( Windows başlangıç veya yukarıda bahsedildiği gibi görev zamanlayıcısında)
(06-08-2018, Saat: 09:14)frmman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Farklı bir çözüm önerisi ise
Programı çalıştıracak bir kısayol oluşturup, bu kısayolun Özellikler - Gelişmiş den "Yönetici olarak çalıştır" seçeneğini işaretlemek.
Sonra bu kısa yolu programın çalışmasını istediğimiz yerde çağırmak olabilir ( Windows başlangıç veya yukarıda bahsedildiği gibi görev zamanlayıcısında)

Merhaba,

Yönetici olarak çalıştır dediğiniz kısayollar Windows başlangıcında çalışmıyor. Buna Başlangıç klasöründekiler ile Registry'deki Run kayıtları da dahil. En azından Windows 10'da çalışmıyor, belki eski Windows sürümlerinde çalışıyor olabilir. O yüzden zamanlanmış görevlerin kullanılmasını tavsiye etmiştim.

Bence asıl sorulması gereken soru şu: Yönetici hakları isteyen bir program niye açılışta yüklenir? Windows, güvenlik sebebiyle buna izin vermediğine göre başka bir tasarım yapmak gerekiyor. Bence bu uygulama aslında ikiye bölünmeliymiş:
1. İşlemleri yapan servis uygulaması. Bir çok kısıtlamadan kurtulur.
2. Servis programını yönetecek ara yüz uygulaması ki bunun da yönetici olmasına gerek yok.

İyi çalışmalar
(06-08-2018, Saat: 09:23)Bahadir.Alkac Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-08-2018, Saat: 09:14)frmman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Farklı bir çözüm önerisi ise

Merhaba,

Yönetici olarak çalıştır dediğiniz kısayollar Windows başlangıcında çalışmıyor. Buna Başlangıç klasöründekiler ile Registry'deki Run kayıtları da dahil. En azından Windows 10'da çalışmıyor, belki eski Windows sürümlerinde çalışıyor olabilir. O yüzden zamanlanmış görevlerin kullanılmasını tavsiye etmiştim.

Bence asıl sorulması gereken soru şu: Yönetici hakları isteyen bir program niye açılışta yüklenir? Windows, güvenlik sebebiyle buna izin vermediğine göre başka bir tasarım yapmak gerekiyor. Bence bu uygulama aslında ikiye bölünmeliymiş:
2. Servis programını yönetecek ara yüz uygulaması ki bunun da yönetici olmasına gerek yok.

İyi çalışmalar
Merhaba,

Uygulama kendi klasörü içinde internet üzerinden birkaç veri indiriyor. Benim bilgisayarda sorun yok ama UAC ayarı yüksek olan birisi ek olarak yönetici olarak çalıştırmak zorunda kalıyor. Kullanıcının bunu ihlal edip hata ile karşılaşmasını istemiyorum. Bu yüzden ya görev zamanlayıcısını halletmem gerekiyor(şu anda araştırıyorum) ya da UAC bypass etmem gerekiyor. UAC bypass yapamayacağım gibi duruyor bu yüzden görev zamanlayıcısını deneyeceğim. 

İyi çalışmalar.

(06-08-2018, Saat: 08:53)cemaliozan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-08-2018, Saat: 07:52)Bahadir.Alkac Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eğer uygulamanız yönetici hakları istiyorsa, Windows güvenlik gereği bunu standart başlangıçta çalıştırma yöntemleri ile çalıştırmanıza izin vermiyor. Bunun en pratik çözümü de uygulamanızı zamanlanmış görev olarak sisteme eklemek ve tetikleyici olarak da sisteme girişi (oturum açmak ya da benzeri bir şey) seçmek.

İyi çalışmalar

Görev zamanlayıcıyı sunucular üzerinde çalışacak uygulamalar için bende kullanıyorum. Eğer uygulamanın ilgili sunucuya oturum açan her kullanıcı için çalışmasını istemiyorsanız Tetikleyici, koşulları ve kullanıcı gruplarını iyi ayarlamalısınız.

Merhaba hocam,

Görev zamanlayıcının nasıl olduğuna dair araştırmalarım sürüyor. Çözüme ulaşır ulaşmaz buradan geri dönüş yapacağım. 

Teşekkürler,
İyi çalışmalar.
kisisel_logo_dark.png
Servis uygulaması başka bir alternatif olabilir.
There's no place like 127.0.0.1
(06-08-2018, Saat: 09:27)hyperxman Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(06-08-2018, Saat: 09:23)Bahadir.Alkac Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

İyi çalışmalar
Merhaba,

Uygulama kendi klasörü içinde internet üzerinden birkaç veri indiriyor. Benim bilgisayarda sorun yok ama UAC ayarı yüksek olan birisi ek olarak yönetici olarak çalıştırmak zorunda kalıyor. Kullanıcının bunu ihlal edip hata ile karşılaşmasını istemiyorum. Bu yüzden ya görev zamanlayıcısını halletmem gerekiyor(şu anda araştırıyorum) ya da UAC bypass etmem gerekiyor. UAC bypass yapamayacağım gibi duruyor bu yüzden görev zamanlayıcısını deneyeceğim. 

İyi çalışmalar.

(06-08-2018, Saat: 08:53)cemaliozan Adlı Kullanıcıdan Alıntı:   Görev zamanlayıcıyı sunucular üzerinde çalışacak uygulamalar için bende kullanıyorum. Eğer uygulamanın ilgili sunucuya oturum açan her kullanıcı için çalışmasını istemiyorsanız Tetikleyici, koşulları ve kullanıcı gruplarını iyi ayarlamalısınız.

Merhaba hocam,

Görev zamanlayıcının nasıl olduğuna dair araştırmalarım sürüyor. Çözüme ulaşır ulaşmaz buradan geri dönüş yapacağım. 

Teşekkürler,
İyi çalışmalar.

Bu bahsettiğiniz senaryoya göre benim tavsiye ettiğim tasarım daha sorunsuz bir tasarım oluyor (Örnek olarak kendini güncelleyen bütün yazılımları verebiliriz) Smile 

Zamanlanmış görevleri kullanmakta ısrarlıysanız (ki proje bitmişse haklısınız Smile ) ve Inno Setup'la hazırlanmış bir kurulum programı da hazırlıyorsanız aşağıdaki satırı [RUN] kısmına eklemeniz yeterli:

[Run]
Filename:Schtasks.exe; Parameters: "/Create /SC ONLOGON /TN ""ACIKLAMA"" /TR ""EXE_FULL_PATH"" /RL HIGHEST /DELAY 0001:00 /F"; StatusMsg: "Zamanlanmış görev kaydı yapılıyor"; Flags: shellexec runhidden;

İyi çalışmalar
Merhabalar,

Öncellikle cevaplarınız için teşekkür ederim, @Bahadir.Alkac hocanın vermiş olduğu yol doğrultusunda Inno setup script sayesinde sorunu çözmüş bulunmaktayım. 

Bahadır hoca EXE_FULL_PATH ismi ile belirtmiş olduğu yere  şu şekilde bir kod ile EXE yolunu otomatik şekilde aktaracaktır ve sorunsuz bir şekilde çalışacaktır.

EXE_FULL_PATH: {app}\{#MyAppExeName}

ve setup kurulumu tamamladığında eğer uygulamanız Delphi tarafından veya farklı bir şekilde varsayılan olarak yönetici olarak çalışıyorsa setup dosyanızı yönetici olarak başlatmanız gerekiyordu. Bunun için ise Default scriptte bir flag ekleyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Flags: runascurrentuser

Script[RUN]:
Filename: "{app}\{#MyAppExeName}"; Description: "{cm:LaunchProgram,{#StringChange(MyAppName, '&', '&&')}}"; Flags: runascurrentuser nowait postinstall skipifsilent
Filename:Schtasks.exe; Parameters: "/Create /SC ONLOGON /TN ""ACIKLAMA"" /TR ""{app}\{#MyAppExeName}"" /RL HIGHEST /DELAY 0001:00 /F"; StatusMsg: "Zamanlanmış görev kaydi yapiliyor"; Flags: shellexec runhidden;

Saygılarımla,
İyi çalışmalar.
kisisel_logo_dark.png

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  delphi 10.4 deutsch1988 0 62 Dün, Saat: 11:46
Son Yorum: deutsch1988
  Delphi virus gibi deutsch1988 11 478 12-04-2024, Saat: 17:36
Son Yorum: deutsch1988
  Delphi 7 Unrar mcuyan 12 669 19-03-2024, Saat: 10:30
Son Yorum: frmman
Lightbulb Delphi 7zip Password lü Dosya Sıkıştırma ve Açma + Bonus RAR5 Desteği frmman 6 318 16-03-2024, Saat: 17:55
Son Yorum: delphi.developer
  delphi 12 ile TFileStream çalışmıyor aegean 5 527 05-03-2024, Saat: 22:23
Son Yorum: aegean

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi