Anket Başlığı: Hangi dil(ler)den para kazanıyorsunuz?
C
C++
C#
Delphi
Go
HTML-JS-CSS
Java
Objective-C
PHP
Python
Visual Basic .NET
Diğer
[Anket Sonuçlarını Göster]

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 1/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hangi dilleri kullanıyorsunuz
Question 
Ticari olarak para kazandığınız uygulamaları yazmak için hangi programlama dil(ler)ini kullanıyorsunuz?
There's no place like 127.0.0.1
Dil: Object Pascal (Delphi), C#, Java, PHP, HTML5, CSS3, JavaScript
Çatı: VCL, FireMonkey, Asp, .Net Framework, MVC, Bootstrap, JQuery
Db: SQL Server, Oracle, MySQL
(08-08-2018, Saat: 11:25)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Ticari olarak para kazandığınız uygulamaları yazmak için hangi programlama dil(ler)ini kullanıyorsunuz?

SAP / ABAP eklenmemiş hocam Smile
@pro_imaj; Diğer seçeneğini seçenler sizin gibi yorumda belirtirlerse kâfi.
There's no place like 127.0.0.1
Allah beni kahretsin. Bulaştım Delphiye 2005 yılında başka hiç bir dile yönelmedim. (Mustafa Hocam vardı Delphi'den ödüllü onun sayesinde başladım. Kendimi geliştirdim) ama iş bulamıyorum. Erp, Crm Programı yazdım (Minik), Mobil ve Desktop, Mikro Yazılım programı, wordpress, n11 entegre program yazdım, oyun bile yazdım ama hala yazılımcıyım diyemiyorum. Çünkü Delphiyi kullanan ve delphi bilen yazılımcı arayan 1 tane bile firma yok. Lanet olsun delphiye
Merhaba.

Düşüncemi paylaşmak isterim.
* Bir dil bilmek/öğrenmek aslında nedir biliyor musunuz ?  Bilişim sektöründe bir kapı açmak demektir. Yani öğrenilmiş bir dil sadece kapı açar.
* Buraya bir PAUSE koyalım. Sanat ve zanaat kavramlarından yola çıkarak yazılım sanatı / yazılım zanaatı kavramı şeklinde iki atıfta bulunmak için kullanayım.

**  Zanaat için bir bir ayakkabı ustasının hep aynı kalıbı kullanıp üzerinde küçük dokunuşlar ile minik değişikler barındırabilse de temelde basma kalıp iş yapması ve bireysel olması (takım yoktur, fabrikasyon vardır) örnek olarak verilebilir.

** Bunu şimdiki yaşadıklarınıza uyarlayınca Bilişim Sektörü bireysel olduğu kadar takım işidir de. tek bir dil ile kendinizi kısıtlarsanız takım arkadaşı proje ortağı bulmakta zorlanmak kaçınılmazdır çünkü zamanla dillerin popülerliği değişir insanlar da değişir / gelişir.

** Delphi yazılım dilini öğrenince size açılan bilişim sektörü kapısından sadece bir temel kalıp ile projeler üretmek aslında bir yazılım zanaatıdır önermesini ortaya koyuyorum. Proje çeşitlenebilir ama kalıp tek. Bu kalıba alternatif kalıplar olabilir ancak zanaat ortada bir sanatçı olmadan ölmeye mahkumdur.

* Şimdi sanat nerede, sizin yaratıcılığınızda (yaratıcılık kelimesinden rahatsız olanlar için beyindeki sihrinizde diyelim).

* Bu açılan kapı ile başka kapılara köprü kurarak bir dildeki bilgi ve becerinizi başka disiplinlere de faydalı hale getirmek için kullanırsanız bilginiz hazine değerinde olur. Yani Delphi burada bir hazinedir. Standalone çalışan dil sayısı sayılıdır. Delphi ayrıca platform bağımlılığı azalmış bir dildir. Değerini ben biliyorum, en azından bu forum sakinleri tarafından biliniyor ki burası aktif bir forum.

* Buradaki temel sorun takım çalışması için bu hazineyi sunuş şekliniz olacaktır. Uzun lafın kısası, Delphi veya başka bir dil fark etmez, başka kapılar açmak veya köprü kurmak ile değerini anlamak konusunda henüz geç değil.

Ümidinizi yitirmeyin, yolunuz ve bahtınız açık olsun.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
(23-12-2021, Saat: 12:46)Jakarta2 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Allah beni kahretsin. Bulaştım Delphiye 2005 yılında başka hiç bir dile yönelmedim. (Mustafa Hocam vardı Delphi'den ödüllü onun sayesinde başladım. Kendimi geliştirdim) ama iş bulamıyorum. Erp, Crm Programı yazdım (Minik), Mobil ve Desktop, Mikro Yazılım programı, wordpress, n11 entegre program yazdım, oyun bile yazdım ama hala yazılımcıyım diyemiyorum. Çünkü Delphiyi kullanan ve delphi bilen yazılımcı arayan 1 tane bile firma yok. Lanet olsun delphiye

Güzel kardeşim, Delphi'ye lanet edeceğinize kullandığınız dili biraz daha derinlemesine öğrenmeye gayret edebilirdiniz geçen 16 senede ! 

Öyle olsa idi, seve seve sizi istihdam ederdim ya da edilmenize yardımcı olurdum. 

Hatayı biraz da kendimizde aramak faydalı olabilir, ne dersiniz  Wink
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
@mrmarman Hocam söylediklerinize kesinlikle katılıyorum ama yaş bugün itibariyle 44 olunca artık çok geçmiş gibi geliyor. Başka bir dile geçmeyi keşke bir 10 yıl önce düşünseymişim. Biraz takıntılıyım sanırım. Çok sevdiğim Delphi'nin bu denli yok olacağını hiç düşünmedim. Şu an itibariyle desktop, android, ios üçünü birden çok çaba sarfetmeden derleyebilen başka yazılım dili var mı onu da bilmiyorum açıkcası. Pyhton yazanlara bakıyorum. Visual için harcadıkları zaman kaybı inanılmaz. Her öğeyi kodla create etmek, enini, boyunu, rengini yerini kodlamak zorundalar, Visual bir programları var ikisini birleştirmeleri yine bir sürü zaman kaybı. C#'a bakıyorum onda da desktop, android, ios ayrı uzmanlıklar. v.s. Ama gelinen noktada ya 1 yıl ayırıp başka bir dile geçeceğim bütün syntax'larıyla beraber uzmanlaşmak için. Ya da 25 yıldır çalıştığım(2000'lerde server, network kurulumları, help desk, teknik, sonraları erp programı yazılımcılığı, mobil yazılım ve wordpress ile web e-ticaret)bilişim sektöründen tamamen ayrılacağım.

(23-12-2021, Saat: 13:57)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(23-12-2021, Saat: 12:46)Jakarta2 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Allah beni kahretsin. Bulaştım Delphiye 2005 yılında başka hiç bir dile yönelmedim. (Mustafa Hocam vardı Delphi'den ödüllü onun sayesinde başladım. Kendimi geliştirdim) ama iş bulamıyorum. Erp, Crm Programı yazdım (Minik), Mobil ve Desktop, Mikro Yazılım programı, wordpress, n11 entegre program yazdım, oyun bile yazdım ama hala yazılımcıyım diyemiyorum. Çünkü Delphiyi kullanan ve delphi bilen yazılımcı arayan 1 tane bile firma yok. Lanet olsun delphiye

Güzel kardeşim, Delphi'ye lanet edeceğinize kullandığınız dili biraz daha derinlemesine öğrenmeye gayret edebilirdiniz geçen 16 senede ! 

Öyle olsa idi, seve seve sizi istihdam ederdim ya da edilmenize yardımcı olurdum. 

Hatayı biraz da kendimizde aramak faydalı olabilir, ne dersiniz  Wink

16 yıldır delphiyi derinlemesine öğrenmeye çalışıyorum zaten hocam hem o yüzden hem de sevdim lanet olası dili o yüzden :-) başka bir dile yönelmedim. Derinlemesine öğrenebilmem için proje gelmesi gerekiyordu. Hem Delphi Türkiye hem de Delphican üyesiyim yıllardır. Kendi kendime proje uydurup yazıyorum. Benim neslimdeki insanlarda da gördüm bunu kendimize güven yok hep bir işe girersek bilmediğimiz bir iş gelirse rezil oluruz düşüncesi var. O nedenle kendime güvenip geçen sürede yazılımcıyım deyip bir işe giremedim ki hala da kendime yazılımcı diyemiyorum çünkü bilmediğim eminim çok şey var. Hata evet bende ama delphi bilen yazılımcı arayan firmanın da çok nadir olduğu bir gerçek. Saygılarımla;

hocam bu söylediğinize katılmakla birlikde aslında konunun delphi ile çokda alakası yok, delphinin tr içindeki popilerliği yıllar geçtikce malesef düştü, diğer dillere karşı esnekliği yenildi, bilinirlik açısından ve üretilen proje bakımından az olduğundan ülkenin geldiği şu durum itibari ile iyice istihdam 0 landı.

yani aslında bu delphi konusunda iş yok konusu, diğer diller içinde geçerli onlarında oranı ciddi oranda düştü, artık şehir bazında 10 20 30 tane yazılımcı arayan iş ilanları görür hale geldik onlarda ne arıyorlar işin içine girip kontak kurunca anlıyorsunuz.

konu tamamiyle ülkenin geldiği nokta istihdam reform ve gelecek vizyonu ile alakalı, buda otomatik olarak piyasayı vuruyor.

insanların hayata geçirildiğinde başarıldığında, para kazandıracak sağlam iş fikirlerine ihtiyacı var, 
bu görünemediği için, daralan iş piyasasında üretkenlik 0 lanıyor malesef, platform seçiminde delphi dez avantaja dönüşüyor.

kendi işinizde, kendi iş fikrinizde, firmanın kendi içinde, halen daha win32 için yararlı olduğu görüşündeyim,

zaten docker üzerinden herkez istediği dili kullanarak servislerini yazılımlarını üretip çalıştırabilir, gerisi

uygulamalar arası iletişime bakar.

Dün gördüm bir iş ilanı sitesinde Crs.com.tr firması Delphi yazılımcısı arıyor. Bir deneyin şansınızı isteseniz. Yerleri İstanbul Avrupa yakası Davurpaşada.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  LOGO Kayıtlı GIB Mükellef Listesini Hangi Tablo Tutuyor hi_selamlar 9 4.437 24-12-2021, Saat: 17:35
Son Yorum: Jakarta2
Rainbow Programlama Dilleri ve Enerji Kullanım Oranları frmman 0 765 10-07-2021, Saat: 21:10
Son Yorum: frmman
  Delphi'nin hangi versiyonunu kullanıyorsunuz? TescilsizUzman 29 23.277 21-01-2017, Saat: 10:45
Son Yorum: DelphiCan

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi