Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Udp port kullanımda mi ?
lazarus ve synapse lib kullanarak kendime network ip scanner yazıyorum. Hazır araçlar bulunsada kendim yazıp hem tecrübe hemde istediğim özelliği ekliyorum.

Suan icin verilen aralıkta Ping atarak tarama yapabiliyor. Ping’e cevap gelirse ip,mac,name gibi bilgileri listeliyorum. Verilen tcp Porta göre arama  yapıyorum. Sorunsuz çalışıyor.

Ama ben verdiğim udp portuna göre arama yapmak istediğimde maalesef olmuyor. TCP gibi doğrulama olmadığı icin dönüş cevabı alamıyorum.

Sorum şu ; verdiğim ip adresinin verdiğim udp portu acık mi ? Bunu nasıl yapabilirim. Suanda synapse lib var ama her yola açığım.??  

Hazır toolar nasıl başarıyor ?
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Sadece Hobiciyim..
Adrese bir ICMP paketi gönderiyorlar.
Port kapalı olduğunda özel bir hata kodu dönüyor.
Böylece port kapalı/ulaşılamaz diye varsayılıyor.
Örnek var mi ?
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Sadece Hobiciyim..
ICMP kod 3 konusunu araştırabilirsin.

UDP portunu kontrol etmenin kesin bir yolu yoktur.
Siz sunucuya bir UDP paketi gönderdiğinizde bundan cevap alıp almayacağınız tamamen sunucuya kalmış. Sunucular genelde ICMP protokolu ile size "Destination unreachable" mesajı gönderir.

Aşağıdaki resimde ilk satır benim gönderdiğim mesaj, ikincisi ise dönen cevap:

Ekran_Al%C4%B1nt%C4%B1s%C4%B1_ubmey7.png
Yani siz ICMP göndermeyeceksiniz, alacağınız cevap ICMP olacak. 
Ama dediğim gibi; bu durum tamamen sunucunun inisiyatifinde.

(04-09-2018, Saat: 07:57)s sahinoglu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Adrese bir ICMP paketi gönderiyorlar.
Port kapalı olduğunda özel bir hata kodu dönüyor.
Böylece port kapalı/ulaşılamaz diye varsayılıyor.

Aslında ping komutu zaten 32 byte'lık (varsayılan olarak) bir ICMP paketidir.

(04-09-2018, Saat: 08:24)SercanTEK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Örnek var mi ?

Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.'nin PingSend kodlarını incelersen ICMP kullanıldığını göreceksin. Yani aslında sen zaten farkında olmadan ICMP yolunu denemiş oldun.
There's no place like 127.0.0.1
Alıntı:   TCP: UDP 'den daha yavaştır,çünkü verinin karşı tarafa ulaşıp ulaşmadığını kontrol eder.
  UDP: Ses ve video gönderiminde kullanılır. TCP'ye göre daha hızlıdır fakat güvenli değildir. Veri ismine datagram denilir.    
       Datagramın segmentten  farkı ise içerisinde sıra numarasının bulunmamasıdır.

UDP güvenilir olmayan bir aktarım protokolüdür. Ağ üzerinden paketi gönderir ama gidip gitmediğini takip etmez ve paketin yerine ulaşıp ulaşmayacağına onay verme yetkisi yoktur. UDP üzerinden güvenilir şekilde veri göndermek isteyen bir uygulama bunu kendi yöntemleriyle yapmak zorundadır.
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Com port otomatik algilama barox 3 240 02-08-2019, Saat: 09:57
Son Yorum: frmman
  Dbexpress + Firebird ip ve port Bilgisi onurakman 12 752 20-04-2019, Saat: 16:37
Son Yorum: onurakman
  Karel Ms128 Com port Bilgi almak erdem55 15 2.149 02-08-2018, Saat: 16:13
Son Yorum: erdem55
Question Uzak Bir Bilgisayar İçin Port Ekleme? Halil Han Badem 21 3.563 22-11-2017, Saat: 00:03
Son Yorum: nguzeller
  Uzak ağdan port açmadan sunucuya erişmek esistem 27 4.203 08-11-2017, Saat: 20:25
Son Yorum: nguzeller

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi