Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
UniGui mobil aplikasyon (standalone server) dışardan ulaşma nasıl?
Question 
Merhaba arkadaşlar,

UniGui mobil aplikasyon (standalone server) kullanarak basit bir uygulama yaptım.
Modemden port yönlendirmesi yaptım, güvenlik duvarına izim verdim ayrıca kapatarak ta denedim. Tarayıcıdan local yada dış ip ile bağlanabiliyorum, uygulama çalışıyor.

Denemek için cepten deniyorum wifi ile aynı internete bağlıysam çalışıyor fakat wifi'ı kapatıp 4g ile internete bağlıyken dış ip adresimdem ulaşamıyorum. 

Uygulamaya farklı lokasyonlardan bağlanmak için ne yapmak gerekir? Atladığım bir şey var mı?
Merhaba,
Yüksek ihtimal sanal IP denilen olaya takılıyorsunuz. Bundan kurtulmanın 3 yolu var.
1) Statik IP almak. En uygun çözüm bu gibi. Aylık ~12 TL masrafı var.
2) Servis sağlayıcıdan Dinamik IP istemek. IP adresi modem açıp kapadıkça değişsede bu işinizi görecektir. Ücretsiz DDNS servisleriyle bu sorunu aşabilirsiniz.
3) Güvenli internet paketlerinden birini seçmek. Böylece dinamik IP sahibi olabilirsiniz. Ancak hız düşecek, bir çok siteye erişmede sıkıntı yaşayacaksınız.
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
(01-10-2018, Saat: 15:09)selchuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba arkadaşlar,

UniGui mobil aplikasyon (standalone server) kullanarak basit bir uygulama yaptım.
Modemden port yönlendirmesi yaptım, güvenlik duvarına izim verdim ayrıca kapatarak ta denedim. Tarayıcıdan local yada dış ip ile bağlanabiliyorum, uygulama çalışıyor.

Denemek için cepten deniyorum wifi ile aynı internete bağlıysam çalışıyor fakat wifi'ı kapatıp 4g ile internete bağlıyken dış ip adresimdem ulaşamıyorum. 

Uygulamaya farklı lokasyonlardan bağlanmak için ne yapmak gerekir? Atladığım bir şey var mı?

@engerex bahsetiği konulara ek olarak;

Eğer bir domain yapısı içinde bu işlemi yapmaya çalışıyorsanız yayın yaptığınız DC Server tarafındaki ayarlara da bakmak gerekir.
Unigui dışında herhangi bir yayın yaptığınızda ona ulaşabiliyor musunuz?
(01-10-2018, Saat: 21:47)pro_imaj Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(01-10-2018, Saat: 15:09)selchuk Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba arkadaşlar,

@engerex bahsetiği konulara ek olarak;

Eğer bir domain yapısı içinde bu işlemi yapmaya çalışıyorsanız yayın yaptığınız DC Server tarafındaki ayarlara da bakmak gerekir.
Unigui dışında herhangi bir yayın yaptığınızda ona ulaşabiliyor musunuz?

Deneme amaçlı uzak masa üstünü aktif hale getirdim. 3389 no'lu porta izin verdim. Ondada aynı wifi varken bağlanıyor, yokken 4G ile bağlanmıyor! Galiba benim servis sağlayıcı dandik!
Merhaba 
Bende Uydunet var. Aynen sizin durum ile karşılaşmış, servis sağlayıcı ile irtibata geçmiştim. 1 saat içinde çözülmüştü.

Test için modem konsolundan, modemin WAN Ip adresini okuyun, sonra da internet üzerinden MyIp diye google araması yapınca çıkan sitelerden birinden sorgulayıp dışarıdan hangi IP görünüyorsunuz bakın. 

ikisi aynı olması lazım ancak örtüşmüyorsa NAT arkasına alınmış bir kullanıcısınız demektir, bunu özel durumunuzu bildirerek değiştirilmesini talep edin.
Hizmet Nosu ve modem MAC ID referansı isteyerek IP adresimi NAT arkasından çıkardılar. Bir de bonus gibi bir durum oluştu, yaklaşık 3 yıldır IP adresim değişmedi. Modemi kapatıp açsam da, uzun süre kullansam da aynı kaldı. Ücretsiz statik ip gibi oldu.  Smile

Yardımcı olacaklarını değerlendiriyorum
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
@mrmarman maalesef her servis sağlayıcı bu şekilde yanaşmıyor. ~150 TL yıllık ek gelir sabit IP satmayı tercih ediyorlar. Bari dinamik IP verse DDNS hizmetlerinden yararlanılabilse, ücretsiz "delphican.ddns.net" gibi adres alabiliyoruz.
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
(02-10-2018, Saat: 07:54)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba 
Bende Uydunet var. Aynen sizin durum ile karşılaşmış, servis sağlayıcı ile irtibata geçmiştim. 1 saat içinde çözülmüştü.

Test için modem konsolundan, modemin WAN Ip adresini okuyun, sonra da internet üzerinden MyIp diye google araması yapınca çıkan sitelerden birinden sorgulayıp dışarıdan hangi IP görünüyorsunuz bakın. 

ikisi aynı olması lazım ancak örtüşmüyorsa NAT arkasına alınmış bir kullanıcısınız demektir, bunu özel durumunuzu bildirerek değiştirilmesini talep edin.
Hizmet Nosu ve modem MAC ID referansı isteyerek IP adresimi NAT arkasından çıkardılar. Bir de bonus gibi bir durum oluştu, yaklaşık 3 yıldır IP adresim değişmedi. Modemi kapatıp açsam da, uzun süre kullansam da aynı kaldı. Ücretsiz statik ip gibi oldu.  Smile

Yardımcı olacaklarını değerlendiriyorum

Merhaba,

Servis sağlayıcı ile görüştüm. Modem Wan ip ile whatismyip.com 'dakinin farklı iki ip adresi olduğunu izah ettim, en son Klon ip kullandıklarını kabul ettiler, sistemleri öyleymiş, ancak sabit ip alırsam düzelecekmiş, dinamik ip veremiyorlarmış ! 

Bu zamanda kimseye güven olmuyor! Etraf naylon servis sağlayıcı dolu...
MErhaba
Pc den, hem wan hem lan girebiliyor fakat GSM den lan da bağlanıp, wandan bağlanamıyorsanız modemdeki port ayarlarında sorun var diye düşnüüyorum. Eğer IP de olsa PC ile WAN dan bağlanamadınız.. PC ve GSM Portları farklı ise modem de GSM içn ayrı port açmalısınız.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(03-10-2018, Saat: 13:54)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: MErhaba
Pc den, hem wan hem lan girebiliyor fakat GSM den lan da bağlanıp, wandan bağlanamıyorsanız modemdeki port ayarlarında sorun var diye düşnüüyorum. Eğer IP de olsa PC ile WAN dan bağlanamadınız.. PC ve GSM Portları farklı ise modem de GSM içn ayrı port açmalısınız.

Merhaba,

Pc ve Gsm portundan kastınız nedir?
Daha önce unigui ile bir yazılım geliştirmeniz oldu mu?
Şöyle ifade edeyim.. FB portu 3050-3051 dir fakat Datasnap üzerinden FB ye bağlanmak için 211 portunu kullanırız standart olarak..

Sanırım unigui de de böyle birşey vardı.. yani GSM (Mobil) portu farklıydı diye hatırlıyorum
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Unigui Mobile Desktop bydelphi 1 54 8 saat önce
Son Yorum: m_ekici
  unigui formlarını ayrı dosya da tutmak mdagli2003 0 257 13-02-2024, Saat: 15:50
Son Yorum: mdagli2003
  UniGUI'ye Genel Bakış vkamadan 67 80.677 13-02-2024, Saat: 14:06
Son Yorum: mdagli2003
  unigui mobile geolocation bydelphi 1 257 19-01-2024, Saat: 17:18
Son Yorum: delphi.developer
  Unigui ile E-imza bydelphi 5 781 21-10-2023, Saat: 16:50
Son Yorum: bydelphi

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi