Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
salt okunur fonksiyon sorunu
Merhaba arkadaşlar

Bir projede openprocess fonksiyonunu kullanmam gerekti fakat şöyle bir sorunum var. Kodu ne zaman derlemek istesem altta paylaştığım gibi bir hata veriyor. Nette araştırmama göre salt okunur fonksiyon olarak görünüyor ve bir Thandle tipindeki değere aktaramıyorum. Bu kodu delphi 7 zamanında kullanıyordum ve bir sorun olmuyordu şuan delphi 10.1 berlin upt 2 kullanıyorum ve böyle bir hata alıyorum. Bu sorunu nasıl çözerim üstatların yardımınız bekliyorum. Teşekkürker şimdiden.

j6ZvoJ.jpg

nln5Bg.jpg
Form özelliği olan handle'a atama yapılamaz bu delphi 7 de dahi olsa böyledir. Kurduğunuz yapıyı aynen taşımanız gerekmektedir. Muhtemelen var bloğunda tanımlanması gereken (handle isimli) bir değişken bu ama siz bunu tanımlamamışsınız sanırırm (eski projede global tanımlı ise işler sanırım biraz karışmış olabilir) . Ayrıca aradığınız tam çözüm için verdiğiniz bilgiler çok kısıtlı ve yetersiz!
Sorun handle kelimesini değişken adı olarak kullanmanız olmalı. 

Bunun adını xHandle, BenimHandle, BulunanHandle gibisinden isim ile değiştirerek çözebilirsiniz.

@sabanakman'ın belirttiği gibi, Handle kelimesini çıplak kullanmak istendiğinde var tanımı yapmayı bırakın sistem içinde bulunduğu procedure/fonksiyon/with bloğuna göre Application, Form veya with ile nitelenen control handle' i sanacaktır. Bunlar da sistem tatafından verildiği işin ReadOnly durumundadır.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Çok teşekkürler değerli cevaplarınız için sorun çözülmüştür.  Değer ismini gözden kaçırmışım.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi Yeni Sürümlerde Fonksiyon Tanımlama Hayati 4 161 30-09-2019, Saat: 10:05
Son Yorum: Fesih ARSLAN
  cxgrid String alan sorunu HuseyinF 7 227 25-09-2019, Saat: 16:54
Son Yorum: HuseyinF
  SetLength sorunu seci20 2 148 13-09-2019, Saat: 13:50
Son Yorum: seci20
  Writefile yazılan byte sorunu seci20 2 206 04-09-2019, Saat: 20:29
Son Yorum: seci20
  Fastreport barcod yazdirma sorunu TheEAK 8 657 30-07-2019, Saat: 17:09
Son Yorum: TheEAK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi