Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
JSON Bilgi Talebi, RAD 10 Seattle Yeni JSON Özellikleri Hakkında
Merhabalar. 
Uzun süredir delphi ile uğraşmıyordum. fakat bir arkadaşın talebi üzerine uğraşmam gerekiyor. 
Aşağıdaki JSON formatında elimde 60 megabaytlık  json dosya var. dosyaların array değerlerini aldırabiliyorum. alttaki adi soyadı değerlerini  okumama da gerek yok. Fakat array değerlerini aldırırken delphinin eski fameworkunu kullanıyorum. programı nosql yaptım.
Forumda arama yaptım fakat yeniframework e ilişkin bilgi bulamadım. 

Eski ve yeni json frameworklere ilişkin  bilgi linkleri
1- Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
2- Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Araştırmalarım neticesinde yeni frameworklerin daha hızlı ve kullanışlı olduğunu okudum. 
Yeni frameworklere ilişkin örnek çalışma:
1- Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
2-https://plus.google.com/109731372848558250187/posts/3X2MSZFDrPS
3- Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

Yardımlarınızı beklediğim konu. 
aşağıdaki formatta  json dosyasının sadece array değerlerini yeni yöntemlerle okuyarak bir listeye eklemek istiyorum. (altta bulunan adı soyadı değerlerini okumama gerek yok). 

bu hususta bana yardımcı olabilir misiniz? 

{

"825967fee28288bd590c80a6595f1812": [                //array
    {
      "adi": "ugur",
      "soyadi": "soylu"
    }
  ],
  "f7f50726c51fad350f9093c450ce8773": [
     {
      "adi": "hasan",
    }
  ],
  "6c8c79307ab63b8168858ebaa2c06b79": [
    {
      "adi": "onur",
    }
  ]
}
Merhaba,
JSON yapısı çok da karmaşık görünmüyor.
Vermiş olduğunuz linklerde örnekler var. Bu örneklerden yola çıkarak yapabilirsiniz.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
Burada ilk mesajda verilen makaleler , bu jsonu pars edebilmek için fazlasıyla yeterli.

Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(13-10-2018, Saat: 16:55)yhackup Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Burada ilk mesajda verilen makaleler , bu jsonu pars edebilmek için fazlasıyla yeterli.

belirtiğiniz konuları incelemiştim. bu yöntemler ile alıyorum. Teşekkürler hocam. Yeni framework ile almaya çalışacam.
(13-10-2018, Saat: 14:37)Fesih ARSLAN Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Merhaba,
JSON yapısı çok da karmaşık görünmüyor.
Vermiş olduğunuz linklerde örnekler var. Bu örneklerden yola çıkarak yapabilirsiniz.

Hocam dediğiniz şekilde araştırdım. yeni frameworkler cok daha hızlı.  array tarama işlemim 3 kat daha hızlandı.  Performans açısından mükemmel oldu.
diğer arkadaşlara da yardımcı olması için kodları ve açıklamaları aşağı ekledim.
Teşekkürler.

procedure TForm1.Button17Click(Sender: TObject);
var
 LIterator: TJSONIterator;
 LJsonTextReader: TJsonTextReader;
 streamreader: TStreamReader;
begin
streamreader := TStreamReader.Create('C:\sa.json', TEncoding.Default);  //TEncoding.UTF8 yapınca türkçe karakterleri alıgılamadığı için default yaptım
LJsonTextReader := TJsonTextReader.Create(streamreader);
LIterator := TJSONIterator.Create(LJsonTextReader);
  while LIterator.Next do
  Memo2.Lines.Add(LIterator.Key);
//böylelikle direk array değerleri memory e aktakrdım. 
end;

sa.json dosyası
{

"825967fee28288bd590c80a6595f1812": [                //array
   {
     "adi": "ugur",
   }
 ],
"f7f50726c51fad350f9093c450ce8773": [
    {
     "adi": "hasan",
   }
 ],
"6c8c79307ab63b8168858ebaa2c06b79": [
   {
     "adi": "onur",
   }
 ]
}

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Personel Yıllık İzin Hakediş Hesaplama Hakkında bkantur 2 126 04-10-2019, Saat: 18:15
Son Yorum: uparlayan
  Delphi Yeni Sürümlerde Fonksiyon Tanımlama Hayati 4 162 30-09-2019, Saat: 10:05
Son Yorum: Fesih ARSLAN
  Moduler Programlama Hakkinda TheEAK 4 240 18-09-2019, Saat: 10:43
Son Yorum: TheEAK
Thumbs Up Json Parse AV Hatası yhackup 0 100 02-09-2019, Saat: 13:27
Son Yorum: yhackup
  XML Json dosyaları ile Çalışma masteryoda 9 1.865 02-08-2019, Saat: 11:20
Son Yorum: TheEAK

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi