Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Application Terminate Olayını Nasıl Yakalarım?
(18-10-2018, Saat: 08:56)3ddark Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Verdiğiniz linkteki uygulama örneğini test ettim. Çok güzel sorunsuz çalışıyor. Başka kritik uygulamalarda kullanılabilir.

Fakat bu şekilde ki kullanım benim yapacağım işlem ve programı kullanan son kullanıcı topluluğuna pek hitap etmediği için şu anki sorunum için bu şekildeki bir çözüm kullanmayacağım.

Olayın çıkış noktası da yeni bir font var. Bu fontun özelliği %20 toner tasarrufu sağlıyormuş. Bunu yazıcı formlarında kullanabilir miyiz? şeklinde bir sorun ile başladı. Bütün kullanıcıların bilgisayarında bu font mevcut değil ve her kullanıcının bilgisayarına fontu tek tek eklemek mantıklı olmadığı için bu şekilde kullanmak istedim.

Sonuçta bizim yaptığımız uygulamalar son kullanıcıya hitap etmeli. Benim son kullanıcı topluluğum biraz GARİP bir topluluk  Confused

Asıl sorunum 
  ResStream := TResourceStream.Create(HInstance, pResourceName, 'FONT_TTF');
  try
    ResStream.SavetoFile(pResourceName + '.ttf');
  finally
    ResStream.Free;
  end;

AddFontResource('font_dosya_adi.ttf');
  SendMessage(Application.Handle, WM_FONTCHANGE, 0, 0);
ile font ekleyip yazıcı formlarında bu fontu kullanacaktım ve işim bittiğinde ise 
if RemoveFontResource(PAnsiChar(FontName + '.ttf')) then
 begin
   SendMessage(Application.Handle, WM_FONTCHANGE, 0, 0) ;
   DeleteFile(PAnsiChar(FontName + '.ttf'));
 end;
ile fontu iptal edip uygulama dizininde geçici olarak oluşturduğum font dosyasını silecektim. Bu işlemi de uygulama ana formu açılırken fontu oluşturup ekledikten sonra uygulama ana formu kapatılırken(Destroy olayında) fontu kaldırıp dosyayı silecektim.

RemoveFontResource yapmadığım zaman bu oluşturduğum font dosyasını silemiyorum. Bu dosya kullanılıyor diyor. Windows tarafından kullanılıyor. Bilgisayarı yeniden başlatınca dosyaya müdahale edebiliyorum. 

Bu sorunu aşmak için başka yol izleyebilirim. Örneğin bu işlemleri her yazdırma işleminden önce ve sonra yapabilirim veya 
AddFontResource
//yerine 
AddFontMemResourceEx
bu şekilde kullanabilirim.

Font dosyasının uygulama dizininde sürekli olarak bulunmasının ne sakıncası var?
There's no place like 127.0.0.1
(18-10-2018, Saat: 09:29)SimaWB Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18-10-2018, Saat: 08:56)3ddark Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Verdiğiniz linkteki uygulama örneğini test ettim. Çok güzel sorunsuz çalışıyor. Başka kritik uygulamalarda kullanılabilir.

Fakat bu şekilde ki kullanım benim yapacağım işlem ve programı kullanan son kullanıcı topluluğuna pek hitap etmediği için şu anki sorunum için bu şekildeki bir çözüm kullanmayacağım.

Olayın çıkış noktası da yeni bir font var. Bu fontun özelliği %20 toner tasarrufu sağlıyormuş. Bunu yazıcı formlarında kullanabilir miyiz? şeklinde bir sorun ile başladı. Bütün kullanıcıların bilgisayarında bu font mevcut değil ve her kullanıcının bilgisayarına fontu tek tek eklemek mantıklı olmadığı için bu şekilde kullanmak istedim.

Sonuçta bizim yaptığımız uygulamalar son kullanıcıya hitap etmeli. Benim son kullanıcı topluluğum biraz GARİP bir topluluk  Confused

Asıl sorunum 
  try
  finally
    ResStream.Free;
  end;

ile font ekleyip yazıcı formlarında bu fontu kullanacaktım ve işim bittiğinde ise 
 begin
 end;
ile fontu iptal edip uygulama dizininde geçici olarak oluşturduğum font dosyasını silecektim. Bu işlemi de uygulama ana formu açılırken fontu oluşturup ekledikten sonra uygulama ana formu kapatılırken(Destroy olayında) fontu kaldırıp dosyayı silecektim.

RemoveFontResource yapmadığım zaman bu oluşturduğum font dosyasını silemiyorum. Bu dosya kullanılıyor diyor. Windows tarafından kullanılıyor. Bilgisayarı yeniden başlatınca dosyaya müdahale edebiliyorum. 

Bu sorunu aşmak için başka yol izleyebilirim. Örneğin bu işlemleri her yazdırma işleminden önce ve sonra yapabilirim veya 
AddFontResource
//yerine 
AddFontMemResourceEx

Font dosyasının uygulama dizininde sürekli olarak bulunmasının ne sakıncası var?

Sakınca yok doğru çözüm dizinde olması tabi ki. Fakat programın dağıtıldığı çok kullanıcı var. Buna ek olarak bu istek ilerde kullanılmayabilir. Her kullanıcıya bu fontu dağıtmak gerekli. 

Bunu şu şekilde çözdüm. Zaten Resource içindeki font dosyasını yoksa bir kere çıkarıyorum. Bu dosya çıkarıldıktan sonra tekrar silme işlemini yapmıyorum. Bu şekilde zaten bütün kullanıcıların dizinlerinde dosya mevcut olmuş olacak. Hatayı silme esnasında alıyordum. Dosya uygulamanın dizininde kalsın hiç bir zararı yok.
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
Font dosyasını resource kısmına gömüp memory stream olarak kullanabilirsin. Dosya olmak zorunda değil.

Ben bir DLL dosyasını bu şekilde exe içine gömüp sessiz sedasız kullanmıştım.

Asıl sorunum 
  try
  finally
    ResStream.Free;
  end;

begin
 end;

AddFontResource
//yerine 
AddFontMemResourceEx

Üstad, arzu ettiğiniz şeyin çok kolay bir yolu var. Uygulamanız prematüre bir şekilde sonlandığında arzu ettiğiniz RemoveFontResource çağrımını yapamadığınız için, dosya kullanımda gibi görünüyor. Sizin uygulamanız yeniden başladığında; AddFontResource çağrımında bulunmadan önce aşağıdaki gibi bir çağrımda bulunacaksınız:

while RemoveFontResource('C:\temp\sil2\Test.ttf') do ;

TFile.Delete('C:\temp\sil2\Test.ttf');

Göreceksiniz, dosyayı silebileceksiniz.
Mal sahibi, mülk sahibi
Hani bunun ilk sahibi ?
Mal da yalan mülk de yalan
Var biraz da sen oyalan...
@3ddark benzer bir sorunu ben zamanında dosya adını rename edip sonra rename edilen isimle siliyordum.
Biraz garip gelebilir fakat windows dosya kullanımda iken silmenize izin vermiyor fakat rename izni veriyor.
Ben sorunu bu şekilde aşmıştım. belki sizinde işinizi görebilir.
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
(18-10-2018, Saat: 10:04)ssahinoglu Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Font dosyasını resource kısmına gömüp memory stream olarak kullanabilirsin. Dosya olmak zorunda değil.

Ben bir DLL dosyasını bu şekilde exe içine gömüp sessiz sedasız kullanmıştım.

Bunu düşündüm aklıma geldi fakat yapmadım. Teşekkürler. +

(18-10-2018, Saat: 10:06)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı:

Asıl sorunum 
  try
  finally
    ResStream.Free;
  end;

begin
 end;

AddFontResource
//yerine 
AddFontMemResourceEx

Üstad, arzu ettiğiniz şeyin çok kolay bir yolu var. Uygulamanız prematüre bir şekilde sonlandığında arzu ettiğiniz RemoveFontResource çağrımını yapamadığınız için, dosya kullanımda gibi görünüyor. Sizin uygulamanız yeniden başladığında; AddFontResource çağrımında bulunmadan önce aşağıdaki gibi bir çağrımda bulunacaksınız:

while RemoveFontResource('C:\temp\sil2\Test.ttf') do ;

TFile.Delete('C:\temp\sil2\Test.ttf');

Göreceksiniz, dosyayı silebileceksiniz.

Teşekkürler bende aynen o şekilde yaptım. Program hatalı kapansa dahi bir sonraki açılışta ve normal kapanma durumunda dosyayı silmeye izin veriyor. Fakat kodun en son durumuna dosyayı olduğu gibi bırakma kararı aldım. Dosyayı silme işlemini yapmıyorum fakat Windows kullanımından
RemoveFontResource
ile alıyorum.+

(18-10-2018, Saat: 10:08)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @3ddark  benzer bir sorunu ben zamanında dosya adını rename edip sonra rename edilen isimle siliyordum.
Biraz garip gelebilir fakat windows dosya kullanımda iken silmenize izin vermiyor fakat rename izni veriyor.

İlginç bir bilgi bunu deneyeceğim. Ama mantıklı değil kullanılan dosya sonuçta rename işlemine de izin vermemeli. +
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
(18-10-2018, Saat: 10:10)adelphiforumz Adlı Kullanıcıdan Alıntı: [quote pid='21271' dateline='1539846498']
@3ddark  benzer bir sorunu ben zamanında dosya adını rename edip sonra rename edilen isimle siliyordum.

İlginç bir bilgi bunu deneyeceğim. Ama mantıklı değil kullanılan dosya sonuçta rename işlemine de izin vermemeli. +
[/quote]

Özellikle ben bu yöntemi excel dosyalarında veri okuma sırasında program illegal kapanınca sonrasında dosyayı açık zannediyor.
bende böyle bir yöntemle aşıyorum. sizin işinizede yarar umarım.

ayrıca başka bir projemde dll dosyasını resource içinde alıp disk üzerine oluşturuyorum. (@ssahinoglu 'nun dediği yöntemi dll'i resource üzerinden yükleyememiştim.)
Sonra dinamik şekilde dll'i load ediyorum.
Hemen arkasından dll'i rename edip siliyorum.
dll hafızaya yüklendiğinden dolayı program illegal kapansa bile o dll ortalıkta bulunmuyor
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
(18-10-2018, Saat: 09:16)3ddark Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(18-10-2018, Saat: 09:06)Tuğrul HELVACI Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Yeterli katılım ve ilgi olmadığı için devam etmemiştim. Bu durum değişmiş midir acaba Undecided

Diğer Challange'ları yaptığınız zamanı hatırlıyorum. Kendi adıma konuşuyorum kimi Challange için bilgim yetersiz/daha önce hiç ilgilenmediğim konu olduğu için ve/veya iş yoğunluğunun çok ve zamanımın yeterli olmadığı için yorum adına katkı yapmasam da zaman buldukça takip ediyordum.

Genelde açtığınız Challange'lar internette arayıp nadiren bulunacak veya hiç bulunamayacak kadar değerli konular oluyordu.

Kesinlikle,

Yani iş güç ev derken çok zaman ayıramazsakda çok faydalı olduğu kesin.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Uygulamaya responsive görünüm nasıl kazandırabilriz ? delphicim 0 200 04-01-2024, Saat: 15:24
Son Yorum: delphicim
  Delphi 7 ye göre MB Döviz kurları nasıl alırız maydin60 7 962 31-12-2023, Saat: 02:18
Son Yorum: maydin60
  ReadProcessMemory ile veri okuma nasıl yapılır eraendless 2 412 07-09-2023, Saat: 00:35
Son Yorum: veteran
  ARRAYi nasıl for'la dönerim. PREDATOR 16 9.874 26-08-2023, Saat: 14:33
Son Yorum: veteran
  Yandex Disk üzerinden TIdWebDAV ile nasıl dosya alabilirim adelphiforumz 2 841 17-03-2023, Saat: 16:53
Son Yorum: adelphiforumz

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi