Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 2 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gerçek iPhone da uygulamayı çalıştırma
Arkadaşlar Kolay Gelsin.
Yaptığım uygulamayı Android de çalıştırıyorum sıkıntı yok ama gerçek iPhone da çalıştırmak ve Apple Store de yayınlamak istiyorum.  Yaptıklarım şu şekilde.

1-Delphi XE7 Kullanıyorum.
2-iPhone telefonum 6s - Son sürüm güncel.(10)
3-Apple Developer Üyeliğim var.
4-VmWare Sanalda Mac kurdum. (OS X El Captain 10.11.6)
4.1-Sanal Mac'e PAServer kurdum.
4.2-XCode nin son sürümü kurdum.
4.3-Telefonu bağlıyorum görüyor.
4.4-Telefonumun IDsini Apple Developer kısmında kaydettim.
4.5-Apple Developer kısmından sertifikaları yaratıp Mac'e tanımladım.
5-Delphi XE7 yi açtığımda Sağ taraftaki menüde iPhone sekmesinin altında iPhone mi görüyor ve SDKlarını otomatik indiriyor.
Buraya kadar sıkıntı yok. Uygulamam Simulator de de çalışıyor. ama gel gelelim elimdeki telefonda çalıştırıp apple store ye atamadım.  Çok farklı hatalar aldım. En son aldığım aşağıdaki gibi.

Y4yWWD.png

Ne yapmam lazım? Nerde hata yapıyorum? Gerçek iPhone çalıştırmadan AppleStore ye atabilirmiyim? Aklımda değişik sorular Smile  Yardımcı Olabilir misiniz?
Bildiğim kadarıyla artık app stora 32 bit uygulama atılamıyor. XE7 versiyonunda 64 bit IOS uygulama seçeneği var mıydı emin değilim ama her halukarda mobil için son sürümü kullanmanızı tavsiye ederim.
Merhaba,

(10-10-2016, Saat: 15:40)edo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Bildiğim kadarıyla artık app stora 32 bit uygulama atılamıyor. XE7 versiyonunda 64 bit IOS uygulama seçeneği var mıydı emin değilim ama her halukarda mobil için son sürümü kullanmanızı tavsiye ederim.

Haklısınız, Delphi XE8 versiyonu ile birlikte;  iOS 64 Bit uygulama geliştirme (DCCIOSARM64 compiler) desteği verildi.
Kullanılan iOS Cihaz 32 bit ise derleme işleminde herhangi bir sorun yaşamazsınız. (Apple Storda yayınlanamaz) Fakat IPhone 6s cihaz kullandığınızdan ve bu cihazın da 64 bit olmasından dolayı @edo'nun da belirttiği gibi Delphi versiyonunuz 64 bit'i desteklemediğinden, derleme de yapamazsınız.

Yukarıdaki adımlara ilaveten; (64 bit iOS için)
  • Sertifikanızın iOS Geliştirici Sertifikası (iOS development certificate) olması,
  • Delphi Proje ayarlarında, versiyon sekmesinde (Project > Options > Version Info) CFBundleIdentifier alanında varsayılan proje adının değiştirilmesi,
  • Yine proje ayarlarında iOS Cihaz Provizyon Profilininin tanımlanması (Project > Options > Provisioning) gerekmektedir.
Ben ilk önce, W7 x86 kurulu pc de Delphi XE7 hemde vmware de mac kurup denedim olmadı.
Daha sonra W10 x64 kurulu bir pcye Delphi XE7 ve sanal mac kurup denedim, en son işte o hatayı verdi. 
Fesih Arslan hocam, dediğiniz şeyleri de yaptım. Yine olmadı. Denemediğim şey kalmadı Smile

Dediğiniz gibi ozaman Xe8 de deneyeyim birde. 

Sizler ios 'a hiç uygulama geliştirdiniz mi?
Merhaba,
Hatanın VmWare ile ilgili olmadığını belirtmek isterim. Bu uygulama, yalnızca işletim sisteminin uyumluluğunu kontrol ederek kurulumunu ve sanallaştırılmasını sağlamaktadır. 
Söylemiş olduğum son 3 madde tamamen iOS 64 bit derlemeye yöneliktir. 
Asıl sorununuzun Delphi sürümü ile ilgili olduğu ve bu durumun üst sürümlerle çözülebileceğini zaten belirtmiştik.
Naçizhane tavsiyem @edo'nun da belirttiği gibi son sürümleri kullanmanızda fayda vardır. Çünkü yeni bir sürümde, hatta Update'te bile bir çok bug çözülüyor. 
Bazen de Embarcadero'ya iletilen bir sorun, sonraki sürümde de çözülmemiş olabiliyor.
Anladım hocam. Tamamdır. Xe8 de deneyip sonucu yazacağım.. Teşekkürler Yardımlarınız için. @edo @Fesih ARSLAN
(10-10-2016, Saat: 16:49)DeveloperXE7 Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Anladım hocam. Tamamdır. Xe8 de deneyip sonucu yazacağım.. Teşekkürler Yardımlarınız için. @edo  @Fesih ARSLAN

Açmış olduğunuz konuya hızlı geri dönüş yaparak sıcak kalmasını sağladığınızdan dolayı teşekkür ederim. 
Bu işi sıcağı sıcağına test eden bir geliştirici olarak, uygun bir zamanda, yaptığınız işlem adımlarını içeren bir makaleyi de bizimle paylaşırsanız, memnun olurum. 
Yeni bir teknoloji, yeni bir platform (Delphi için) ve merak uyandıran bir konu olduğundan ilgi göreceğini ve bir çok üyemize klavuzluk edeceğini düşünüyorum. 
Ne dersin?  Rolleyes
Tabiki hocam. Seve seve. Xe8 de deneyeceğim dediğiniz gibi. Olumlu olumsuz geri dönüş yapacağım.
Eğer sıkıntı sürümden kaynaklıysa sorun kalmayacak ve makaleyi en kısa zamanda yapıp yine burada yayınlayacağım Smile
RAD Studio 10.1 Berlin Update 1 ile iOS 10, MacOS Sierra ve Android Nougat sürümlerine destek eklendi. Yani yeni sürümler yeni sürümleri kullandırmayı gerektiriyor. Buna dikkat edin.
Merhabalar, XE8 kurup denedim, Yine ayarlarda bir sıkıntı yok. SDKları otomatik indiriyor iPhone yi görüyor ama çalıştırdığımda şu hatayı alıyorumsürekli: file not found: /usr/lib/libiconv.dylib)
Şimdi birde Rad Studio Berlin 10.1 kurup onda deneyeceğim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Geliştirici hesabı olmayan bir telefonda iPhone uygulamasını çalıştırmak mümkün müdür gbg 7 1.803 28-08-2023, Saat: 09:44
Son Yorum: yhackup
  Google Play Çalıştırma barissagir 2 883 22-08-2022, Saat: 19:47
Son Yorum: mcuyan
  kodla apk çalıştırma barissagir 7 1.958 27-05-2022, Saat: 15:16
Son Yorum: codder71
  [Çözüldü] FMX Servis Kalıcı Olarak Çalıştırma Halil Han BADEM 7 5.100 12-01-2022, Saat: 15:48
Son Yorum: CesuR
  FMX Arka Planda Program Çalıştırma siyamali 2 829 10-11-2021, Saat: 16:01
Son Yorum: siyamali

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi