Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tablo İsimlendirme
Merhaba,

Veri tabanında oluşturduğunuz tabloları isimlendirirken tablonun hangi amaca yönelik olduğuna dair bir ön isim (prefix) ekliyor musunuz? 

Örneğin:

Tanım tabloları için "DEF" eklenmesi:
DEF_CUSTOMER

İşlem Tabloları için "SYS" eklenmesi
SYS_CUSTOMER

gibi. Yada farklı yaklaşımlarınız varsa paylaşırsanız sevinirim.
Benim kullandığım yöntemim
Musteri, MusteriDetay, MusteriOzet, MusteriAnaliz, ...
Stok, StokDetay, StokAdet, ...
Böylece o iş için tüm tablolar ardışık olarak gözümün önünde oluyor

Procedurler için PrcStok....XXX
Function Table FntStok...XXX
Funtion Scalar FnsStok....XXX
View VwStok...
Triger TrgStok....XXX

XXX
Upd Update
Ins Insert
Del Delete
Pro Process birden çok iş yapılanlar
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
Aynı module ait tabloları genelde aynı ön ek ile başlatıyorum , liste tablolarını LST_ gibi bir ön ek , sistemle ilgili tabloları SYS_ gibi ön ekle başlatıyorum.
Merhaba, 

Sadece modül olarak isimlendirmek yetmeyebilir. Şöyle ki ilerde yaptığınız programa birileri veritabanından kendilerine ait tablolar ekleyebilir. Ya da siz başka bir programa entegrasyon için onların veritabanlarını kullanabilirsiniz. tablo sayısı artıkça hangisi benim tablom hangisi onların tablosu demeye başlarsınız. LOGO veritabanı açısından size güzel bir örnek olabilir.  Örnek vermek gerekirse LOGO tabloların kendi tabloları olduğunu belirtmek için LG ile başlatmış ,üç haneli firma numarası eklemiş , iki haneli dönem numarası eklemiş en sonuna ise tablonun kendi adını yazmış.  Yani LG_001_01_STLINE gibi.  İsimlendirme yaparken bu mantığı da dikkatle incelemenizi tavsiye ederim.
Genelde
Tablolara
TBLSTOK_ADI
TBL_CARI
... gibi kullanırım.

Procedureler de
SP_STOK_RAPORLARI
SP_ANALIZ

Fonksiyonlar
FN_STOKGETIR

Viewler
VW_LISTELER
Buraya bakmakta fayda var.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.

“Do. Or do not. There is no try.”
Merhaba SQL cümleleri yazarken, Delphi de Tablo isimlerini vs kolaylık olması için ;

Customer
CustomerD & CustomerIsl

şeklinde olsa daha iyi olabilir.
(03-04-2019, Saat: 19:55)FiRewaLL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Genelde
Tablolara
TBLSTOK_ADI
TBL_CARI
... gibi kullanırım.

Procedureler de  
SP_STOK_RAPORLARI
SP_ANALIZ

Fonksiyonlar
FN_STOKGETIR

Viewler
VW_LISTELER

Ön ek (prefix) yerine son ek (suffix) kullanmak bence daha makul ve pratik. Aksi takdirde sorgularınızda sürekli tbl..., tbl..., tbl... diye habire ön ek yazmak bir yerden sonra saç baş yoldurtabiliyor. Tablonun adının 3,4 harfini yazıp kod tamamlama kullanıyorsanız prefix işi insanı bir süre sonra kanser ediyor bence  Rolleyes
(05-04-2019, Saat: 14:13)edo Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(03-04-2019, Saat: 19:55)FiRewaLL Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Genelde
Tablolara
TBLSTOK_ADI
TBL_CARI
... gibi kullanırım.

Procedureler de  
SP_STOK_RAPORLARI
SP_ANALIZ

Fonksiyonlar
FN_STOKGETIR

Viewler
VW_LISTELER

Ön ek (prefix) yerine son ek (suffix) kullanmak bence daha makul ve pratik. Aksi takdirde sorgularınızda sürekli tbl..., tbl..., tbl... diye habire ön ek yazmak bir yerden sonra saç baş yoldurtabiliyor. Tablonun adının 3,4 harfini yazıp kod tamamlama kullanıyorsanız prefix işi insanı bir süre sonra kanser ediyor bence  Rolleyes

Merhaba,

Ben de tam tersini düşünüyorum :Smile Prefix kodu yazarken işleri çok kolaylaştırıyor. Özellikle kod tamamlama varsa. Ayrıca çalışma ortamının rezerv edilmiş sözcüklerini de kullanabiliyorsunuz. Örneğin tbUser gibi. Sadece prefix'e bakarak nesnenin tipini anlayabiliyorsunuz. Oysa suffix kullandığınız zaman ismin sonuna kadar okumanız gerekiyor. Bu durum sadece veri tabanı için değil, Delphi nesneleri için de geçerli. GirisBtn yerine btnGiris yazmak her açıdan çok daha mantıklı.

Ben kişisel olarak prefix kullanıyorum. Çalıştığım ortam izin verdiği sürece iki temel kuralım var:
1. Prefix daima küçük harfle başlıyor. (Bazı veri tabanları büyük harfi zorunlu tutuyor, o zaman yapacak bir şey yok). Prefix'de ilk hangi prefix'i seçtiysem bütün proje boyunca aynısını kullanıyorum. Örneğin tb seçtiysem daima tb, tbl seçtiysem daima tbl (tb seçiyorum :Big Grin
2. Mümkün olduğunca Pascal Case kullanıyorum. Bence okuması çok daha kolay oluyor.

Eğer çalıştığım ortam bu iki kurala izin veriyorsa isimlendirirken alt çizgi, tire gibi ek karakterler kullanmıyorum. Bu tür kararları verirken de şu iki duruma dikkat ediyorum:
1. En önemli madde okunabilirlik. Rahat okuyabilmeli ve nesnenin ne olduğunu anlayabilmeliyim.
2. Çalıştğım ortamın standartlarına mümkün olduğu kadar uymalıyım (Hala 1. madde daha önemli :Big Grin). Böylece projede çalışacak diğer ekip arkadaşlarım çok daha hızlı adapte olabiliyor.

İyi çalışmalar
Akınsoft 
Programlarında 
CARI
CARIHR 
STOK
STOKHR
FATURA
FATURAHR
şeklinde kullanıyor

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  read committed snapshot Tablo kilitleme Sorunu Emrah Karagöz 3 643 12-10-2018, Saat: 17:34
Son Yorum: Tuğrul HELVACI
  Tablo Birleştirmek Mericx 7 1.657 26-01-2017, Saat: 13:57
Son Yorum: Mericx

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi