Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İki tarih aralıklı grid component ? İş planı için
@forumcuali ben bu kısaltmaları çok anlamıyorum ama kullanıcı proje girecek. Diyecek ki a101 firmasına şunu üreteceğim gün gün stoğun ne olacağını ne zaman elindekilerin biteceğini görecek ve buna göre önlemini alacak. 

MRP: en basit anlatımı ile malzeme ihtiyaç planlama yani senin yapmaya çalıştığın şey diyebiliriz... müşteriden talep gelir---> stoklar kontrol edilir ---> eksik malzemeler ve tadarik zamanı ve de üretim zamanı fabrika kapasitesine ve doluluk durumuna göre talebin ne ara üretilip teslim edileceği hesaplanır...( teknik detaylardan kaçarak basitçe anlattım).

db:  Database ya da veritabanı... en basit anlatımla programımızda verilerimizi kaydettiğimiz dosyalama sistemi -tabi sadece kaydedilmiyor yönetiliyor aynı zamanda-
veritabanından bahsetmişken SQL dende az bahsetmek gerekir. buda kabaca veritabanı yönetim sisteminin programlama dili denilebilir.
En Çok kullanılan veritabanları arasında Microsoft Sql, MYsql, PostgreSql sayılabilir.
ÖRNEK :
Bir adres-telefon defteri yaptığımızı düşünelim;
Kullanıcı, ad,soyad, telefon ve adres bilgilerini girer. Biz bu girilen verileri VERİTABANINA kaydederiz. her girilen veri sıralı bir şekilde veritabanına kaydedilir. Kullanıcı bu verilerden herhangi birine ihtiyaç duyduğunda veritabanımızdan istenilen bilgileri sorgulama komutları (SQL)  ile süzüp  kullanıcıya gösterilir.

Gelelim size;
En basit hali ile bile sizin; proje adı,ürün adı, müşteri adı, üretilecek malzeme veya ürünün ne kadar zamanda üretildiği, başlama zamanı gibi verileri girip bunları bir veritabanında tutmak ve yukardaki bahsi geçen planer componentleri ile bağlantı kurup görsele aktarman gerek( bu benim gibi bir aceminin aklına gelen... ustalar daha detay çıkarabilir Smile)

Bu kadar usta arasında sürçü lisan ettiysem affola...
Takvim üzerinden makinelerin çalıştığı tarihleri belirleyin bence. Böylelikle hangi makine hangi tarihte çalışıyor veya çalışmıyor bilirsiniz. İş emri vermek için o tarihleri kullanırsınız. String ile yapmak size kolaylık yerine zorluk getirir özellikle raporlarda.
Açık kaynak kodlu yazılım olan TurboPower Visual PlanIt'i kullanabilirsiniz. Şu adresten indirebilirsiniz, https://sourceforge.net/projects/tpvplanit/
DevExpress Schedular kadar güzel ve kapsamlı olmasa da sizin işinizi görür kanısındayım. 
DevExpress'de olduğu gibi, birden fazla resource (iş istasyonu) için de çizelge düzenleyebiliyorsunuz. Pakette örnekler de var zaten. 

DevExpress'de bu bileşenler çok güzel tasarlanmış, Bileşenlerin çalışabilmesi için Dataset'e bağlayıp belirli özellikleri için bu DataSet'in Field'ları olarak tanımlıyorsunuz. Bunları düzgün yaparsanız kendisi herşeyi ayarlıyor zaten. Gannt çizimi olarak da izleyebiliyorsunuz.
Hocam bu olayı 2003 yılı gibi bir fabrikaya planlama modülü yazarken düşünmüştük. 15 Civarı CNC nin ay içinde hangi günlerde dolu olduğunu göstermek için grafik kullanmak istemiştik, aklımıza da aşağıda anlatacağım gibi bi çözüm gelmişti. Fakat uygulamaya geçemedik.

İnternette çeşitli grafikler var şu dolar kuru vs. gösteren, üzerinde gezinirken bir hint te tarih-saat ve doviz kuru yazıyo, aynı o mantık ile yapabilirsiniz.
Diyelim 400 piksel uzunluğunda, 300 piksel yüksekliğinde bir imaj çizdiniz, taban rengi beyaz, yana doğru her bir pikseliniz, bir saat aralığına denk geldiğini düşünün, mesela yana doğru ilk piksel 01.01.2018 00:00, 2. piksel 01.01.2018 01:00 ... gibi, alta doğru ilk 15 piksel 1. makina, 2. 15 piksel 3. makine .... vs.vs. gibi.

400 pikseliniz olsa 400/24 ortalama 16-17 günü gösterebilirsiniz. Mouse bunun üstünde gezerken hangi piksel de ise Veritabanından gidip o tarihlere yakın bir tarihte hangi makinanın ne iş yaptığını tarih-saati ile birlikte bir hint ile gösterebilirsiniz. Üstte misal her gün aralıklarına dikey şekilde tarihi yazabilirsiniz vs.vs. artık gerisi hayal gücünüze kalmış. Bu arada çalışılan pikselleri bir renk, tatillleri ayrı bir renk vs.vs. güzelde bir görünümü olur.

Fikir bizden, uygulaması size kalmış hocam.
Yorumlar için çok teşekkür ederim. Birşeyler ortaya çıksın paylaşırım.
Topluluk mopluluk yok :/

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Program üretimi için rehberlik ve işbirliği istiyorum. gbg 6 903 18-11-2023, Saat: 10:21
Son Yorum: gbg
  Delphi için uzak işi biliyor musunuz? gbg 18 5.353 27-12-2021, Saat: 13:21
Son Yorum: Jakarta2
  Yine mükemmel bir Component Paketi buldum: Trueconf mcuyan 5 3.434 16-05-2020, Saat: 09:03
Son Yorum: Ekvador
Thumbs Up HHBMail Component forumcuali 3 3.211 13-03-2019, Saat: 11:13
Son Yorum: odemir01
  Form üzerindeki component ti bulma cinarbil 4 4.235 25-01-2019, Saat: 16:45
Son Yorum: adelphiforumz

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi