Çok Yakında Yeni Bir Arayüzle karşınızdayız! http://yeni.delphican.com/

Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
e-fatura olusturma
Merhabalar,
Firmamızda kullanmak için e-fatura gönderim programı yazmak istiyorum. E-fatura konusuna çok yabancıyım. Herhangi bir entegrator ile anlaşsam bile sanırım ubl-tr xml dosyasını benim oluşturup ilgili api ye göndermem gerekiyor.
Elinizde xml oluşturma kod örneği var mı acaba?
Teşekkürler.
Merhaba,

E-Fatura altyapısı Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yönetilmekte, geliştirilmekte ve denetlenmektedir. Kanun koyucu ve standartları belirleyici yine Gelir İdaresi Başkanlığıdır.

E-Fatura sistemine dahil olmak isteyen kullanıcılar (firmalar) bir entegratör firma ile anlaşmalıdır. İlgili entegratör/entegratörler ile yapacağınız gizlilik sözleşmeleri ve anlaşmalar doğrultusunda sizinle çeşitli dokümantasyon ve api kod örnekleri atacaklardır. Doğrudan GİB Portal üzerinden kullanacağınız sistemde API anlamında nasıl bir destek verildiğini bilmiyorum.

Sistem ülkemizde UBL-TR 1.2 standartlarına göre çalışmaktadır. Mevcut yapılarla ilgili dokümantasyon ve tanımları efatura.gov.tr adresinden detaylıca inceleyebilirsiniz. XML üretmek için kendi kodlarınızı yazabilirsiniz veya entegratör firmaların web servisleri üzerinden bu süreci hızlandırabilirsiniz. UBL standartları her ne kadar dünya için yaygın olsa da, her ülke kendi muhasebe sistemi ve mali konularda alacağı kararlar doğrultusunda ve ihtiyaçları doğrultusunda değişikliğe gidebiliyor. Bizim kullandığımız UBL ise UBL-TR olarak geçmektedir.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
hocam bu konuda isterseniz bir entegratör firma ile bağlantıya geçirebilirim sizi..
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(28-11-2018, Saat: 10:49)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Merhaba,

E-Fatura altyapısı Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yönetilmekte, geliştirilmekte ve denetlenmektedir. Kanun koyucu ve standartları belirleyici yine Gelir İdaresi Başkanlığıdır.

E-Fatura sistemine dahil olmak isteyen kullanıcılar (firmalar) bir entegratör firma ile anlaşmalıdır. İlgili entegratör/entegratörler ile yapacağınız gizlilik sözleşmeleri ve anlaşmalar doğrultusunda sizinle çeşitli dokümantasyon ve api kod örnekleri atacaklardır. Doğrudan GİB Portal üzerinden kullanacağınız sistemde API anlamında nasıl bir destek verildiğini bilmiyorum.

Sistem ülkemizde UBL-TR 1.2 standartlarına göre çalışmaktadır. Mevcut yapılarla ilgili dokümantasyon ve tanımları efatura.gov.tr adresinden detaylıca inceleyebilirsiniz. XML üretmek için kendi kodlarınızı yazabilirsiniz veya entegratör firmaların web servisleri üzerinden bu süreci hızlandırabilirsiniz. UBL standartları her ne kadar dünya için yaygın olsa da, her ülke kendi muhasebe sistemi ve mali konularda alacağı kararlar doğrultusunda ve ihtiyaçları doğrultusunda değişikliğe gidebiliyor. Bizim kullandığımız UBL ise UBL-TR olarak geçmektedir.
Tesekkur ederim @Abdullah ILGAZ  Bey.

(28-11-2018, Saat: 11:33)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.hocam bu konuda isterseniz bir entegratör firma ile bağlantıya geçirebilirim sizi..

Memnun olurum. Hangi firmaydi ?
(28-11-2018, Saat: 12:45)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Tesekkur ederim @Abdullah ILGAZ  Bey.
Rica ederim. Dilerseniz iletişim bilgilerinizi benimle dm üzerinden paylaşın, çözüm ortağı statüsünde iş yaptığımız ve e-devlet uygulamalarına entegratör olan bir firmaya sizi yönlendireyim. @klavye
(28-11-2018, Saat: 12:58)Abdullah ILGAZ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(28-11-2018, Saat: 12:45)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Tesekkur ederim @Abdullah ILGAZ  Bey.
Rica ederim. Dilerseniz iletişim bilgilerinizi benimle dm üzerinden paylaşın, çözüm ortağı statüsünde iş yaptığımız ve e-devlet uygulamalarına entegratör olan bir firmaya sizi yönlendireyim.  @klavye

Tesekkur ederim. Mesaj attim
Ben Logo firmasını Entegratör olarak kullanıyorum. Her durumda da kendiniz bir XML dosya oluşturmalısınız. Bu dosya içeriği de
http://www.efatura.gov.tr/efaturamevzuat.html adresinde Kılavuzlar sekmesinde yer alan

linkleri altında olan dosyaları inceleyerek oluşturmalısınız.

Aslında LOGO entegratör ile çalışırken oluşturulan dosya devletin istediği normal UBL XML dosyasıdır. Sadece birkaç bilgi eksik. İmza kısmı vs.. eksik kalıyor. İmzalama işlemini de LOGO sunucuları yaparak gönderim işlemini yapıyor.

Özetle faturaya ait alıcı satıcı firma bilgileri, tutar, ürün bilgileri, adetler, ürün isimleri, kdv, iskonto ... her şey mevcut olarak oluşturuluyor.

Bu nedenle siz her durumda aşağıdaki bilgileri gözden geçirin bunlar hakkında bilginiz olsun.
PostgreSQL - Linux - Delphi, Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
(28-11-2018, Saat: 13:24)3ddark Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Ben Logo firmasını Entegratör olarak kullanıyorum. Her durumda da kendiniz bir XML dosya oluşturmalısınız. Bu dosya içeriği de
http://www.efatura.gov.tr/efaturamevzuat.html adresinde Kılavuzlar sekmesinde yer alan

Aslında LOGO entegratör ile çalışırken oluşturulan dosya devletin istediği normal UBL XML dosyasıdır. Sadece birkaç bilgi eksik. İmza kısmı vs.. eksik kalıyor. İmzalama işlemini de LOGO sunucuları yaparak gönderim işlemini yapıyor.

Özetle faturaya ait alıcı satıcı firma bilgileri, tutar, ürün bilgileri, adetler, ürün isimleri, kdv, iskonto ... her şey mevcut olarak oluşturuluyor.

Bu nedenle siz her durumda aşağıdaki bilgileri gözden geçirin bunlar hakkında bilginiz olsun.

Tesekkur ederim

(28-11-2018, Saat: 13:24)3ddark Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Ben Logo firmasını Entegratör olarak kullanıyorum. Her durumda da kendiniz bir XML dosya oluşturmalısınız. Bu dosya içeriği de

Paketin içerisindeki hazir xml dosyalarindan birisini doldurulmasi gerekenleri doldurup sonra bu dosyayi entegratorlerden birisinin fatura gonder benzeri apisine parametre gecersek sorunsuz gonderilmesi lazim anladigim kadariyla.
Selamlar
Yeni bir konu açmak yerine eski bir konu üzerinden devam etmek istedim.
Özel olarak yazılmış bir muhasebe programından verileri alarak E-Fatura, E-Irsaliye, E-Defter, E-Arşiv sistemlerine entegre etmek nasıl bir süreçtir.
Örnek olması açısından Bimsa firmasının dökümanlarını inceledim fakat bana çok karışık geldi.
Bimsa ile daha önceden böyle bir çalışma yapan oldumu ve bu süreçler nasıl ilerliyor
En basitinden öğrenmek istediğim bir E-Fatura kısmını Bimsa ya entegre etmeye kalksam yaklaşık ne kadar süre alacaktır. (Daha önceden bunu yapanlar varsa yaklaşık süreleri bilebilirler diye soruyorum.)
Teşekkürler
Bu dünyada kendine sakladığın bilgi ahirette işine yaramaz. 
Bu konuda benimde çalışmam gerekli, hali hazırda bulunan programdan çıktıları xml veya json alarak alıp online bir e-fatura, e-defter sistemine entegre etmek hakkında çalışma yapan varmıdır ?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi projelerinizde HTML Help (.chm) dosyası oluşturma Abdullah ILGAZ 4 1.282 30-09-2017, Saat: 00:48
Son Yorum: barutali

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi