Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
e-fatura olusturma
Merhaba,
REST API servisi sunan bir e-Belge servisinden almış olduğunuz test user'ı varsa; yeni bir konu başlığı altında adım adım devam edelim.
Bimsa kullanmadım fakat kendi kullandığım tecrübe edindiğim sistemi size izah edeyim. Öncelikle korkmanıza gerek yok. Çok zorlu bir süreç değil.
En zor aslında uğraştırıcı desek daha doğru kısmı sizin faturaya ait XML(UBL) dosyasını oluşturma süreciniz olacaktır.
Bunun haricinde zaten hizmet aldığınız firma size bir api hizmeti sunuyor siz buraya api doğrultusunda bilgilerinizi gönderiyorsunuz.

Benim çalıştığım firma SOAP hizmeti sunuyordu. Bende Delphi ile Import WSDL menüsünden servisi import ettim ve oluşan dosyayı projeye dahil edip.

Sonraki süreçte ise hizmet alınan firmanın API için gönderdiği dokümanlar üzerinden ilerledim.

UBL XML dosyasını oluştur ve bunu zip formatında sıkıştır.(Benim kullandığım sistem zip ile sıkıştırılmış şekilde dosya istiyordu)
Hash Kodu  (oluşan zip dosyasından oluşturulmuş md5)
Base64 Binary data (zip dosyasından oluşturulmuş bilgi)

Bu ve buna ilave birkaç basit bilgi ile birlikte başka bir fonksiyon ile gönderimi sağlıyorsunuz.
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
Dediklerinizi yapmada bir sorun yok @3ddark hocam, sorun şu ; Kendi yazılımımda muhasebe entegrasyonu yok, dolayısı ile alış ft. şu hesaba, satış ft. şu hesaba, tahsilat şu hesaba diye bi sistem de yok, e-defter bilgilerini gönderirken neye göre göndericez ? e-fatura felan zaten gönderip-alıp işleyip okuyabiliyoruz.
E-Defter dediğimiz şey muhasebe defter beyanı olduğu için bu bilgiler olmak zorunda.
Tek düzen muhasebe sistemine göre beyan veriliyor. Bu nedenle eksik bilgiler ile bu işlemi yapamazsınız.

Ben E-Defter beyanı da yapıyorum fakat benim programda genel muhasebe de tutulduğu için bu bilgiler mevcut durumda. Bu nedenle sorunuz bir şekilde gönderebiliyorum.

Ayrıca belirtmek isterim bu işlem için de mikro yazılımı kullanıyoruz.
Dış yazılım E-Defter Entegrasyonu denilen bir lisansları var. Bu sayede mevcut E-Defter içinde olması gereken bilgileri bize verdikleri text dosya Formatında rapor çıktısı alıp. Program ile okutuyoruz.
Böylece imza dır doğrulama testidir diğer işlemleri Mikro yazılım tarafı yapıyor. Doğrulama sonucunda mikro uygulaması tarafından sorunsuz defter xml oluşmuş oluyor.
PostgreSQL - Linux - Delphi, Poliüretan
Muhasebe entegrasyonunu yazptırcaklar yani zorla... neyse teşekkürler.
e-arşiv gönderme yapabildiniz mi Delphi ile ?
e-arsiv için çalışma yapmadım, e-fatura için de foriba ile delphi ve lazarus ta entegre yazmıştım fakat e-defter vs. girince işin içine bıraktım, şimdi ise e-arşiv zorunluluğu geldi. Kim ne yapacak firmaların hiçbir bilgisi yok herkes arayıp bişeyler soruyor şöyle basit bir e-arşiv entegrasyonu olsa çevremde en az 10 firma var alıcak, ben uğraşmıyorum, uğraşmıycam da bu gidişle, varsa yapan arkadaşlar iletişime geçebilir benimle
(22-11-2019, Saat: 12:40)esistem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: e-arsiv için çalışma yapmadım, e-fatura için de foriba ile delphi ve lazarus ta entegre yazmıştım fakat e-defter vs. girince işin içine bıraktım, şimdi ise e-arşiv zorunluluğu geldi. Kim ne yapacak firmaların hiçbir bilgisi yok herkes arayıp bişeyler soruyor şöyle basit bir e-arşiv entegrasyonu olsa çevremde en az 10 firma var alıcak, ben uğraşmıyorum, uğraşmıycam da bu gidişle, varsa yapan arkadaşlar iletişime geçebilir benimle

işin zor tarafı, her entegratör firmanın kendi yazdığı web servis var. WDSL import edildiğinde buna göre oluşuyor. Bu yüzden birisinin yaptığı çalışma yada örnek program başka bir entagratör ile farklı oluyor. işe yaramıyor..
en çok tercih edilen entegratör firmaları hangileri müşteri ve bizim açımızdan.
En iyi yazılım desteğini aldığınız entegratör en iyi olandır. Ben izibiz ile çalışıyorum. Memnunum.
http://www.izibiz.com.tr

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi projelerinizde HTML Help (.chm) dosyası oluşturma Abdullah ILGAZ 4 4.346 30-09-2017, Saat: 00:48
Son Yorum: barutali

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi