Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 3/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Form Kapatma olayında diğer kontrolleri atlatma
İyi günler.

Formda üzerinde bulunan edit veya benzeri onexit olayı olan componentlerde 

Form.close yapınca  onexit olayı çalışıyor.

Formu   X   kapatınca onexit olayı çalışmıyor.

Bunu çalıştırmayan atlatan olay veya komut nedir ?
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
Eğer onexit olayınca close u çalıştırıyosanız abort, exit yada halt ile sonlandırabilirsiniz..
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(19-12-2018, Saat: 17:43)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eğer onexit olayınca close u çalıştırıyosanız abort, exit yada halt ile sonlandırabilirsiniz..

Örneklemek için yazıyorum

formda edit1 componentinde  onexit olayı  Boş olamaz uyarısı versin

Edit1 componenti secili ve veri girmeden formdaki Kapat butonuna bastım.

Önce onexit olayı olayı oluştuğunda  edit1.text boş olamaz uyarısı geliyor. 

ama edit1 secili  formun X   basınca onexit olayı olmadan kapanıyor.

lütfen burada edit1  e odaklanmayın buna benzer birçok işlem için olayın nasıl çalıştığını anlamak
istiyorum.
"…De ki: "Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu? Şüphesiz, temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünürler" (Zümer Suresi, 9)
(20-12-2018, Saat: 12:08)cinarbil Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(19-12-2018, Saat: 17:43)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Eğer onexit olayınca close u çalıştırıyosanız abort, exit yada halt ile sonlandırabilirsiniz..

Örneklemek için yazıyorum

formda edit1 componentinde  onexit olayı  Boş olamaz uyarısı versin

Edit1 componenti secili ve veri girmeden formdaki Kapat butonuna bastım.

Önce onexit olayı olayı oluştuğunda  edit1.text boş olamaz uyarısı geliyor. 

ama edit1 secili  formun X   basınca onexit olayı olmadan kapanıyor.

lütfen burada edit1  e odaklanmayın buna benzer birçok işlem için olayın nasıl çalıştığını anlamak
istiyorum.

ben şöyle basit bişey yaptım. boş geçmesini istemediğim edit 'in tag özelliğini; eğer ekle butonuna bastımsa '2' yaptım. editin onexitinede eğer tag 2 ise 'boş geçme' diye mesaj verdim. ama eger  '0' sa demekki ekleme kaydetme olayı yok ozaman çıkışa basarsa edit1.tag:=0 olduğundan herhangi bir hata vermeden kapattım.
iş gördü...

çoklu durum için bunu global bir değişke ile yaptım. EditMode:char diye global bi değişken tanımladım. yukardaki gibi ekle yaptımsa  EditMode:='E' yaptım ve onexite eğer editMode:='E' ise boş geçemezsin değilse ..... şeklinde yaptım.

umarım işe yarar
Merhaba.

Bahsettiğiniz konuyla ilgili çeşitli senaryolar üretilebilir ama ben kendi kullandığım yöntemle ufak bir örnek hazırladım. İhtiyacınız doğrultusunda şekillendirebilirsiniz. 

Kolay gelsin.

Ek Dosyalar
.zip   formclose.zip (Dosya Boyutu: 211,28 KB / İndirme Sayısı: 9)
Bazen daha ileriye ulaşmak için bir kaç adım geri gitmek mecburidir. Çünkü en ileri sıçrayışlar iki adım geriden başlar.
(20-12-2018, Saat: 21:46)ihalilcoban Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba.

Bahsettiğiniz konuyla ilgili çeşitli senaryolar üretilebilir ama ben kendi kullandığım yöntemle ufak bir örnek hazırladım. İhtiyacınız doğrultusunda şekillendirebilirsiniz. 

Kolay gelsin.

yanlız senin programda kapat deyince boş geçemezsin diyor. istenilen boş bile olsa kapat deyince çıkması... diğer durumlarda boş geçemezsin diyecek
(20-12-2018, Saat: 21:52)forumcuali Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(20-12-2018, Saat: 21:46)ihalilcoban Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba.

Kolay gelsin.

yanlız senin programda kapat deyince boş geçemezsin diyor. istenilen boş bile olsa kapat deyince çıkması... diğer durumlarda boş geçemezsin diyecek

Cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Optik form kodlama baloglurecep 8 1.189 16-11-2023, Saat: 16:23
Son Yorum: COMMANDX
  DBGRID yeni sütun ekle veri gir diğer sütundaki veriyi değiştir stevenskat 8 751 08-09-2023, Saat: 22:47
Son Yorum: m_ekici
Sad Tabsheet içinde Form Create, Close olayları YILDIRIMBEY 0 220 24-08-2023, Saat: 17:26
Son Yorum: YILDIRIMBEY
  Runtime Form Oluşturmak ermanispir@gmail.com 5 1.077 02-08-2023, Saat: 09:31
Son Yorum: SimaWB
  Port kapatma sorunu. seci20 2 1.128 11-07-2023, Saat: 19:53
Son Yorum: enigma

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi