Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Color özelliği
Multi platformda bileşenlerin bazı özellikleri yok mu ben mi yanlış yapıyorum. Örneğin bir label , panel, text bileşenlerine arka plan rengi vermek istediğimde özelliklerinde color sekmesinin olmadığını gördüm. Peki arkaplan rengi nasıl vereceğiz ?
Ilk bende çok şaşırdım. Örneğin label rengi verememek çok garibime gitti sanırım alışkanlık. FMX labeli transparan bir nesne olarak sabitlemis. Örneğin rectangle nesnesine istediğiniz gibi renk verip label ile etiketlememiz isteniyor.
Evet ama bu çok kötü bir durum, bileşenlerde arka plan rengi en çok ihtiyaç olan şeylerden biri. Eğer gerçekten yoksa çok saçma olmuş..
Merhaba,
FMX mimarisinde görsel bileşenlere renk veya bir stil uygulamak, VCL'e göre daha kolay ve daha esnektir.  Özellikle TStyledControl sınıfından türeyen tüm görsel bileşenlere Style Designer aracılığıyla karma bileşenler (iç içe yerleştirilmiş birden fazla bileşenin tek bir bileşen gibi davranması) oluşturulabilir veya bir bileşenin tüm görsel elemanlarının renk ve biçimleri değiştirilebilir. Bu değişiklik bir stil olarak kaydedilebilir ve sonraki tüm aynı tip bileşenlere daha hızlı uygulanabilir.
Bu konuda daha detaylı bilgi edinmek için formda kısa bir araştırma yapmak yeterli olacaktı.
Firemonkey Label'a Arkaplan Rengi Vermek
Gösterim Stili label, panel vb nesnelerin renk seçenekleri
TTabControl'ün TTabItem elemanının arkaplan rengini değiştirme
Tüm Platformlar için Hızlı Uygulama Geliştirme Kitabı › Örnek Uygulamalar Örnek 10
Tüm Platformlar için Hızlı Uygulama Geliştirme Kitabı › Örnek Uygulamalar  Örnek 7
Teşekkürler
Dediğiniz gibi inceledim araştırdım. Gördüm ki kod ile renk değiştirmek vcl ye göre epey zahmetli.
Cümlenizde  vazgeçme sinyali gördüm, başkaları da peşin hükme kapılmasın diye kayıtsız kalamadım. 

VCL'de çözebildiğiniz ve/veya yazılım hazırladığınız hedef kitlenizin beğenisi/alışkanlığı -ki doğru analiz yaptığınızı varsayarak- dikkate aldığınızda size kolay gelen yol en konforlu olandır.

Şanslısınız, yeni sürüm Delphi kurma ihtiyacınızda sona gelmişsiniz. (pek bir ironik oldu)

Yenilikler zor diye kapısından dönmeyin, çok az zahmetle aşabilirsiniz. Yarın Android dünyasında hep böyle olacak. Bunu da hep göz önünde bulundurun.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif
Grafik ekranlarında dokular GPU üzerinden işleniyor. Renkler ve görüntü döşemeleri bu dokular üzerinden yapılıyor. Ve her doku için grafik kartının belleği kullanılıyor.

Yani her kullandığınız renk özelliği için grafik kartının belleğini işgal etmek yanlış olur. Böylelikle kullanacağınız kadar STİLL / DOKU vs tanımlarsınız ve bunları FİLL gibi özelliklere atarsınız.

Aslında alışınca pratik bir yöntem gibi geliyor.
(03-01-2019, Saat: 13:28)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Şanslısınız, yeni sürüm Delphi kurma ihtiyacınızda sona gelmişsiniz. (pek bir ironik oldu)
Bu biraz ağır oldu üstadım Big Grin Sadece alışagelmiş vlc ye göre kullanmanın daha zor olduğu fikrini paylaştım. Bu vazgeçtim veya yeni delphi sürümlerini kullanma hakkımın olmadığını düşündüren bir cümleyi hak ettiğimi düşünmüyorum. Lakin sizi kırmaktansa onuda yaparım. İlk kez bu deneyimi yaşayan birinin de ben burada söylesemde söylemesemde aynı kıyaslamayı yapıp, aynı fikri aklından geçireceği de bence şüphesiz. Yinede uyarınız için teşekkür ediyorum. ( Uyarınızın iyimser ve heveslendirmek için olduğunun farkındayım emeğinize sağlık)

SSahinoqlu, bu güzel bilgi için teşekkürler
Hak verilir mi alınır mı konusu da nereden çıktı yahu  Big Grin

Kardeşim benim, farkındayım iyi niyetle yazdığımı bildiğinin. 

Yürü be kim tutar seni babında bir yorum yazdım.  Wink ironinin amacı trigger (tetikleme) 

Uyarı demeyelin, gönüller bir olsun diyelim. Yolunuz açık yeni yılınız bol kazançlı olsun.  Idea
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  TTimer Invertal özelliği Altıner 3 625 29-05-2023, Saat: 10:39
Son Yorum: yhackup
  TLabel sroolbars özelliği. Kerembacioglu 12 7.088 30-11-2019, Saat: 13:21
Son Yorum: Kerembacioglu
  Color To String İşlemi ? Mr.Developer 13 8.253 28-08-2019, Saat: 12:05
Son Yorum: Mr.Developer
  fmx listview de vcl listview vsicon özelliği var mı? delhici 0 1.172 15-08-2019, Saat: 09:23
Son Yorum: delhici
  Sender color ahmetb 2 2.107 16-06-2019, Saat: 14:17
Son Yorum: ahmetb

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi