Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Okulda kullanılacak basit tcp uygulaması
Photo 
Değerli delphi dostları... Uzun bir aradan sonra tekrar kodlarla buluşmak, delphinin yeni son sürümü 10.3 ile tanışmak büyük keyif verdi. Yalnız uzun zaman ara verdiğim kodlar ve delphinin 7 versiyonundan sonra çoook değişen 10 versiyon arayüzü beni biraz zorluyor. Uzun yıllar önce bir dostumla birlikte yazdığım şuan okullarda kullanılan (kendi okulum da dahil ) ücretsiz zil programıma bazı özellikler eklemek üzere yola çıktım. amacım yeniden kodlamada kaybettiğim zamanı telafi etmek, unuttuklarımı hatırlamak.. yeni şeyler üretmek.... Gömülü sistemleri de kullanarak zil programımdaki zilleri uzaktan çaldıracağım ve amfi cihazını  zil saati gelmeden önce açıp zil çaldıktan sonra kapatacağım. Program bitti. Gömülü sistemde az bir pürüz kaldı o da halloluyor. Bir uzaktan kontrol için mobil uygulama kaldı. delphi 10.3 ü bunun için kullanacağım. App invertorde yaptım yalnız görsel olarak çok kötü oldu. App İnventorda bir tane webviever koyarak cihazın aldığı ip sontasına /kod yazıyorum hepsi bu. Buna ait ekran görüntüsü ektedir.      Delphiyi kullanarak basit bir tcp uygulama nasıl yapabilirim? kısaca kullanıcı adı ve şifresi ile giriş yapılıp bir IP adres girilecek alan olacak.  Önce bu alan kaydedilecek. Bağlan dendiğinde ilgili Ip adresine bağlanılacak. 7 tane on -off butonu olacak. Her buton ilgili IP adresine bir kod gönderecek. Giden koda göre seri port,program, devre işini yapacak. Amfiyi açıp kapatacak ilgili zili okul bahçesinden çaldıracak. Bunun için nasıl bir yol izlemeliyim? Bir tane basit WebBrowser1 bileşeni koyarak 2 buton atayıp editteki ip adresine veri gönderiyorum. Aynı app inventordaki gibi.  Gerek windows platformunda gerekse androidde butonlara bastığımda yapması gereken işlevi yapmıyor. Neyi eksik yapıyor olabilirim? Yanlış bileşen mi kullanıyorum acaba? 
procedure TForm1.A_acClick(Sender: TObject);
begin

WebBrowser1.Navigate(Edit1.Text+'/AMFI_AC');
 bilgi.Text:=Edit1.Text+'/AMFI_AC';

end;

procedure TForm1.a_kptClick(Sender: TObject);
begin
WebBrowser1.Navigate(Edit1.Text+'/AMFI_KPT');
 bilgi.Text:=Edit1.Text+'/AMFI_KPT';
end;

Bu işleve uygun yapılmış bir example var mı? Bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür eder saygılarımı sunarım.
Gömülü Sistemlerden Hiç Anlamam
Ama
amfi Cihaz ile iletişim Kuramıyor olabilirsiniz
WebBrowser1 yerine Kodunuzu Herhangi bir Tarayıcının adres çubuğuna yapıştırarak deneyin işleminiz gerçekleşiyor mu ?
eğer
WebBrowser1 Yerine Indy Bileşenlerinden

IdHTPP yi Kullanabilirsiniz
Örnek Kod

var
Geri_Donus : string;
begin
Geri_Donus := IdHTTP1.Get(ipadresiniz+'?degisken=parametre');
(31-12-2018, Saat: 16:18)theSinan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Gömülü Sistemlerden Hiç Anlamam
Ama
amfi Cihaz ile iletişim Kuramıyor olabilirsiniz
WebBrowser1 yerine Kodunuzu Herhangi bir Tarayıcının adres çubuğuna yapıştırarak deneyin işleminiz gerçekleşiyor mu ?
eğer
WebBrowser1 Yerine Indy Bileşenlerinden

IdHTPP yi Kullanabilirsiniz
Örnek Kod

var
begin
Geri_Donus := IdHTTP1.Get(ipadresiniz+'?degisken=parametre');
Merhabalar.. Explorer üzerinden kod gönderdiğimde ( adres satırına 192.168.0.10/ANFI_AC)  yazıp enterladığımda amfi açılıyor. Ancak delphi üzerinden gönderdiğimde olmuyor. Bir de gönderdiğiniz kodun işlevi nedir ve nasıl kullanacağım ? Teşekkür eder saygılar sunarım.

Sorun çözüldü konu kapandı arkadaşlar... Herkese teşekkürler...
Delphi 7 ile 10.3 arasında talep ettiğiniz çerçevede fark yok. 

Bir browser üzerinden yapabildiğinizi bildirdiğiniz işlemi Delphi form üzerindeki bir webbrowser ile denemiş olduğunuzu gördüm. Bu doğru bir yaklaşım. 

Burada Edit Kutusunda bulunan değere odaklanın. IP adresi midir, başında http mi https mi vardır gibisinden. 

Bir de navigate edilen adres bütününü BILGI edit kutusuna da yazdığınızı gördüm bu da iyi bir davranış, sorum bu text kutusuna düşen (görev yapmadığını bildirdiğiniz) satırı kopyalayıp Internet Explorer üzerinden deneyince iş yapıyor mu?
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Explorer Yazınca Açılıyorsa HTTP Protokolü olma ihtimali yüksek

var
begin
Geri_Donus := IdHTTP1.Get('http://192.168.0.10/ANFI_AC');
ShowMessage('Geri Dönen Bilgi : '+Geri_Donus);
end;

bu şekilde deneyebilir misiniz
(01-01-2019, Saat: 00:24)baloglurecep Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız......... Bir de gönderdiğiniz kodun işlevi nedir ve nasıl kullanacağım ? Teşekkür eder saygılar sunarım.

Sorun çözüldü konu kapandı arkadaşlar... Herkese teşekkürler...

Birde sorunu nasil cozdugunuzu paylassaydiniz forumun uzun yıllar faydali olmasına katkı saglayabilirdiniz.
En sevdigim konular Smile
Oncelikle nodemcu kartini onerrim o karti tcp olarak kullanacak delphidende ornegin
Http1.get("192.168.21/amfiac") nodemcudan amfi ac komutu var ise istedigin cimisi alacaksin
WebBrowser1.URL:=Edit1.Text+'/ANFI_AC';
WebBrowser1.Navigate;

şeklinde kullanarak çözüm ürettim. edit1 kısmına kullanıcı Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız. gibi ip adresini girecek. Hepsi bu .. Yalnız dikkatimi çeken kısım şu oldu. Butonlara bastıkça devrenin cevap verme zamanı arasında gecikme oluyor. Aynı işlev app inventorda yaptığımda ya da explerer üzerinden yaptığımda ise gecikme neredeyse olmuyor. Gecikme neden kaynaklanabilir?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DelphiCan Mobil Uygulaması Fesih ARSLAN 11 5.796 06-01-2019, Saat: 00:45
Son Yorum: SecondLife
  Test amaçlı android uygulaması çalışması h.k cinarbil 11 1.670 10-05-2018, Saat: 15:55
Son Yorum: engerex
  Sitenin Uygulaması quiet1day 5 1.396 09-11-2017, Saat: 17:29
Son Yorum: Fesih ARSLAN
Star FMX Uygulaması Google Play'e nasıl yüklenir? Abdullah ILGAZ 2 1.214 03-10-2017, Saat: 11:55
Son Yorum: SimaWB
  Android Web Uygulaması Hakkında WeTeYeS 2 1.072 18-01-2017, Saat: 17:51
Son Yorum: WeTeYeS

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi