Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
DBGrid sütun isimlerini dosyada saklama
Arkadaşlar Merhaba; Ben şöyle bir şey yaptım ama bir türlü çalıştıramadım.

Dbgrid1 e alanları seçerek aktarıyorum sonra da form açılışında aktif etmek istiyorum kod şu şekilde;

DBGrid1.Columns.LoadFromFile('C:\Kaydet.txt');
yardımcı olursanız çok sevinirim.
Form21 in OnKeyPress yazıyorum KeyPress true yapıyorum olmuyor.
Sanırım sorununuz Dbgride colonları eklemiyorsun. Dbgrid1.columns.add şeklinde baştan ekle sonra bilgiyi çekmeyi dene.
(08-01-2019, Saat: 00:54)CesuR Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Sanırım sorununuz Dbgride colonları eklemiyorsun. Dbgrid1.columns.add şeklinde baştan ekle sonra bilgiyi çekmeyi  dene.

Merhaba CesuR kardeşim ben "kaydet.txt" içerisine saklıyorum. Sadece form21 e girerken sakladığım dosyadan DBGrid1 kolonları yüklemek istiyorum.
FORM SHOW olayına yazın çalışır.
(08-01-2019, Saat: 18:10)esistem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: FORM SHOW olayına yazın çalışır.

Teşekkür ederim. Birde DBGrid1 Caption alanlarına başlıkları yazdım bu şekilde kaydedip nasıl çağırabilirim?

dbgrid1.columns.savetofile('c:\ALANLAR.txt');
DBGrid1.ColumnsLoadFromFile('C:\ALANLAR.txt');
Listele.Items.AddStrings(IptalFat.FieldList);
dbgrid1.columns.savetofile('c:\ALANLAR.txt');
komutu caption larıda kaydeder zaten ayrıca bişi yapmanıza gerek yoktur.
(10-01-2019, Saat: 08:48)esistem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: dbgrid1.columns.savetofile('c:\ALANLAR.txt');

Tşk. benim yapmak istediğim şu;
DBGrid1 columns larını caption isim vererek kaydediyorum ve sonrasında bunları ,

Aşağıdaki Kod yardımı ile ListCheckBox1 e aktarıyorum ama buraya da tablo da ki alanlar geliyor FATUIRS_NO Caption a ben Belge No yazıyorum bunun gelmesini istiyorum.
kaydettikten sonra da geri çağırdığımda hangi alanları işaretlediysem o şekilde gelmesi gerekiyor. Ama ben bir türlü beceremedim . Yardımlarınıza ihtiyacım var.
var
     I,S:Integer;
begin
     Dbgrid1.Columns.Clear;
     S:=0;
     For I:=0 To Listele.Items.Count-1 do begin
         If Listele.Checked[I] Then begin
            Dbgrid1.Columns.Add;
            Dbgrid1.Columns[S].Title.Caption:=Listele.Items[I];
            Dbgrid1.Columns[S].FieldName    :=Listele.Items[I];
            S:=S+1;
     end;
     end;

end;
Kodu incelemek lazım nerde neyi kaydediyonuz görmeden bişi diyemem. Ben dbgridi forma koyup üzerinde değişiklikleri yapıp savetofile ile kaydedip onshow olayında da loadfromfile ile kaydedilen dosyayı çekiyorum.
(10-01-2019, Saat: 12:49)OZCANK Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(10-01-2019, Saat: 08:48)esistem Adlı Kullanıcıdan Alıntı: dbgrid1.columns.savetofile('c:\ALANLAR.txt');

Tşk. benim yapmak istediğim şu;
DBGrid1 columns larını caption isim vererek kaydediyorum ve sonrasında bunları ,

Aşağıdaki Kod yardımı ile ListCheckBox1 e aktarıyorum ama buraya da tablo da ki alanlar geliyor FATUIRS_NO Caption a ben Belge No yazıyorum bunun gelmesini istiyorum.
kaydettikten sonra da geri çağırdığımda hangi alanları işaretlediysem o şekilde gelmesi gerekiyor. Ama ben bir türlü beceremedim . Yardımlarınıza ihtiyacım var.
var
begin
     Dbgrid1.Columns.Clear;
            Dbgrid1.Columns.Add;
     end;
     end;

end;

Yukarıda yazdığınız kod sorunlu degil mi? Title caption ve fieldbyname ayni degeri atiyorsunuz. database de FATUIRS_NO olan alan adini atamak yerine sizin orneginizde "belge no" degerini atmis oluyorsunuz.
Ayrıca bu kod ListCheckBox1 e deger aktarmaz. tam tersi ListCheckBox1  deki degeri gride aktarir.
(10-01-2019, Saat: 15:02)klavye Adlı Kullanıcıdan Alıntı:
(10-01-2019, Saat: 12:49)OZCANK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Tşk. benim yapmak istediğim şu;

var
begin
     Dbgrid1.Columns.Clear;
            Dbgrid1.Columns.Add;
     end;
     end;

end;

Yukarıda yazdığınız kod sorunlu degil mi? Title caption ve fieldbyname ayni degeri atiyorsunuz. database de FATUIRS_NO olan alan adini atamak yerine sizin orneginizde "belge no" degerini atmis oluyorsunuz.
Ayrıca bu kod ListCheckBox1 e deger aktarmaz. tam tersi ListCheckBox1  deki degeri gride aktarir.

Evet Klavye aynen dediğin gibi ve ben bunu yapamadım nasıl bir kod yapısı kullanabilirim?

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  DBGrid Detay Gösterilmesi. OZCANK 19 9.307 05-04-2024, Saat: 00:48
Son Yorum: Pimapen_Nuri
  DbGrid'de Seçili Satırların Fast Reportta Raporlanması [ÇÖZÜLDÜ] bünyamin68 4 713 17-12-2023, Saat: 15:08
Son Yorum: bünyamin68
  DBGRID Otomatik Sıra No Alanı [ÇÖZÜLDÜ] bünyamin68 2 424 18-10-2023, Saat: 21:00
Son Yorum: bünyamin68
  DbGrid tüm satırların yüksekliğini ayarlama delphicim 2 363 16-10-2023, Saat: 23:06
Son Yorum: delphicim
  DBGRID yeni sütun ekle veri gir diğer sütundaki veriyi değiştir stevenskat 8 816 08-09-2023, Saat: 22:47
Son Yorum: m_ekici

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi