Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
create de edilen mysqlde her bir alan için 3 ayrı dosya oluşması
merhaba;

Daha önce sqlite ile db kullanarak işimi çözüyordum. 
Birden fazla kullanıcının aynı anda db'ye bağlanma durumu nedeniyle Mysql kullanmaya karar verdim. Mysql db'yi create ederek oluşturuyorum. 
Fakat kafama bir şey takıldı, Sqlitede bir tane db ve bu tek db içine birden fazla alan oluyordu. Fakat Mysqlde altıdaki resimdeki gibi user için 3 ayrı dosya content için 3 ayrı dosya oluştu bu durum normal midir?

oXEv0q.png
Merhaba.

Bildiğim kadarıyla Mysql de normal bir durum. Tablolar, indexler ve tablo biçimleriyle ilgili oluşturulan dosyalar. Mysql kullanmadım ama kullanan sistemlerle haşır neşir olduğum için, onlarda da aynı durum söz konusuydu.
Bazen daha ileriye ulaşmak için bir kaç adım geri gitmek mecburidir. Çünkü en ileri sıçrayışlar iki adım geriden başlar.
(13-01-2019, Saat: 12:38)ahmetb Adlı Kullanıcıdan Alıntı: merhaba;

Daha önce sqlite ile db kullanarak işimi çözüyordum. 
Birden fazla kullanıcının aynı anda db'ye bağlanma durumu nedeniyle Mysql kullanmaya karar verdim. Mysql db'yi create ederek oluşturuyorum. 
Fakat kafama bir şey takıldı, Sqlitede bir tane db ve bu tek db içine birden fazla alan oluyordu. Fakat Mysqlde altıdaki resimdeki gibi user için 3 ayrı dosya content için 3 ayrı dosya oluştu bu durum normal midir?

oXEv0q.png

Merhabalar,

Normal şartlarda InnoDB  motorunu kullanmıyorsanız, veritabanınız 3 dosya ile dosya bazlı tutulur.
Bu dosya uzantıları .myd, .myi ve .frm şeklindedir.

.myd : MySQL veritabanı bilgi dosyasıdır ve direkt olarak çalıştıramazsınız.
.myi  : MySQL veritabanı index dosyasıdır. .myd dosyasına ihtiyaç duyar.
.frm  : Veritabanı hakkında yapı bilgisini saklar.

Kolay gelsin.
Amaç, bilginin de/aklın da zekat'ını vermek.
normaldir , tabloya trigger eklediğinde *.trn *.trg dosyaları da göreceksin
Teşekkür ederim.
@ahmetb hocam daha önce Sizdemi Firbird kullanıyordunuz?.. Bende FB den mysql e geçtiğim zaman noluyoruz dedim.. FB de herşey tek dosyada saklnırken Mysql MSSQL ORalce gibi sistemlerde bu şekilde dosyalarda tutuluyor.. Haatta MySql'dde bi InnoDB denilen bi melet varki hiç bulaşmayın.. Dosya mosya hak getire Smile
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(14-01-2019, Saat: 00:58)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: @ahmetb hocam daha önce Sizdemi Firbird kullanıyordunuz?.. Bende FB den mysql e geçtiğim zaman noluyoruz dedim.. FB de herşey tek dosyada saklnırken Mysql MSSQL ORalce gibi sistemlerde bu şekilde dosyalarda tutuluyor.. Haatta MySql'dde bi InnoDB denilen bi melet varki hiç bulaşmayın.. Dosya mosya hak getire Smile

Diğerlerini bilmiyorum ama Oracle'da böyle bir şey yok diye hatırlıyorum.
Merhaba,
Oracle veri tabanı çok sayıda yardımcı dosyadan oluşuyor. 
Sistem (OS'e) öyle bir nüfuz ediyor ki, format atmadan tam olarak kaldırmak mümkün olmuyor. Smile

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  SQL Count() için Kullanım Şekli SercanTEK 17 5.087 29-03-2022, Saat: 08:54
Son Yorum: sabanakman
  MySQL-Her Client İçin Neden User Tanımlaması Gerekli hi_selamlar 18 8.746 25-08-2020, Saat: 11:38
Son Yorum: mkysoft
  MariaDB Hesaplanmış alan SercanTEK 6 3.881 28-04-2020, Saat: 01:18
Son Yorum: hi_selamlar

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi