Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Programı kapatma
Hayırlı akşamlar.

Aynı anda birden fazla kullanıcının olduğu, ortak  olarak aynı veri tabanı (mysql) kullanılıyor.
Admin panelinden hangi user online ise görüyorum. Fakat bazı durumlarda kullanıcıyı uygulamayı kapatmasını gerekiyor o kişiyle iletişime geç denen kullandığı programı nasıl kapata bilirim?.

Timer kullanarak dakikada bir db'den kontrol edip bu işlemi yaptırabilirim, fakat başka yöntem var mıdır diye tecrübeli arkadaşlardan bilgilerini paylaşmasını rica ederim.

Not: veri kaybı olmayacak bunun için kapatmadan önce kayıt işlemi gerçekleşecek.
Tam anlamadim.. siz sunucuya xx client i kapat dediginiz de kapanmasini mi istiyorsunuz?
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

Dediğiniz işlem için Şöyle bir yok izlenebilir ama projeyi kodlarken başta yapılmış olsa daha rahat olurdu diye düşünüyorum.
programa login olan kişiler için login ekranında session alınarak SQL deki User_session gibi bir tabloya kayıt yaparsınız.
Programda her işlemde önce session tablosunda kullanıcıyı yani kullanıcı adını kontrol ettirerek işlem yaptırmanız gerekir.
Eğer session tablosunda kullanıcının adı var be durumu aktifse prograda çalışabilir.
yoksa da program hataya düşer yada uyarı verilir.
bu şekilde online kullanıcıları session tablosundan takip edersiniz.
Programdan atmak istediğinizde session tablosundan silmeniz yeterli olacaktır.
Cevaplar için Allah razı olsun.

Program eski, ben biraz geliştireceğim veya yeniden yazacağım

Exelerin tek ortak yanı mysql veri tabanı kullanmaları (SQL User_session) bilmiyorum rica etsem bilgi verebilir misiniz?
Buradaki SQL üzerinden session diye bir durum yok aslında
session 'u siz yazacaksınız
Örneğin : Kullanıcı programa login oldu
PC Adi , Domain User ise Domain User name olabilir.

MS SQL üzerinde
USER_session diye bir tablo oluşturdunuz ve oraya kayıt olarak eklediniz
tabloda
USER ADI PROGRAM ADI IP ADRESI vs gibi bilgileri kaydettiniz.
Programa Login Olan kişişerde Yetki kontrolü gibi session kontrolü de yaparsınız.
USER_session tablosunda bu giren kullanıcı varsa Eğer sorun yok programı kullanır yoksa programdan atılır
Backofis de yapmanız gereken sadece USER_session tablsosundan silmek Wink
Biraz düşününce user_session bana mantıklı gelmedi. Ben programı kapattırmak istiyorum.
web socket ile server ve client uygulamalarinizi haberlestirebilirsiniz. Bu yapiyi kurarsaniz kisi ofline oldugunda aninda yonetim ekraniniza yansir ayni zamanda siz kullaniciya uygulamayi kapat mesaji godnerdiginizde client tarafindaki uygulama bu mesaji alir ve gerekeni yapar(sizin durumunuzda bilgileri kaydedip uygulamayi kapatir.) Boylece timer gerek kalmadan anlik haberlesme saglayabilirsiniz.

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Örnek Fatura Programı mustafaozpinar 5 317 29-07-2019, Saat: 10:46
Son Yorum: SimaWB
  Stok Takip Programı harezmi 6 602 25-05-2019, Saat: 13:24
Son Yorum: harezmi
  Formu üsteki çarpıdan veya komut ile kapatma Bay_Y 12 1.061 08-02-2019, Saat: 09:53
Son Yorum: narkotik
  Evrak arşivleme programı Kamuran Alpkaya 5 879 06-02-2019, Saat: 11:24
Son Yorum: idealist
  Form Kapatma olayında diğer kontrolleri atlatma cinarbil 6 1.008 21-12-2018, Saat: 09:19
Son Yorum: cinarbil

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi