Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 4/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
QR okuma ve oluşturma [Anlatım]
Lightbulb 
iyi günler,

Mobil Tarafında QR tarama-oluşturma ile ilgili kesin neticeye varılmamış konulara rastladım. 
(konularda yardım edilmiş ama konuyu soranların yeteri düzey de bilgi sahibi olmadıklarından dolayı yani anladığım o yönde, kesin neticeye varılamamış diyorum. )
bende bunu kesinleştirip bir kaynak olarak sunmak istedim.

.zip   Companentler.zip (Dosya Boyutu: 805,85 KB / İndirme Sayısı: 104)

bileşen kurulumları :

DİKKAT : Bileşenleri yerinin değişmeyeceği bir yerde muhafaza ediniz.

FMXComponents-master adlı bileşen setinin kurulumu :

FMXComponents-master klasöründeki FMXComponentsGroup dosyasını açın ve sağ taraftaki kısımda sağ tıklayıp install edin.
(öncesinde compile diyerek de hata olup olmadığını öğrenebilirsiniz. )

kurulumda son işlem olarak ;
gerekli kütüphane- kaynak dosyalarını eklemek kalıyor.
bunun için tool-options-delphi options-library kısmından istenilen platform seçildikten sonra ( android )
library Path bölümüne FMXComponents-master klasöründeki ComponentsSource klasörünü ekleyin.

diğer bileşen için de aynı işlemleri uygulayın. fakat bu sefer kütüphane olarak BarcodeScanner klasörünü ekleyin.
[b]BarcodeScanner klasöründeki Example içerisinde BarcodeScanner bileşeninin örneği mevcut.
[/b]
[b]üzerinde ufak değişiklikler yaptım direkt projenize entegre edip kullanabilirsiniz. ( en çok yaptığım işlemdir bu gibi durumlarda bilmediğim şeyler de  Shy  )[/b]

eksik ya da hata varmı bilmiyorum teorik olarak anlatım yaptım.
delphi 10.3 community edition sürümünde aktif olarak kullanılmaktadır.

anlatım en basit haliyle yapılmıştır çünkü yeni başlayanlara hitaben hazırlanmıştır.

Uyarı : Zxing barcode scanner yüklü olması şart. mağlum başka seçeneğimiz yok QR okutmak için. varsa da henüz bilmiyorum.  Shy

iyi günler dilerim...
Anlatım için teşekkürler. Fakat bu kodlar sadece Android için geçerli olduğunu da yazmak lazım... IOS da yöntem farklı
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(21-01-2019, Saat: 19:33)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Anlatım için teşekkürler. Fakat bu kodlar sadece Android için geçerli olduğunu da yazmak lazım... IOS da yöntem farklı

kurulumda direkt android platformunu konu aldığım için anlayacaklarını varsaymıştım.
haklısınız yine de belirtmekte fayda vardı hocam.

ve teşekkür ederim.
Teşekkür Ederim , İhtiyacı karşılayacağını düşünüyorum.
(22-01-2019, Saat: 13:48)Bay_Y Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür Ederim  , İhtiyacı karşılayacağını düşünüyorum.

rica ederim. benim de temennim o yönde.
Mr.Developer Merhabalar,

Elinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş.
Fakat bu işlemde barkod okumak için fazla bekliyoruz. Daha seri ve hızlı okutma işlemi nasıl yapabiliriz.
Ayrıca barkod okutmak için tam ekranda değil de form içinde kamerayı nasıl açabiliriz.

bu konuda yardımcı olabilir misiniz.
(24-07-2019, Saat: 17:44)seydigozegir@gmail.com Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Mr.Developer Merhabalar,

Elinize sağlık güzel bir paylaşım olmuş.
Fakat bu işlemde barkod okumak için fazla bekliyoruz. Daha seri ve hızlı okutma işlemi nasıl yapabiliriz.
Ayrıca barkod okutmak için tam ekranda değil de form içinde kamerayı nasıl açabiliriz.

bu konuda yardımcı olabilir misiniz.

Teşekkür ederim.

Evet haklısınız. beklettiği doğrudur ama kamerayı bir kaç defa deaktif edip aktifleştirdiğiniz de makul derecede akıcılığa kavuşuyor.
illa diyorsanız ki buna gerek kalmadan akıcı olsun, elbette çare tükenmez .

Az önce delphi 10.3.2 sürümünde test ettim ;

- Bir çok farklı kamera kalitesinde okutma
- Arka ve ön kameralar arası geçiş ( ilk başka barkod için saçma bulduğum bir özellikti sonra 40 küsürlerde ön kamera pixsel'ine sahip cihazlar görmeye başlayınca hak verdim. )
- Anlık okuma ( okutup çekmezseniz ya da bir defa okuttuktan sonra durdurma işlemini siz yaptırmaz iseniz devamlı okur )
- FPS bilgisi

Gibi özellikleri mevcut. tabi bu sadece görünen kısımlar...

bu linkten indirebilirsiniz

PlotGrid bileşeninin margins özellikleri ile oynayarak formun istediğiniz kısmında gösterilmesini sağlayabilirsiniz.

Umarım çözüm olur. başarılar dilerim...
Teşekkürler elinize sağlık.
Teşekkür ederim.

Ama ben bir türlü projeyi derleyemedim.
Mobil bölümünü yeni kullanıyorum eksik bişey mi var acaba.

kbXGdY.png
(24-07-2019, Saat: 23:54)seydigozegir@gmail.com Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Teşekkür ederim.

Ama ben bir türlü projeyi derleyemedim.
Mobil bölümünü yeni kullanıyorum eksik bişey mi var acaba.

kbXGdY.png

Merhaba, 
@seydigozegir@gmail.com, daha önce açılmış farklı bir konu (Zxing-Barcode scanner kaldırıldı !) başlığında aynı ekran görüntüsünü paylaşarak yardım talep etmiştiniz. 
O konu başlığında bu hatanın sebebini yazmıştım. Bakınız, System.Permissions

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kullanıcı adı oluşturma Altıner 2 719 09-01-2023, Saat: 00:45
Son Yorum: Altıner
  Json Array Oluşturma MirDurmaz 2 1.048 19-09-2022, Saat: 17:09
Son Yorum: MirDurmaz
  Android Pdf Oluşturma ve Taşıma hk. sadoal351 5 1.412 13-05-2022, Saat: 16:16
Son Yorum: iyarar
  Android Uygulamada Pdf Oluşturma Hk. sadoal351 11 2.652 04-02-2022, Saat: 17:14
Son Yorum: RAD Coder
  Hizmet olarak http den değer okuma CesuR 8 1.591 03-02-2022, Saat: 12:23
Son Yorum: CesuR

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi