Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Hata 'Variable declared but never used'
Merhaba; Programı derlerken kullanılmayan değişken hatası alıyorum ama normalde ben bu değişkenleri kullanıyorum bu hatayı göstermemenin bir yolu var mı?

[Hint] Unit10.pas(197): Variable 'r' is declared but never used in 'TLisansGiris.CreateIdentifier'
bu değişken atamasını yaptığınız "r" değişkeninin ismini değiştirin, altta tanımlanmadığına ilişkin hata alıyor olmanız lazım, aksi ise global bir değişken (başka bir unitde de olabilir) araya kaynamış olabilir.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

(02-02-2019, Saat: 03:23)OZCANK Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Merhaba; Programı derlerken kullanılmayan değişken hatası alıyorum ama normalde ben bu değişkenleri kullanıyorum bu hatayı göstermemenin bir yolu var mı?

[Hint] Unit10.pas(197): Variable 'r' is declared but never used in 'TLisansGiris.CreateIdentifier'

Değişkeni kullanıyor ama değişkenin içerisine atadığınız sonucu kullanmıyor olabilirsiniz. Bu durumda "akıllı" Delphi derleyicisi bunun kullanılmadığını anlayıp kodu optimize edecek ve bu değişkeni derlemeden/exe'den çıkaracaktır.
Hatada  "value assigned but not used" görürseniz @csunguray ın yazdığına bakmalısınız. 

Ancak ortak akıl Delphi IDE iki türü de yazılımcıya warning olarak sunuyor. 

Değişken atayıp kullanmadığında da, değişken atadın içine değer aktardın ama bu değişkeni hiç kullanmadın o zaman da. 

Ben şahsen çok memnunum.  Smile
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

(02-02-2019, Saat: 08:08)mrmarman Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.bu değişken atamasını yaptığınız "r" değişkeninin ismini değiştirin, altta tanımlanmadığına ilişkin hata alıyor olmanız lazım, aksi ise global bir değişken (başka bir unitde de olabilir) araya kaynamış olabilir.

mrmarman Merhaba, Dediğiniz gibi yaptım değişen bir şey yok ayrıca değişkeni başka bir yerde kullanmadım.
197 nolu satırı içeren bir kod bloğu paylaşırsanız merakınızı gidermek için bir şeyler yaparım.
aslında cevabı verdiniz bir şey değişmediyse boşuna atama yapmışsınız.
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

var
  A:integer;
begin
end;

// Hint: Variable 'A' is declared but never used

var
  A:integer;
begin
  A:=5;
end;

// Hint: Value assigned to 'A' never used

var
  A,B:integer;
begin
  B:=A;
end;

// Hint: Value assigned to 'B' never used

var
begin
  A:=B;
end;

var
  A,B,C:integer;
begin
  //A:=5;
  C:=B;
  A:=C;
end;

// Warning: Variable 'A' might not have been initialized

var
begin
  B:=B+1;
  result := B;
end;

// Warning: Variable 'B' might not have been initialized

var
begin
  caption := inttostr(B);
end;

// Success

var
begin
  B:=B;
  result := B;
end;

// Success

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Soket bağlantı hata penceresi ... Gürcan 0 48 19-07-2019, Saat: 18:00
Son Yorum: Gürcan
  Yavru formda sifre turetirken hata alıyorum. burak 12 686 06-05-2019, Saat: 02:14
Son Yorum: OBK
  Delphi XE6'da oluşan XML XE'de farklı. WSDL Wizard hata yapar mı ? boreas 7 489 22-04-2019, Saat: 12:55
Son Yorum: boreas
  Alphaskin Componenti ile TeeChart kullanımında hata wiseman 5 321 16-04-2019, Saat: 13:24
Son Yorum: wiseman
  Wmi kullanırken hata vermesi. seci20 17 912 20-02-2019, Saat: 18:33
Son Yorum: mrmarman

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi