Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 5/5 - 1 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Alt Menü Gizleme
Selamlar. Bazı tablet ve telefonlarda alttaki home,geri tuşu dokunmatik ve ekrana sabit olabiliyor. uygulamamız açıkken bunu nasıl gizleyebilirim veya kapatabilirim acaba?
Form fullscreen : true
Version info : no title olarak ayarlı. ama alt kısımda siyah olarak görüyorum.

back-button-1-10-0-screenshot-1.png
Bendede o sorun vardi telefonun ayarlarindan duzeltmistim
Muharrem ARSLAN
Çözüm şu şekilde arkadaşlar.

uses
Androidapi.JNI.GraphicsContentViewText, Androidapi.JNIBridge,Androidapi.JNI.JavaTypes,FMX.Helpers.Android,Androidapi.Helpers;
// const SYSTEM_UI_FLAG_HIDE_NAVIGATION = 2;
// const SYSTEM_UI_FLAG_LAYOUT_STABLE = 256;
// const SYSTEM_UI_FLAG_LAYOUT_HIDE_NAVIGATION = 512;
// const SYSTEM_UI_FLAG_LAYOUT_FULLSCREEN = 1024;
// const SYSTEM_UI_FLAG_IMMERSIVE = 2048;
// const SYSTEM_UI_FLAG_IMMERSIVE_STICKY = 4096;
// const SYSTEM_UI_FLAG_FULLSCREEN = 4;
procedure TForm2.Button1Click(Sender: TObject);
var
 uiOptions: Integer;
begin
 uiOptions := SharedActivity.getWindow.getDecorView.getSystemUiVisibility;

SharedActivity.getWindow.getDecorView.setSystemUiVisibility
   (TJView.JavaClass.SYSTEM_UI_FLAG_LAYOUT_STABLE or
   TJView.JavaClass.SYSTEM_UI_FLAG_LAYOUT_HIDE_NAVIGATION or
   TJView.JavaClass.SYSTEM_UI_FLAG_LAYOUT_FULLSCREEN or
   TJView.JavaClass.SYSTEM_UI_FLAG_HIDE_NAVIGATION // hide nav bar
   or TJView.JavaClass.SYSTEM_UI_FLAG_FULLSCREEN // hide status bar
   or 2048); // SYSTEM_UI_FLAG_IMMERSIVE = 2048
end;
Çözümü paylaştığın için teşekkürler.
Bu kodla gizleniyor güzel. Ama ekranın herhangibir yerine dokununca tekrar açılıyor alt bar.
Bu kodları ayrı ayrı denedim olmadı.
Ekranı komple panel kaplayıp enable false yaptım ama yine olmadı. Ne yapmam gerekir acaba?
İstediğim zaman gizleyip istediğim zaman açmam için? Bir fikri olan varmı acaba?
(07-02-2019, Saat: 21:29)gonulali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.Bu kodla gizleniyor güzel. Ama ekranın herhangibir yerine dokununca tekrar açılıyor alt bar.
Bu kodları ayrı ayrı denedim olmadı.
Ekranı komple panel kaplayıp enable false yaptım ama yine olmadı.  Ne yapmam gerekir acaba?
İstediğim zaman gizleyip istediğim zaman açmam için? Bir fikri olan varmı acaba?

kafama takıldı timer ile denedim dediğini gerçekleştirdim.
tek timer ile yapabilirsin sanırım bu dediğini  ;
interval kısmını 50 yaptım insan gözü bu süre zarfında olup biteni göremez diye düşünüyorum.
belki biraz rem harcayabilir sanırım  Shy ( emin değilim sürekli çalışyor/çalışacak sonuçta )

bir txt dosyası ile de ya da .ini dosyası ile açık olup olmayacağına karar verirsin 0 ya da 1 değerlerini kaydettirip.
böylece istediğin gerçekleşmiş olur diye düşünüyorum.

umarım yanlış ya da basit anlamamışımdır öyleyse affola...
Hayat bakış açına göredir ; Baktığında gördüğün görmeni istedikleridir...
@Mr.Developer Hocam, timer ile yapmıştım. hatta timerin interval 1 yaptım yinede ekrana dokununca çıkıyor.
Volume tuşlarından birine basınca bile çıkıyor. ne yaparsam yapayım ekrana dokununca alt menü açılıyor.
Ekranda mesela buton var.. Ben bu kodla alt kısmı gizliyorum.. butona basıyorum ama butona basılmıyor.. ilk önce alt bar açılıyor daha sonra butona tıklayabiliyorum. Sanki bu kodla alt barı gizlediğim de şeffaf ekran koruyucu geliyor Smile ilk tıkladığında ekran koruyucu gidiyor sonra tıklayabiliyorsun Smile
(09-02-2019, Saat: 13:40)gonulali Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.@Mr.Developer  Hocam, timer ile yapmıştım. hatta timerin interval 1 yaptım yinede ekrana dokununca çıkıyor.
Volume tuşlarından birine basınca bile çıkıyor. ne yaparsam yapayım ekrana dokununca alt menü açılıyor.
Ekranda mesela buton var.. Ben bu kodla alt kısmı gizliyorum.. butona basıyorum ama butona basılmıyor.. ilk önce alt bar açılıyor daha sonra butona tıklayabiliyorum. Sanki bu kodla alt barı gizlediğim de şeffaf ekran koruyucu geliyor Smile ilk tıkladığında ekran koruyucu gidiyor sonra tıklayabiliyorsun Smile

Sen öyle diyince android sürümlerinde farklılık olabilir mi sorusu geldi aklıma ;
android 4.4 ve 6.0 sürümlerinde test ettim : 
6.0 da sorunsuz şekilde çalıştı. ses-açma kısma, butonlara basma işlemlerinde ve iki form arası geçişler de hiç görünmedi. hatta alttan ben yukarı doğru çektim görünüp geri kayboldu (istenilen süre zarfında).
4.4 de ise sadece ses açma-kısma tuşlarına basıldığında göründü ve ses barı kaybolana kadar bekledi onunla beraber tekrar görünmez oldu.

Ful size := false iken denendi sonuçlar aynı
Ful size := true iken denendi sonuçlar aynı

Çok enterasan bir durum şaşırdım  Smile
çözümünü bende merak etmeye başladım şimdi  Smile

Bu arada kod çok işime yaradı teşekkürler...
Hayat bakış açına göredir ; Baktığında gördüğün görmeni istedikleridir...

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Klavyeyi Gizleme pro_imaj 5 600 15-01-2019, Saat: 10:48
Son Yorum: pro_imaj
  Delphi Android - Drawer Menü Dikey ve Yatay Durumlarda Değişiyor. İbrahim 6 3.634 18-09-2016, Saat: 03:05
Son Yorum: Fesih ARSLAN

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi