Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
çözüldü-pardusda mysql ve firebird servisleri devrede mi?
arkadaşlar pardusda depodan firebird ve mysql ile ilğili tüm dosyaları yükledim. kuruldu.
hizmetlerden baktığımda ikiside devrede görünüyor 
ayrıca terminalden hangi komutları kullanarak devrede olup olmadığını 
kontrol ederiz.

saygılarımla
Ekmeğimi yazılımdan kazanmıyorum kendi halimde bir şeyler yapıyorum. 49 yaşında emekliyim.
iyne sokmadan yardımcı olacaksan başımın üstünde yerin var.

MySQL kullandığım için onun hakkında cevap verebilirim.
Debian'da şu komutla MySQL'in durumunu kontrol edebiliyorum:
/etc/init.d/mysql status
yada
service mysqld status
Tahminim Pardus'ta da çalışır.
There's no place like 127.0.0.1
her iki komutada cevap verdi pardus

Active: Active (Running) satırından anladığım kadarıyla servis devrede diyor.

teşekkürler hocam saygılarımla

sadikacar60@pardus:~$ /etc/init.d/mysql status
● mariadb.service - MariaDB 10.1.37 database server
  Loaded: loaded (/lib/systemd/system/mariadb.service; enabled; vendor preset: enabled)
  Active: active (running) since Sun 2019-02-10 15:57:38 +03; 1min 59s ago
    Docs: man:mysqld(8)
          Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
 Process: 847 ExecStartPost=/bin/sh -c systemctl unset-environment _WSREP_START_POSITION (code=exited, status=0/SUCCESS)
 Process: 842 ExecStartPost=/etc/mysql/debian-start (code=exited, status=0/SUCCESS)
 Process: 689 ExecStartPre=/bin/sh -c [ ! -e /usr/bin/galera_recovery ] && VAR= ||   VAR=`/usr/bin/galera_recovery`; [ $? -eq 0 ]   && systemctl set-environment _WSREP_START_POSITION=$VAR || exit 1 (code=exited, status=0/SUCCESS)
 Process: 680 ExecStartPre=/bin/sh -c systemctl unset-environment _WSREP_START_POSITION (code=exited, status=0/SUCCESS)
 Process: 664 ExecStartPre=/usr/bin/install -m 755 -o mysql -g root -d /var/run/mysqld (code=exited, status=0/SUCCESS)
Main PID: 793 (mysqld)
  Status: "Taking your SQL requests now..."
   Tasks: 26 (limit: 4915)
  CGroup: /system.slice/mariadb.service
          └─793 /usr/sbin/mysqld
sadikacar60@pardus:~$ service mysqld status
  Loaded: loaded (/lib/systemd/system/mariadb.service; enabled; vendor preset: enabled)
  Active: active (running) since Sun 2019-02-10 15:57:38 +03; 2min 48s ago
          Linkleri Görebilmeniz İçin Üye Olmanız Gerekiyor. Üye Olabilmek İçin Lütfen Buraya Tıklayınız.
 Process: 847 ExecStartPost=/bin/sh -c systemctl unset-environment _WSREP_START_POSITION (code=exited, status=0/SUCCE
 Process: 842 ExecStartPost=/etc/mysql/debian-start (code=exited, status=0/SUCCESS)
 Process: 689 ExecStartPre=/bin/sh -c [ ! -e /usr/bin/galera_recovery ] && VAR= ||   VAR=`/usr/bin/galera_recovery`;
 Process: 680 ExecStartPre=/bin/sh -c systemctl unset-environment _WSREP_START_POSITION (code=exited, status=0/SUCCES
 Process: 664 ExecStartPre=/usr/bin/install -m 755 -o mysql -g root -d /var/run/mysqld (code=exited, status=0/SUCCESS
          └─793 /usr/sbin/mysqld
lines 1-15/15 (END)...skipping...
  Active: active (running) since Sun 2019-02-10 15:57:38 +03; 2min 48s ago
 Process: 847 ExecStartPost=/bin/sh -c systemctl unset-environment _WSREP_START_POSITION (code=exited, status=0/SUCCESS)
 Process: 689 ExecStartPre=/bin/sh -c [ ! -e /usr/bin/galera_recovery ] && VAR= ||   VAR=`/usr/bin/galera_recovery`; [ $? -eq 0 ]   && systemctl set-environment _WSREP_START_POSITION=$VAR || e
 Process: 680 ExecStartPre=/bin/sh -c systemctl unset-environment _WSREP_START_POSITION (code=exited, status=0/SUCCESS)
 Process: 664 ExecStartPre=/usr/bin/install -m 755 -o mysql -g root -d /var/run/mysqld (code=exited, status=0/SUCCESS)
          └─793 /usr/sbin/mysqld
Ekmeğimi yazılımdan kazanmıyorum kendi halimde bir şeyler yapıyorum. 49 yaşında emekliyim.

teşekkürler saygılar sunarım

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Çözüldü sql sorgu 1 kere çalışıyor ikincide hata veriyor sadikacar60 10 535 24-06-2019, Saat: 10:28
Son Yorum: Fesih ARSLAN
  Çözüldü-tabloada arama yapmak sadikacar60 9 479 18-06-2019, Saat: 13:58
Son Yorum: sadikacar60
  çözüldü-RadioGroup1 problemi sadikacar60 2 220 15-06-2019, Saat: 21:34
  Çözüldü-lazarus da store procedure kullanımı sadikacar60 2 195 15-06-2019, Saat: 17:43
  Çözüldü-DateTimeToStr(Now) problemi sadikacar60 4 422 16-02-2019, Saat: 23:13
Son Yorum: mcuyan

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi