Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
delphi 10.2 form nesnelerinin yavaş çalışması
Merhaba,

Delphi 10.2 ile FMX üzerinden uygulama yapıyorum form üzerinde birçok nensne ve companentler var bu nesnelerin yerlerini değiştirmeye çalıştığımda donmalar meydana geliyor. form hantallaşıyor gibi yeni proje oluşturup denediğimde bu durum olmuyor. Bu durumla karşılaşan ve çözen varmı ?
Merhaba,
İlk çıktığı günen beri aktif bir şekilde kullandığım bir sürüm. Şu ana kadar bu durumla hiç karşılaşmadım.
Genellikle TFrame kullanıyorum.
Bu sorunun sebebi, RAM yetersizliği veya ekran kartınızın tanımsız olmasından kaynaklı olabilir.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
(26-02-2019, Saat: 13:47)mcansız Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Delphi 10.2 ile FMX üzerinden uygulama yapıyorum form üzerinde birçok nensne ve companentler var

Form uzerindeki nesneler biliyorsun fmx uzantili dosyada saklaniyor. Eger dedigin gibi cok nesne varsa hele ozellikle bu nesnelerin property leri default degil de ozellestirilmis ise bir de formun uzerine timage veya imagelist ekleyip bir suru gorsel doldurmus isen bu dosyanin devasa bir boyutu oluyor. Delphi sen formu duzenlerken eşzamanli olarak bu dosyayi da düzenliyor. Ve buyuk dosyalar hali ile dedigin sorunlari yapabiliyor.

Ornegin benim basimin belasi bir formda dfm dosyasi 38.616 satir ve her seyi buyuk bir sabir ve iman gücü ile yapiyorum Smile)) Tabi simdi sorsan bu bir tasarim hatasi ama zamaninda boyle yapmisiz bastan yazacak da heves yok...

Fesihin onerdigi gibi VCL projelerinde Formu Frame lere bolmek ise yarayabilir ama simdi kafam karisti FMX de TFrame yoktu diye hatirliyorum. Opps.. düzelttim varmis. özür.
Formunuz üzerinde kullanmadığınz unit'ler var ise kaldırın. Genelde denemek için form üzerine yerleştirdiğiniz bir nesneden (Component) dolayı formunuzun en üstünde kullanılan unitlere o nesenenin unitini ekler.. siz nesne'yi silseniz bile unit orda kalmaya devam eder..

@Fesih ARSLAN Hocama katılıyorum. PC sisteminizdeki bir hata yada yavaşlıkdan dolayıda olabilir. Ben ne berlin ne tokyo nede rio da bir yavaşlama vs görmedim bahsettiğiniz gibi.. projemi ilk açılışda oluyor yavaşlık fakat nesne yeri değiştirirken ki sorununuz ekran kartı Ram CPU gibi bir donanım kaynaklı olabilir.
// Bilgi paylaştıkça çoğalır.. 

(26-02-2019, Saat: 20:44)mcuyan Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Formunuz üzerinde kullanmadığınz unit'ler var ise kaldırın. Genelde denemek için form üzerine yerleştirdiğiniz bir nesneden (Component) dolayı formunuzun en üstünde kullanılan unitlere o nesenenin unitini ekler.. siz nesne'yi silseniz bile unit orda kalmaya devam eder..

Formun uses bölümüne ekleyeceigniz unitlerin olumsuz etkisi olsa olsa compile islemi esnasinda olur. Formun tasarimini yavaslatacak bir etkisi olamaz.
@cexx'in bahsettiği durumu kontrol etmek çok zor değil. Dfm dosyanızın boyutunu kontrol edip, Delph IDE'sinden ya da her hangi bir kod editör'le de kabaca bir nesneye ait özelliklerde (ki yine kendi dediği gibi image kaynaklı bu durumlar olabiliyor) peşpeşe çok uzun satırlar varsa bunlar dosyayı büyütmüş olabilir. Öncelikle sorunu tespit etmek, çözüme giden yolu aydınlatacaktır.
Merhaba,

Eğer kullanmıyorsanız IDE'den LiveBinding ile ilgili paketleri silebilirsiniz. Özellikle çok bileşen içeren formların ilk yüklenmesi inanılmaz derecede artıyor.

İyi çalışmalar
IDE'den LiveBinding paketleri nasıl siliyoruz, ben kullanmıyorum bir yer tutuyor mu yinede
(27-02-2019, Saat: 09:43)Bahadir.Alkac Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Merhaba,

Eğer kullanmıyorsanız IDE'den LiveBinding ile ilgili paketleri silebilirsiniz. Özellikle çok bileşen içeren formların ilk yüklenmesi inanılmaz derecede artıyor.

İyi çalışmalar

LiveBinding fonksiyonu IDE den nasil silinecek ve bunun kullanilmadigi halde formun edit edilmesine nasil bir katkisi olacak biraz açabilirmisiniz.
Merhaba,

En kötü yöntemi yazayım Smile

dclbindcompXXX
dclbindcompfmxXXX
dclbindcompvclXXX
dclbindcompdbxXXX
dclbindcompfiredacXXX

XXX yerine Delphi sürümüne göre bir değer gelecek, ama benim size tavsiyem Search Everything gibi bir program kullanmanız ve XXX olmadan dosyaları aratıp başka bir klasöre taşımanız. Bunu yaptığınızda Delphi bir sonraki açılışta bu paketleri bulamadığı için hata verecek. Hata mesajında yükleyemediği paketi bir sonraki açılışta yükleyip yüklememesi gerektiğini soracak. Mesajı yanlış hatırlamıyorsan Hayır düğmesini seçmeniz gerekiyor. Açılışta tekrar soracak olursa Evet düğmesini seçersiniz Smile

Live Binding maalesef IDE'de çok kötü yönetiliyor. Bütün bileşenler yüklendikten sonra sanırım bir de Live Binding bağlantıları için bütün bileşenlerin published property'lerini geziyor. Bu yüzden de yükleme hızı inanılmaz derecede düşüyor. Bu sorun Rio'da da var mı bilmiyorum, ama Tokyo'da var diye hatırlıyorum.

İyi çalışmalar

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Delphi 10.3 FMX Android Sdk Dosya Yolu Belirtme Hatası xenginyigit 3 82 Dün, Saat: 05:20
Son Yorum: xenginyigit
  Delphi 10.3 - ipa Dosyası Oluşturma Sorunu darkslordd 2 165 27-03-2019, Saat: 19:27
Son Yorum: Fesih ARSLAN
  Android Form Close Sorunu barox 3 177 15-03-2019, Saat: 23:19
Son Yorum: barox
  FMX Scrool Keyboard Form.. mcuyan 39 5.025 14-03-2019, Saat: 13:58
Son Yorum: mcansız
  kscomponent delphi rio repack atilim07 5 342 13-03-2019, Saat: 17:56
Son Yorum: Bay_Y

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi