Konuyu Oyla:
  • Derecelendirme: 0/5 - 0 oy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Harita islemleri
Merhabalar,
Fesih hocamin kitabini incelemeye devam ediyorum harita islemlerine bakiyorum,
Harita uzerinde daire cizme konusu ilgimi cekti ornegi yaptim cizdigim dairenin disina ciktiginda mesaj vermek istiyorum cizginin disina ciktigi bilgisini nasil cekerim?

tesekkurler.
Muharrem ARSLAN
Merhaba,
Aslında oyun programlama yeteneği iyi olan üyelerimiz bu sorunuza daha doğru cevap verebilir. 
Daireyi, bir oyundaki lokasyona benzetebiliriz. Oyuncunun lokasyon dışına çıkma kontrolleri nasıl yapılıyorsa burada da benzer bir yol izlenebilir. 
Örnekte, dairenin merkez koordinatları (enlem, boylam bilgisi) ve yarı çapı belli olduğuna göre, geriye bir algoritma kurup matematiksel hesap yapmak gerekiyor.
Burada merkez koordinat ile aktif cihaz gps koordinat farkları alınmalı, merkez koordinat + daire çapı (mesafe hesaplaması gerektirebilir yada doğrudan enlem boylam farkı alınabilir) < yeni koordinat ise daire dışındasınız demektir.
While true do; Hayat döngüsü, kısır değildir! Yapılan bir yanlış, o döngünün dışına çıkmanızı sağlayacaktır.
Aynen hocam ona benzer birsey bende dusundum onun algoritmasini tasarliyordum

Tesekkurler
Muharrem ARSLAN
İki nokta arasındaki uzaklık belirtilen yarıçaptan büyükse noktanın biri daire alanı dışarısında demektir.
Ağlarsa kablosuz ağlar, gerisi yerel ağlar...
Ben de Fesih Bey 'in kitabı sayesinde yeni yeni butonu olan tıklayınca mesajlar gösteren uygulamalar yazmaya başladım; iki sene önce kurmayı bile becerememiştim; neyse ki kitabın 366...375. sayfaları arasındaki talimatları yerine getirince tereyağından kıl çeker gibi bu işi başardım. (Kurulum işlerinde defaatle başarız olan biriyim, adaptasyon sorunlarım var.)

Konuya dönecek olursak; ben de Fesih Bey ve engerex ile aynı fikirdeyim. İki nokta arasındaki uzaklık, iki nesnenin çarpışması türevi algoritmalara bakarsanız temel düzeyde netice elde edebilirsiniz. Tabii bunların dışında daha ileri seviyelerde bu konu ile ilgilenmek istiyorsanız çeşitli regresyon modellerini incelemeniz gerekecektir.

Ama temel düzeyde formül şu:

evet hocam haklisiniz enlem boylam bilgilerini alip ona gore bu formulu kullanmaliyim tesekkurler
Muharrem ARSLAN
Yazdıkları  zaten @engerex'in tarifi olduğunu fark ettim ondan sildim.  Blush
Saygılarımla
Muharrem ARMAN

guplouajuixjzfm15eqb.gif

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Question FTP bağlantısı ve veri işlemleri ? Mr.Developer 4 655 28-09-2018, Saat: 14:45
Son Yorum: Mr.Developer
  Anroid Pano İşlemleri nurah 2 500 05-09-2018, Saat: 11:20
Son Yorum: nurah
  [Çözümlü] DCC E2597 Derleme Hatası (Android NDK, Toolchain İşlemleri) Abdullah ILGAZ 9 2.270 11-12-2017, Saat: 21:19
Son Yorum: mcuyan
  Çevrimdışı harita quiet1day 3 892 02-11-2017, Saat: 15:14
Son Yorum: Hashshashin
  Listview İşlemleri quiet1day 12 2.579 31-03-2017, Saat: 11:44
Son Yorum: Fesih ARSLAN

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi